+26
. Jaroslav Beran Jaroslav Beran

Kam na zahradě s nářadím? Řešením je dřevěný zahradní domek

Snad všichni, kdo mají zahradu, se setkávají s podobným problémem, kam s nářadím, aby bylo chráněné a vždy po ruce. Řešením jsou malé zahradní domky, které postupně vytlačují mnohdy nevzhledné, rozpadající se kůlny. Malé dřevěné stavby se navíc dají využít i jinak: děti uvítají domeček, v němž by mohly prožít víkend plný dobrodružství, dospělí zase chatku, kde si mohou chvíli odpočinout od namáhavé práce; uzavřené altánky nebo otevřené besídky svým romantickým vzhledem umocní kouzlo zahrady a lákají k posezení.

Zahrada > Zahradní stavby
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka nazelenalá je houba, pro kterou se rozhodně vyplatí shýbnout

Vyznáte se v holubinkách? Odpovíte-li, že ano, máte náš obdiv! Oč je holubinka snadněji poznatelná ve smyslu rodu, tím komplikovanější je její zařazení do správného druhu. Vždyť ve světě (a to na všech kontinentech) je popsáno na 750 druhů holubinek, v České republice pak kolem sto padesáti, a ani toto číslo zřejmě nebude konečné.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Ucho Jidášovo: Zvláštní houba připomínající ušní boltec chutná i léčí

Roste bez přestávek po celý rok. Leč ve chvíli jejího nedávného nálezu jsem dostal vysloveně chuť na zeleninový salát, v němž právě ona tvoří tu nejdůležitější ingredienci. Ve vedrech, která jsme zažívali, je totiž vynikajícím osvěžením. Už víte, o které houbě je řeč? Ano, je to ucho Jidášovo neboli boltcovitka bezová, již si lidé u nás v posledních letech oblíbili jak pro její zvláštní konzistenci, tak pro její léčebné účinky. Kupovat si pytlíčky sušené houby, kterou si můžete v čerstvém stavu natrhat na kdejakém bezovém keři, zdá se ovšem poněkud zbytečným…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Chuťově vynikající a běžně zaměňovaní hřib kovář a hřib koloděj aneb Nebojte se modráků

Naleznete-li krásně, leč i poněkud podezřele vybarvenou hřibovitou houbu (pestrost barev se ještě zvýší, použijete-li při jejím dobývání či okrajování nože), půjde pravděpodobně o příslušníka skupiny modrajících hřibů, jež lid houbařský nazývá prostě „modráky“. Modrání dužniny na poraněných místech je způsobeno rychlou oxidací přítomných kyselin a samo o sobě rozhodně neznamená, že by takto „postižená“ houba byla nutně nejedlá, jedovatá či naopak jedlá. Mezi modrající hřiby patří známá a běžně zaměňovaná, chuťově ovšem stejně vynikající dvojice hřib kovář (Boletus erythropus) a hřib koloděj (Boletus luridus), ale i populární hřib borový, stejně jako vzácnější hřib modračka, hřib sivý, hřib le Galové či hřib Quéletův.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Redakce Redakce

Zahradní nápady pro děti z dřevěných palet

Nápady na domečky, zahradní nábytek či houpačku pro děti z oblíbených dřevěných palet, které vaše ratolesti doslova nadchnou. Využijte levného materiálu, jen si dejte pozor, aby palety byly pro děti vhodné, tedy bez nebezpečných chemikálií.

Zahrada > Zahradní stavby
+26
. Redakce Redakce

Dýňových fanoušků je v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stále víc: Čas dýní zralých…

Podzim patří dýňobraní. A svátek dýní zapouští pomalu i v Česku své kořeny. V anglosaském prostředí rozsvícené vydlabané dýně označují dům, kam mohou děti přijít na halloweenskou koledu. Tento zvyk se u nás neuchytil, ale dýni přede dveřmi nebo za oknem jistě nic nezkazíte. Je to nádherná podzimní dekorace, jíž můžete přisoudit smysl a význam podle libosti. A jak je vidět z vašich příspěvků, dýňových fanoušků je stále víc, takže oslavit čas jejich zrání, vůbec není od věci.

Zahrada > Zahradní dekorace