reklama

Vyrobte si živé květiny, které nezvadnou

Živé květiny, které nevadnou, skutečně existují. Bez zalévání vydrží týdny, měsíce i léta. Ne, nejde o žádný nesmysl. Takové květiny skutečně mohou existovat díky unikátní technologii, která dokáže uchovat rostliny čerstvé po několik let. Chcete se o této technologii dozvědět něco více? Tak čtěte dál.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čerstvá vazba z květin, které neuvadnou, není utopie (Zdroj: Depositphotos)

Živé květiny, které nevadnou, to je stabilizace květin

Živé květiny, které nevadnou, jsou takové, které byly stabilizovány. Unikátní technologie stabilizace květin dokáže květiny uchovat přirozeně čerstvé bez ztráty barev. Pozor, nejde o žádnou novinku, ve světě ji využívají již 30 let, jen u nás v Česku jde bohužel o poměrně neznámou záležitost.

Květinářka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Uvázané květiny bychom rádi uchovali co nejdéle svěží

Co je stabilizace květin?

Stabilizace květin se provádí u čerstvě nařezaných rostlin. Ty se po uříznutí vkládají do nádob se stabilizačním roztokem. Nechají se zde po dobu tří až sedmi dnů, dokud se rostlinná míza neodpaří a nenahradí se zcela stabilizačním roztokem na glycerinovém podkladu. Díky ní si pak květiny uchovají svůj přirozený vzhled. Pro stabilizaci se hodí jen ty nejkvalitnější rostliny, které jsou na vrcholu své kvetoucí fáze. V případě, že přeci jen dojde během stabilizace ke ztrátě barevnosti, nahrazuje se potravinářskými barvivy. Všechny takto ošetřené rostliny si zachovají i svou původní měkkost. Po vyjmutí z lázně se rostliny omyjí a nechají se na několik dní ještě v sušárně usušit.

Květiny ve váze
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Živé květiny nevadnou díky unikátní technologii

Jaké rostliny je možné takto ošetřit?

Během 30 let tato technologie prošla velkým vývojem, a tak je dnes možné takto uchovávat nejen čerstvě řezané květiny, ale vlastně všechny listnaté a jehličnaté rostliny a stromy (jako třeba kapradiny, břečťany, túje, fíkusy nebo také palmy). Ponejvíce se tak ale ošetřují růže, orchideje, kaly a hortenzie. Životnost takto ošetřených rostlin je dlouhá. U čerstvých květin je to až 5 let a u stromů dokonce až 15 let. Technologii není možné použít u rostlin s dužnatými částmi těla, jež obsahují vysoké procento vody.

Pivoňky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stabilizace květin je možná téměř u každého druhu

Jaká je péče o takovéto květiny?

Takovéto rostliny nesmí přijít do kontaktu s vodou. Mohou být vystaveny v místnostech, kde se teplota pohybuje mezi 5-30 °C a s vlhkostí do 60 %. Není vhodné je dávat na přímé slunce, blízko žárovek a dalších zdrojů tepla. Prach z květin je možno odstranit suchým hadříkem a fénem na studený vzduch.

Tulipány
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Péče o stabilizované květiny je nenáročná

Stabilizované květiny jsou skvělým dárkem

Stabilizované květiny jsou skvělým dárkem, obdarovaného je však zapotřebí na tuto skutečnost upozornit. Stabilizované květiny se rozhodně vyplatí i v případě svatebních kytic nebo kytic darovaných k nějakému významnému výročí. Jejich pořizovací cena je samozřejmě vyšší, když však vezmete v úvahu, jak dlouho vám tato kytice vydrží, není to zase až tak drahé.

Růže ve váze
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stabilizované květiny vidíme často na úřadech

Stabilizované květiny se hodí tam, kde obvykle být nemohou, tedy i na úřadech nebo v nemocnicích. Nedráždí totiž alergiky.

Kytice růží
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Takto upravené květiny jsou skvělým dárkem

Jak si vyrobit stabilizované květiny svépomocí

V domácích podmínkách není bohužel reálné vytvořit květiny, které by vydržely tak dlouho, jak to nabízí profesionálové. Dokáží však vydržet zhruba tři měsíce. Pokud se vám to zdá dostačující a chtěli byste to zkusit, řiďte se tímto návodem.

Vázaní květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Domácí stabilizace květin není nic náročného

Postup domácí stabilizace

  • Na tento proces použijte čerstvě řezané květiny, které jsou již lehce vysušené.
  • Připravte si směs vody a glycerinu v poměru 1:1.
  • U květin odstřihněte spodní špičku stonku.
  • Květiny umístěte do nádoby s roztokem glycerinu.
  • V roztoku by měly zůstat alespoň 14 dní.
Výběr květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Možností stabilizace je více

Jiný způsob domácí stabilizace

Na tento způsob stabilizace se rovněž používá glycerin a voda, ale ta je tentokrát naředěna v poměru 1:2. Rostliny je nutno do roztoku zcela ponořit a nechat tak po dobu 2 až 3 týdnů. Na konci procesu výroby se musí květiny nechat vysušit.

Růže
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Technologie stabilizace je vhodná třeba i pro svatební kytice

Publikováno: 21. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová