Kouzelná hůlka z voňavé levandule

Levandulovou hůlku můžete použít jako dekoraci do košíčku na stůl nebo si ji vložit do prádelníku. Bude kolem sebe šířit kouzelnou levandulovou vůni.

Co budete potřebovat na hůlku z levandule

  • 9 stonků levandule (nebo jakýkoli lichý počet mezi 9 a 23)
  • špulku saténové stuhy
  • nůžky

Jak budete postupovat při výrobě levandulové hůlky

1. krok: otrhejte listy

Zbavte stonky všech listů a pupenů, aby zůstaly zcela holé až ke květům. Ustřihněte si asi 1,5 metru stužky. Všechny stonky pak uspořádejte do kytičky a těsně pod květy je svažte stužkou dvojitým uzlem tak, aby kratší konec stuhy od uzlu měřil asi 8 cm.

Kouzelná hůlka z voňavé levandule: otrhejte listy
Kouzelná hůlka z voňavé levandule: otrhejte listy (Zdroj: Nakladatelství Metafora)

2. krok: začněte vázat

Snítku otočte vzhůru nohama a ohněte stonky dolů kolem květů, jako byste z nich vytvářeli klícku s květy uprostřed. Kratší konec stužky umístěte doprostřed mezi květy, později jej budete potřebovat na svázání hůlky.

Kouzelná hůlka z voňavé levandule: začněte vázat
Kouzelná hůlka z voňavé levandule: začněte vázat (Zdroj: Nakladatelství Metafora)

3. krok: proplétejte stužku

Delší konec stužky začněte proplétat kolem dokola mezi stonky vždy střídavě nad a pod stonkem. Utahujte stužku tak, aby byla vždy těsně pod horní řadou. Snažte se udržet květy uvnitř mezi stonky – pokud vylézají ven, zastrčte je dovnitř.

Kouzelná hůlka z voňavé levandule: proplétejte stužku
Kouzelná hůlka z voňavé levandule: proplétejte stužku (Zdroj: Nakladatelství Metafora)

4. krok: zakryjte všechny květy

Pokračujte směrem dolů, dokud propletenou stužkou nezakryjete poslední květ. Udělejte ještě jednu řádku a pak vytáhněte konec z prostředku květů a svažte jej s druhým koncem. Také můžete nechat kratší konec uvnitř a delším koncem stonky spirálovitě omotat směrem dolů. Konec hůlky můžete ozdobit mašlí.

Kouzelná hůlka z voňavé levandule: zakryjte všechny květy
Kouzelná hůlka z voňavé levandule: zakryjte všechny květy (Zdroj: Nakladatelství Metafora)

Ukázka pochází z knihy Levandule, autorky Mirky Koníčkové (Nakladatelství Metafora)

Tato kniha by neměla chybět žádnému milovníkovi a obdivovateli této úžasné bylinky. Určena je ale i těm, kteří krásu a přitažlivost levandule objevili teprve nedávno a chtěli by o jejím pěstování a možnostech využití vědět co nejvíce.

kniha Levandule
kniha Levandule (Zdroj: Nakladatelství Metafora)

Na stránkách knihy se dozvíte, odkud levandule pochází a jaká je její historie. Seznámíte se s druhy populárními u nás i ve světě, najdete odpovědi na rozmanité otázky, týkající se jejího pěstování. Poodhalí tajemství léčivých vlastností levandulové silice. Naučíte se vyrábět levandulové přípravky určené k vnitřnímu i vnějšímu použití a dozvíte se, jaké konkrétní potíže pomáhají léčit. Podle jednoduchých receptů si doma snadno vyrobíte léčivou levandulovou kosmetiku. Tvořivé duše v knížce najdou i fotopostupy na výrobu rozličných levandulových dekorací a bytových doplňků. Nechybí ani recepty, ve kterých je levandule originální ingrediencí, propůjčující pokrmům nezaměnitelné středomořské aroma.

Související k tématu