reklama

Útulná terasa na staré střeše garáže

Mít kousek místa pro posezení jde i na staré střeše garáže, větším balkonu či lodžii. Abychom se na střeše cítili komfortně, je nutné proměnit starou lepenku v příjemnou pochozí podlahu. Jednoduchou a rychlou renovaci jde udělat svépomocí díky plastovým dlaždicím z materiálu Traplast.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Útulná terasa na staré střeše garáže (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Těžký beton nebo lehký plast

stará dlažba
Na začátku stojí důkladná příprava podkladu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
stará terasa
Díky pokládce na terče se nemusíme bát ani podkladu, který není perfektně rovný (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nejprve odstraníme staré betonové dlaždice, které střechu příliš zatěžovaly. Svoji váhou také poškozovaly asfaltovou lepenkovou střešní krytinu, do které se i přes použité podkladní terče bořily.  Střechu zbavíme prachu a nečistot a pořádně ji zameteme. Díky nízké váze nové krytiny střechu odlehčíme více jak o polovinu. Snadno ji proto odvezeme ve vozíku za autem nebo v kufru i pro větší plochu.  Proti běžné dlaždici stejného rozměru oceníme velmi nízkou hmotnost 8,2 kg u formátu dlaždice 50x50 a síle 4 cm.

Formátování

řezání plastových dlaždic
Plastové dlaždice je možné řezat ruční pilkou nebo kotoučovou pilou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
plastové dlaždice
S plastovými dlaždicemi se pracuje velmi pohodlně a rychle (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nemusíme se bát ani nepravidelných tvarů rovných ploch. Materiál se snadno opracovává a to jak ručními, tak elektrickými nástroji. Můžeme s ním zacházet jako se dřevem a stejnými nástroji a nářadím ho i opracovat a formátovat. Jde to na kotoučové pile, pomocí mafla i ruční či přímočaré pily. Prostupy a otvory, například pro zábradlí nebo slunečník vyvrtáme snadno pomocí vykružovací pilky.

Pokládka

dlažba
Plastová dlažba je na rozdíl od té betonové lehká, dobře se s ní manipuluje a jednoduše se opracovává (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Dlaždice na terasu
Dlaždice na terasu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Dlaždice se pokládají osvědčeným systémem plovoucí podlahy na terče, tedy nespojité s podkladem. Jsou mírně nad původní krytinou a plošně ji chrání a zároveň dovolují vodě odtéct. Spáry jsou definované výstupky na terčích. Formát plastové terasové dlažby Klára od firmy Transform (www.recyklace.cz ) je  50x50cm, to znamená, že s nimi snadno a rychle položíme i velkou plochu. Práce jde opravdu rychle od ruky.

vyměření terasy
vyměření terasy (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
pokládka dlaždic
Pokládka dlažby na terče ve výsledku zaručí krásně rovný pochozí povrch (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Začneme u nejdelší rovné plochy. Kvůli fabionům si můžeme od kraje střechy a zídky nechat malý odstup. Postupně pak pokládáme a rovnáme řadu za řadou. Dlaždice se ukládají na terčové podložky s pevnou výškou. Ty musí ležet na rovné a nedrolivé hydroizolační vrstvě. Terče je možné podle potřeby odlomit a mít z nich poloviční nebo čtvrtinový formát, přesně jak pokládka vyžaduje. Začneme první řadou a odlomením terče napůl. Tak si založíme první podložení. Pod dlažbou můžeme vést třeba vodoinstalaci k bazénu. Spárami mezi a pod dlaždicemi rychle proteče i velký příval srážkové vody. Pokládka je rychlá a snadná, jen u volných krajů je nutné zajistit dlaždice poslední a krajní řady proti pohybu. Ideálně dokončovací lištou nebo lemem.

Pravý úhel

pokládka dlaždic na terasu
Nemusíme se bát využít tento typ pokládky a dlažby ani na větších plochách (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
kladení dlaždic na terče
Kladení dlaždic na terče není nijak složité (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Po založení první části řady začneme skládat kolmou řadu a vytvářet pravý úhel. Postupně pak pokládáme dlaždice v obou směrech a ukládáme je na podkladní terče. Dlaždice do terčů přesně dosadíme a přitáhneme k předchozí řadě.

plastové dlaždice Transform
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
plastové dlaždice Transform

Více vzorů na výběr

terasa z dlaždic na terčích
Dlaždice dovolují skládat různé vzory (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
terasa z dlaždic
terasa z dlaždic (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

 Na dlaždice se koukáme z většího odstupu, abychom si lépe prohlédli a rozmysleli finální vzor. Nejde totiž  jen o obyčejné hladké dlaždice. Jejich zdobení a reliéfní kresba, která zvyšuje vizuální 3D rozměr, nám umožní pootočením dlažby vyskládat si několik velkoplošných skladeb obrazců. Z odstupu nebo nadhledu ze štaflí nebo zvýšeného stupínku si lépe vzor prohlédneme a rozmyslíme. Výhodou dlažby a použitého materiálu na její výrobu jsou vlastnosti, které jistě oceníme. Materiál nehnije, nepřemrzá ani nekřehne. Je recyklovaný a má vysokou a dlouhou odolnost proti vlivům počasí. Není třeba jej jakkoliv povrchově upravovat. Díky reliéfní povrchové struktuře je povrch i neklouzavý.

Snadná manipulace

Výhodou je, že se nám při manipulaci s dlaždicemi neoťukají růžky ani nevznikne jiné poškození. Při manipulaci s dlažbou není nutné mít rukavice, hrany nejsou ostré, jako u klasické betonové dlažby. Jestliže nám na dlažbu upadne těžší předmět, nemusíme se obávat, že by nám dlaždice praskla.

lehké plastové dlaždice
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Pokládka dlaždic na terče je snadná a rychlá

Krajní dlaždice zajistíme proti pohybu, v případě potřeby vyřízneme, aby nám kopírovaly zídku tvořící zábradlí.

Dlažba z Traplastu

terasa z plastových dlaždic
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Útulná terasa na staré střeše garáže

Dlaždice z něj jsou ideální pro renovaci a zobytnění plochých střech, teras, garáží, balkonu. Plochy s esteticky nevyhovujícím betonem, asfaltem či starou dlažbou jsou ideální místa pro lehkou plastovou terasovou dlažbu. Nespornou výhodou je použitý materiál Traplast, který je lety prověřen na plastových plotovkách a terasových prknech. Stejný materiál dal vzniknout i našim dlaždicím Z nevzhledné střechy s lepenkou se může během hodinky stát příjemná obytná plocha. Moderní šedostříbřitá barva se hodí pro většinu ploch a působí vzdušně.

Publikováno: 10. 6. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman