Šalvěj, šanta a levandule: Trvalky pro slunná a suchá stanoviště

Zbystřit by měli všichni, kdo z nějakých důvodů nestíhají pravidelně zalévat, protože Petr Hanzelka z Botanické zahrady hlavního města Prahy, nám poví o rostlinách, kterým se daří na slunných a sušších místech.

Pokud nezvládáte každý den zalévat zahradu nebo je u vás v současných suchých létech pochopitelný nedostatek vody, měli byste se zaměřit na rostliny, které si s případným suchem dokáží hravě poradit.

Šalvěj (Salvia)

Zahradní trvalka pro slunná stanoviště a sušší propustné půdy. Klasickým zástupcem je šalvěj luční, která vykvétá nejčastěji modro fialovou barvou, ale může být i bílá nebo růžová.

Šalvěj luční
Šalvěj luční (Zdroj: Prima FTV)

Dalším zástupcem je šalvěj hajní, která se v našich zahradách pěstuje nejčastěji. Její výhodou je opakované kvetení, pokud se po odkvětu sestřihne.

Šalvěj hajní
Šalvěj hajní (Zdroj: Prima FTV)

Zajímavá je i šalvěj levandulolistá s úzkými listy a většinou modrými nebo fialovými květy. Stříhá se až po odkvětu, nikdy ne hned z jara.

Šalvěj levandulolistá
Šalvěj levandulolistá (Zdroj: Prima FTV)

Šanta (Nepita)

Nejznámějším zástupcem je šanta kočičí, oblíbená rostlinka naších koček, ale ta není vzhledově příliš atraktivní. Mnohem zajímavější je šanta velkokvětá nebo šanta hroznovitá. Obě velmi bohatě kvetou a po sestřihnutí kvetení opakují.

Šanta velkokvětá
Šanta velkokvětá (Zdroj: Prima FTV)

Levandule (Lavandula)

Pokud hledáte silnou a odolnou levanduli, sáhněte po levanduli lékařské nebo po levanduli prostřední, která je mohutnější.

Levandule prostřední
Levandule prostřední (Zdroj: Prima FTV)

V nabídce zahradnictví se často objevuje i levandule korunkatá, která ale v našich podmínkách vymrzá.

Autor:

Téměř všechny víkendy jsem v dětství prožila na chalupě, kde rodiče na zahradě pěstovali ovoce a zeleninu a tak jsem musela taky přiložit ruku k dílu. Abych byla upřímná, tehdy mě to vůbec nebavilo. Ale aniž bych si to uvědomila, bylo tím vlastně vyseto semínko mé současné lásky k zahradničení. Byl to pomalý proces proměny, kdy se z povinnosti stala radost. Získané zkušenosti předávám dcerám a doufám, že i u nich v srdci pomalu klíčí stejné semínko...

Související k tématu