reklama

Kdo na zahradě škodí nejvíc? SLIMÁCI!

Během pár dnů dovedou okousat, poškodit či zlikvidovat neuvěřitelné množství rostlin. A kdoví, jak to s nimi bude letos. Zima byla poměrně teplá, sněhu tak akorát, a to se mohlo slimákům líbit. Jistě jim to pomohlo přečkat zimu. Invaze slimáků v různých lokalitách se může lišit, těžko předvídat, ale rozhodně je lepší se na ně připravit. Jen tak se povede zasáhnout při prvním výskytu a předejít větším škodám.

i (Zdroj: archiv Neudorff)
Slimák na zahrádce představuje hrozbu (Zdroj: archiv Neudorff)

Slimáci milují vlhko, však také voda tvoří větší část jejich těla. Proto se za potravou vydávají až večer, anebo k ránu, ve chvíli krásně česky zvané „za kuropění“. Nejlépe se jim chodí ve vlhku, proto není dobré zalévat večer, raději až ráno, a půdu často prokypřovat, tím se jim rozruší úkryty. 

Slimáci milují salát a mladou křehkou zeleninu, ale nepohrdnou ani květinami. No a právě tyto sazeničky se začínají sázet po „ledových mužích“, tj. v půlce května.  A to je také chvíle, na kterou se těší zahrádkáři, ale bohužel i slimáci. Některé rostliny však slimáky přímo odpuzují, např. orlíček, bergénie, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek, řeřicha apod., ty je pak vhodné vysazovat na okraje zeleninových či trvalkových záhonů. Malé záhony je možné chránit obrubníky a plůtky. Nejspolehlivější ochranou však je využívání návnad.

Slimák okusuje salát
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Slimáci si rádi pochutnávají na salátu

Zahradu je potřeba neustále sledovat a začít proti slimákům bojovat včas.  A jak ale odhalit chystanou invazi? Stačí připravit pro slimáky skrýš. Někde v koutě položit vlhký hadr a zatížit ho, třeba kamenem či kusem dřeva. Slimáci se tam začnou slézat… A pak stačí, nahlédnou, a hned je jasno. Pokud jsou tam už dva, je to signál k použití návnady.

Likvidace pomocí účinné látky přírodního původu

Na trhu je několik druhů moluskocidů, tedy přípravků proti slimákům. Ovšem při použití průmyslově vyráběných chemických prostředků slimáci hynou přímo na záhonech. A není to pěkný pohled. Proto je lepší na zahradě, kterou obýváme, používat návnadu s účinnou látkou přírodního původu.  A právě takový je přípravek Ferramol od společnosti Neudorff, kde je účinnou látkou fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje v přírodě. 

Po požití granulí Ferramolu  se slimáci stáhnou s pocitem nasycení do úkrytů, kde později uhynou. A povrch záhonů zůstává čistý. Důležitá je aplikace přípravku. Granule je třeba po záhonu rozhazovat rovnoměrně, a jakmile slimáci návnadu sežerou, je nutné posyp okamžitě opakovat.

účinný přípravek Feramol proti slimákům
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Ferramol je účinný dlouhodobě, odolá i dešti a zálivce

Ferramol je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce. Přípravek nemá ochrannou lhůtu, takže zeleninu je možné sklízet kdykoliv. Vlhkost účinnost přípravku nesnižuje, spíše naopak, nabobtnalé granule jsou pro slimáky ještě atraktivnější. A za sucha se pak granule vrátí do původních rozměrů.

Ferramol má však i další výhody, jeho účinná látka, tedy fosforečnan železitý, se v půdě působením mikroorganismů a látek vylučovaných rostlinami rozkládá, a tím jsou rostlinám k dispozici dvě důležité živiny – fosfor a železo. Avšak jeho hlavní předností je, že při náhodném požití neuškodí ani domácím ani jiným zvířatům.

Další rady, jak pečovat o zahradu v souladu s přírodou, naleznete na stránkách www.zahradajakmabyt.cz.

Publikováno: 9. 5. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková