reklama

Když zavoní smrkové jehličí...

Zaměřme se na jehličí u nás nejoblíbenějšího vánoční stromku. Smrkové jehličí pomáhá při bolestech kloubů, nachlazení nebo nespavosti. Zkusíte si na Vánoce udělat domácí masážní olej či smrkový nápoj? S jehličím však nemusíte dělat vůbec nic – vánoční stromek nebo čerstvé větve „vydechují“ silice do ovzduší, což výrazně zlepšuje pohodu a posiluje imunitu.

Smrkové jehličí obsahuje terpentýnovou silici, která působí antibakteriálně; pomáhá rozpouštět hleny, pomáhá při vykašlávání, uvolňuje dýchací cesty, významně tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus. Smrkové jehličí se hodí se zejména k zevní aplikaci při revmatismu, bolestech kloubů a svalů, ale také jako léčivé teplé i studené nápoje; ty jsou ideální především při nachlazení a zánětech dýchacích cest.

Čaj ze smrkového jehličí pomáhá i proti nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti
i (Zdroj: istock.com)
Čaj ze smrkového jehličí pomáhá i proti nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti

Studený smrkový nápoj proti kašli

Nápoj z čerstvých smrkových větviček posiluje imunitu, pomáhá při kašli, dodává tělu vitamin C. Větvičky nejprve propláchněte vodou.  Nastříhejte je asi do poloviny do sklenice, zalijte je studenou převařenou vodou a na konec přidejte vymačkanou šťávu z 1 citronu. Nechte  macerovat 30-45  minut, pak sceďte. Můžete osladit medem. Smrkový nápoj si dopřejte dvakrát denně v množsví 100 ml. Skladujte v lednici.

Čaj ze smrkového jehličí proti stresu

Čaj ze smrkového jehličí pomáhá při zánětech dýchacích cest, chrapotu, kašli i nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti; v neposlední řadě se využívá jako klokladlo na záněty dásní.  Zalijte 10 g sušených smrkových jehliček 200 ml studené vody a nechte 10-12 hodin macerovat. Potom přiveďte k varu, sejměte a zakryté nechte 10 minut vyluhovat. Pijí se 2 šálky denně, čaj je možné osladit medem. Nepijte déle než týden.

Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby
i (Zdroj: istock.com)
Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby

Mazání ze smrkového jehličí na klouby

Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby: smrkové jehličí zalijte 300 ml kvalitního oleje (musí bý ponořené) nechte 14 dní macerovat. Nezapomeňte každý den protřepat, aby se uvolnily účinné látky. Sceďte, nalijte do malých skleněných uzaviratelných lahviček a skladujte v lednici.

Smrková koupel proti nachlazení

Koupel čerstvého smrkového jehličí je vhodná při chorobách z nachlazení, ale doporučuje se i v rámci rekonvalescence po nemoci. Skvěle působí také proti nespavosti, únavě a vyčerpání i bolestech svalů a kloubů. Zhruba 3 hrsti čerstvého smrkového jehličí přelijte 3 l vroucí vody a nechte vyluhovat do vychladnutí. Pak přeceďte a nalijte do vany s vodou běžně teplou na koupání. Ve smrkové koupeli byste měli pobýt zhruba 20 minut. Nezapomeňte ale připouštět horkou vodu, abyste neprochladli. Nejlepší je koupel opakovat několik dní po sobě.

Koupel z čerstvého smrkového jehličí pomáhá při chorobách z nachlazení
i (Zdroj: pixabay.com)
Koupel z čerstvého smrkového jehličí pomáhá při chorobách z nachlazení

Publikováno: 27. 12. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová