reklama

Trendy v pokojových rostlinách a péče o ně

Pokojové rostliny jsou našimi společníky již desítky let. I když si myslíme, že známe téměř všechny, vždy se čas od času objeví nějaká zajímavá novinka. Pokojovky podléhají také módním trendům a to, co bylo moderní před třiceti lety, je dnes již out. I když pokojové rostliny jsou stejně krásné stále a kdo si jednou nějaké druhy zamiloval, nebude je odstraňovat jen proto, že momentálně nejsou v módě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte zjara pokojovkám péči a odmění se vám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaro mezi pokojovkami ve znamení obnovy

A už je tu zase jaro, období, kdy se všechno začne znovu zelenat, pučet, kvést a vonět. A to nejen za našimi okny, ale i mezi pokojovkami. Pokud jsme údržbu pokojových rostlin nestihli s končící zimou, máme ještě šanci to rychle napravit.

V únoru a zhruba do poloviny března je ideální čas na to, abychom naše pokojové rostliny dostali do dobré kondice. Pokud se na ně teď podíváme, ve většině případů vypadají značně nevábně - opadané listy, ty zbývající zahnědlé nebo vybledlé, stonky a větvičky neduživé. Je na čase rostlinám vrátit život.

Víte, že tchynin jazyk je vhodná rostlina do ložnice?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víte, že tchynin jazyk je vhodná rostlina do ložnice?

Přesazení

Přesadit rostliny do nového substrátu je vždy prvořadý úkon. A tady už ale začíná také první problém. Substrátů, resp. jejich druhů, nalezneme na trhu opravdu jako hub po dešti. Je tu substrát pro pokojové rostliny, pro vlhkomilné květiny, pro monstery, pro sukulenty, pro masožravky a kapradiny, pro orchideje, pro liány a potosy... No zkrátka, kdo se v tom má vyznat. Existuje na to jednoduchá poučka. Pokud máme doma pokojové rostliny, jako jsou právě ty jmenované - monsteru, orchideje, potos, sukulenty nebo kapradiny, používáme vždy specifický substrát. 

Monstera patří mezi oblíbené pokojovky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Monstera patří mezi oblíbené pokojovky

Pokud si nejsme úplně jisti, použijeme substrát univerzální. Součástí substrátu je kvalitní rašelina s vysokým podílem vláknitých druhů a jemný kůrový humus, který dodává rostlinám živiny a stopové prvky v tom správném poměru. Dalšími podpůrnými složkami je vodorozpustné krystalické hnojivo a soubor živin pro vitalitu a regeneraci rostlin. Tyto látky pomáhají růstu kořenového systému a současně i nadzemní části rostliny. Spolu s huminovými a fulvinovými kyselinami omezují únavu a vyčerpání půdy. U univerzálního substrátu, který se někdy označuje také jako základní, se pH pohybuje mezi hodnotou 6 až 7, což je mírně kyselá až neutrální půdní reakce.

Přesazování do nového substrátu je jeden z důležitých úkolů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přesazování do nového substrátu je jeden z důležitých úkolů

Substrát pro kyselomilné rostliny potřebuje každý, kdo doma má vřes nebo pěstuje azalky či rododendrony. Substrát pro kyselomilné rostliny dopřejte těmto druhům, protože to je substrát s nízkým pH v rozmezí 4,5–5,5. Nelze ho ničím nahradit, ani hnojivem, to jen pomáhá udržet stávající podmínky.

Drenážní vrstva

Jako drenážní vrstvu používáme nejčastěji keramzit. Keramzit je materiál přírodního původu s příjemně teplou hnědou barvou a se širokou škálou využití. Najít ho můžeme i pod názvem umělé kamenivo. Jeho kouzlo je v univerzálním použití. Poslouží jako lehká drenáž na dně pěstebních nádob, jako vkusná dekorace i k zakrytí substrátu na povrchu květináčů, truhlíků i záhonů, kde kromě estetické funkce také zabraňuje vysychání a růstu plevele. Vyrábí se úpravou speciálního druhu jílu.

Nezapomínejte na drenážní vrstvu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomínejte na drenážní vrstvu

Před samotným přesazením obereme suché listy, odstraníme zvadlé a zaschlé, a bez výčitek zkrátíme výhony a větévky minimálně o třetinu, případně i víc. Rostliny budou mít tak šanci znovu a hustěji obrazit. Co ale zlikvidujeme bez milosti, jsou nežádoucí a odumřelé části rostliny. Pečlivě přitom také prohlédneme listy, kmínek, stonky i kořeny, protože jen tak můžeme objevit škůdce a případné choroby.

Zdravé odřezky nakonec nemusíme vůbec vyhazovat, ale použijeme je jako materiál k namnožení nových rostlin. Zakořenit je můžeme buď ve vodě při pokojové teplotě, nebo v písku či perlitu.

Pokud máme některé rostliny již opravdu letité nebo jsou natolik mohutné, že k jejich přesazování bychom museli využít stavební jeřáb a partu špeditérů, nebudeme se namáhat s kompletním přesazováním, ale odebereme pouze asi vrchní zeminy a nahradíme ji čerstvým substrátem bohatým na živiny. Rostliny po přesazení pečlivě zalejeme.

Nově přesazené rostliny dobře zalijte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nově přesazené rostliny dobře zalijte

Hnojení

Můžeme přidávat tekutá nebo krystalická hnojiva pro květiny, ale protože na trhu jsou na výběr hnojiva univerzální, nebo speciální hnojiva pro jednotlivé druhy pokojovek, vždy si zjistíme, jaký druh hnojiva je pro naše pokojové rostlinky to nejvhodnější. Přesazené rostliny ostatně nepřihnojujeme hned, stačí až po pěti či šesti týdnech, kdy rostlina už vypotřebovala část živin z nové zeminy.

Dávkujeme vždy podle doporučení v návodu, mladým rostlinám i nižší dávku. Pro začátečníky jsou výborné hnojivé tyčinky zajišťující výživu rostliny po několik týdnů i měsíců, které se jednoduše umístí do květináče.

Po přesazení podpořte růst rostliny hnojivem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po přesazení podpořte růst rostliny hnojivem

Škůdci a choroby

Pokojové rostliny trpí na celou řadu škůdců, z nichž zejména svilušky, puklice, červci a mšice patří k těm nejúpornějším. Aby nám tito škůdci naše vypiplané rostlinky doslova nesežrali, použijeme ochranný postřik. Ideální jsou bio přípravky jako prevence. Ty se aplikují na povrch listů a stonků a jsou na bázi olejových emulzí. Emulze vytvoří na povrchu rostliny tenký film, kterým jednak škůdci hůře pronikají a za další při sání rostlin budou nasávat i olej, a tím dojde k jejich zahubení.

Pokud si nejsme jisti, jaký druh škůdců se okolo našich pokojovek vyskytuje, nastražíme žluté lepové destičky nebo terčíky. Již napadené rostliny nám pomohou zachránit parazitické hlístice, zvláště rod Steinernema. Tyto hlístice aplikujeme v kapslích přímo do půdy a ony se samy postupně uvolňují z kapslí, množí se a napadají škůdce na našich rostlinách.

Na listy aplikujte postřik proti škůdcům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na listy aplikujte postřik proti škůdcům

Po dlouhé zimní pauze, kdy slunce svítilo jen minimálně, nestavíme pokojovky hned k oknům, aby je první silnější sluneční paprsky nespálily, ale postupně je uvykáme. A na závěr praktická rada: Nesnažte se rostlinám za každou cenu dolévat vodu do podmisek. To nejhorší, co může rostlina zažít, je neustále podmáčený kořenový bal. Kořeny tak snadno zahnívají a rostlina chřadne.

Tip redakce:

Víte, která rostlina z řady pokojovek vám krásně pomůže vyměňovat vzduch v ložnici? Tchynin jazyk. Neváhejte, a pusťte se do pěstování této nenáročné, ale krásné pokojovky ve velkém, vaši péči vám mnohonásobně vrátí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; floranazahrade.cz; zenye15.cz; COMPO

Publikováno: 30. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová