reklama

Naučte se připravit tradiční tureckou kávu

Tradiční turecká káva, připravovaná v džezvě, je plná chuti. Tento voňavý nápoj je sladký jako láska a silný jako noha od kulečníku. Můžeme rozeznat chuť karamelu i koření, které se při jeho přípravě používá.

i (Zdroj: ZlateZrnko.cz)
Pravá turecká káva je silná a plná chuti. K její přípravě použijte tradiční džezvu (Zdroj: ZlateZrnko.cz)

Důmyslná, a přitom velmi jednoduchá nádobka pro přípravu opravdu silné a opravdu chutné kávy je stará několik staletí. Historické prameny uvádějí, že se v ní káva vařila přibližně od 15. století. Kromě Turecka také na severu Afriky, na Balkáně a v některých částech Asie. Stále stejně jako v 15. století se v džezvě káva připravuje i dnes – i v prvotřídních restauracích a špičkových kavárnách. „Důvod je jednoduchý – je to mimořádně chutná, aromatická, povzbuzující káva a zároveň jde o tradiční přípravu silného nápoje s prvky rituálů při jeho podávání,“ říká baristka Monika Matúšová.

Není turek jako turek

Ano, na mysli máme takzvaného „turka“, tedy kávu zalitou převařenou vodou, na kterou jsme si v našich zeměpisných šířkách zvykli. Ta však s pravým „turkem“ nemá kromě toho, že v obou případech jde o výluh kávových zrn, nic společného. Pravá turecká káva se vaří v džezvě, přičemž se několikrát převaří, východoevropský „turek“ se převařenou vodou pouze zalévá.

Tradiční turecká káva připravovaná v džezvě je od roku 2013 zapsána v Seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Její příprava i popíjení je rituál, který si snadno osvojíte a zvládnete ho i v domácích podmínkách.

Koneckonců, takto si kávu připravovali beduíni v poušti, nejen vyšší společenská vrstva v kavárnách, takže to nemůže být tak náročné. Nebo ano? „Určitě ne, stačí džezva a kvalitní, najemno umletá káva,“ říká baristka.

Káva by konzistencí měla připomínat hladkou mouku. Na pravou tureckou kávu je potřebný i cukr a originální chuť jí dají orientální koření – kardamom, skořice nebo vanilka.

Věnujte pozornost výběru té správné kávy
i (Zdroj: ZlateZrnko.cz)
Věnujte pozornost výběru té správné kávy

Turecký rituál

V džezvě klasické velikosti se káva připravuje ze dvou kávových lžiček, tedy asi 7 gramů, jemně mleté, ideálně světlejší pražené kávy a jedné kávové lžičky cukru. Chcete-li mít opravdu skutečnou tureckou voňavou a sladkou kávu, nejprve dejte do džezvy cukr a koření, zalijte to třetinou připravené vody a dejte na zdroj tepla.

Když cukr zkaramelizuje, je třeba přidat kávu a zbylou vodu. Pokud opravdu nemusíte kávu s cukrem, tento krok při přípravě turecké kávy klidně vynechejte. Do džezvy dejte pouze kávu, vodu, ale alespoň špetku zjemňujícího koření (např. skořice), které eliminuje přepálenou chuť, která vzniká právě opakovaným průchodem varem.

„Obvykle se do džezvy nejmenší velikosti vejde asi deci vody. Důležité je nenalévat ji až po okraj, ale pouze do dvou třetin nádoby. Od zdroje tepla, kde se připravuje, určitě neodcházejte, protože celý proces přípravy půjde velmi rychle,“ upozorňuje Monika.

Jak se bude zvyšovat teplota vody, pěna z kávy začne stoupat vzhůru k okraji. Tehdy je třeba džezvu na chvíli odtáhnout ze zdroje tepla, kávu promíchat, počkat, až pěna klesne, a pak ji dát opět na oheň. Toto se může zopakovat ještě jednou, maximálně však třikrát.

„Dříve než kávu nalijete, nechte ji chvilku usadit. Nalévá se pomalu, aby se do malých espresso šálků – ideálně předem zahřátých – nedostala kávová usazenina,“ doporučuje zkušená baristka.

Káva musí mít jemnost mouky
i (Zdroj: ZlateZrnko.cz)
Káva musí mít jemnost mouky

Pozvání, které se neodmítá

I vy jste právě dostali chuť na opravdu dobrou kávu, v nose už cítíte její aroma a přesně víte, jak bude chutnat? Ani se nedivíme. Tak už jen džezvu a kvalitní, jemně umletou kávu. Pokud vás na tento nápoj pozvou během pobytu v arabském světě, odmítnout je mimořádně neslušné. Bez pozvání si kávu můžete samozřejmě dopřát v kavárně, ale hodí se vědět, že vám ji budou nalévat do té doby, než neotočíte šálek dnem vzhůru.

Budoucí ženich v Turecku to zřejmě udělá už po prvním šálku. Podle tamního zvyku přijdou rodiče ženicha na návštěvu k rodičům nevěsty a ta jim všem připraví kávu. Budoucímu manželovi však dopřeje místo cukru sůl. Věří se, že pokud ženich takovou kávu vypije bez reptání, má silný charakter, umí se sebe zapřít pro dobro věci a je trpělivý. To jsou údajně vlastnosti zaručující dobré manželství. Inu, toto neumíme potvrdit ani vyvrátit, ale pod tvrzení, že šálek dobré kávy dělá skvělý den, se podepisujeme!

Co je džezva?

Kovová nádoba na přípravu kávy, původně vyráběná z mosazi nebo mědi, výjimečně ze zlata a stříbra. Dnes se vyrábí spíše z oceli, hliníku nebo keramiky. Džezva má důmyslný tvar (připomíná Erlenmeyerovu baňku) – širší dno se směrem vzhůru zužuje, aby se na samém vrchu opět rozšířilo do límce. Ten zabraňuje přelití kávy, když se napění.

Džezva má dlouhou ručku, která chrání před popálením a zároveň umožňuje při nalévání hotové kávy lépe manipulovat s nádobou. Aby se káva lépe nalévala a zároveň se do šálku nedostala kávová usazenina, má zobáčkové ústí. Říká se jí i ibriki nebo briki. Dle velikosti se v ní dají připravit 2 až 12 malých šálků silné kávy.

Zdroj informací: ZlateZrnko.cz., cs.wikipedia.org

Publikováno: 4. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce