reklama

Jak šetřit, dodržovat pitný režim a ještě si na vodě pochutnat?

Balená voda se stala součástí našich životů. Je to bohužel odkaz minulosti, kdy našimi vodovodními kohoutky protékala sice voda, ale nálepku pitná by jí asi dal málokdo. Původně balená voda pro kojence se záhy sortimentem rozšířila i na balenou vodu pro běžné konzumenty v perlivé nebo neperlivé úpravě. Dnes balenou vodu kupuje téměř každý. Spočítali jste si někdy, kolik jste už investovali do takového nákupu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je nutné kupovat stále balenou vodu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak je to s balenou vodou?

Spotřeba balené vody v ČR je poměrně vysoká, dosahuje až 51 l na osobu. Přitom ale nemusí být i přes vyšší cenu balené vody nutně lepší než voda z kohoutku. Víte, jaké je složení pramenité či minerální vody, kterou kupujete buď jako perlivou, nebo neperlivou? 

Například oblíbená Aquila (počítáno v 1 l) obsahuje 49 % vápníku, 13,6 % hořčíku, 12,3 % sodíku, 4,5 % draslíku. Nalezneme zde dusičnany, sírany, fluoridy i chloridy. V Hanácké kyselce nalezneme až 323 mg sodíku či 122 mg hořčíku. Magnesia obsahuje cca 170 mg hořčíku a 11,1 mg síranů. Každá z vod je tedy obohacená přírodními složkami podle toho, kde jsou vody ze země čerpány.

Požadavky na balené vody upravuje vyhláška MZ č. 275/2004 Sb. Měření Státního zdravotního ústavu opakovaně ukazují, že pitná voda v Česku je kvalitní a vyhovuje i v důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany, chlorované látky, těžké kovy nebo pesticidy.

V balené vodě mnohdy nenajdeme jen látky příznivé pro náš organismus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V balené vodě mnohdy nenajdeme jen látky příznivé pro náš organismus

Druhy balených vod

  • Balená kojenecká voda - takto označujeme výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný pro přípravu kojenecké stravy a k trvalému přímému požívání všemi skupinami obyvatel. 
  • Balená pramenitá voda je produkt z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými.
  • Balená přírodní minerální voda  je čerpána z chráněného podzemního zdroje přírodní minerální vody, schváleného ministerstvem zdravotnictví.
  • Balená pitná voda splňuje veškeré požadavky na pitnou vodu.
  • Balená léčivá voda. Jedná se o balené léčivé vody z přírodních léčivých zdrojů, kterých je u nás na trhu asi 7 druhů.

Balené vody, stejně jako voda kohoutková, prochází mnoha testy a v jednom z posledních bylo prokázáno, že kohoutková voda obsahovala více vápníku než většina testovaných balených vod, nedostatek hořčíku byl ale s balenými vodami společný. A co z toho vyplývá?

Pokud vypijeme denně 2 l vody, cena bude u vody kohoutkové cca 8 haléřů, zatímco u vody balené 8 až 10 korun za 1,5 l, pokud je tato balená voda v akční nabídce obchodu či ve slevě. Skutečná průměrná cena balené vody je cca 10-18 korun za 1 láhev o obsahu 1,5 l. Kojenecká voda pak vyjde zhruba na 11 Kč za 1 l.

Domácí výrobníky sodové vody

Nemáte rádi pramenitou vodu? Zkuste si pořídit výrobník perlivé vody. Připravíte si čerstvou perlivou vodu tak, jak máte rádi, a díky tomu ubydou tisíce plastových lahví.

Litr vaší vlastní domácí perlivé vody z výrobníku vychází na cenu již od 2,57 Kč. Pokud denně vypijete 3 litry balené vody a cena za 1,5 l lahev je 20 Kč, s výrobníkem ušetříte 969 Kč měsíčně/ 11 786 Kč ročně. 

Nákupem balené vody tratíte ročně skoro 11 000 Kč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nákupem balené vody tratíte ročně skoro 11 000 Kč

Dospělý člověk by měl denně vypít cca 2 l vody. Někdo má ovšem spotřebu podstatně větší. Dáme-li tedy denně asi 20 korun za nákup balené vody, za týden již zaplatíme 140 korun, za měsíc pak až 600 korun. Oproti tomu denní spotřeba kohoutkové vody se počítá na haléře, měsíční výdaj bude v jednotkách korun. 

Je kohoutková voda kvalitní?

Ale samozřejmě, že je. Do našich domácností je přiváděna pouze pitná voda, která prochází řadou úpraven a je neustále podrobována testům na kvalitu a obsah povolených i nepřípustných látek. Minimálně 90 % spotřebitelů nikdy nezaznamenalo problém s kvalitou kohoutkové vody. Kohoutková voda je také běžně nabízena na nápojovém lístku v restauracích. 

Kvalitou kohoutková voda tu balenou mnohdy předčí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitou kohoutková voda tu balenou mnohdy předčí

Možná někdo namítne, že kohoutková voda není perlivá. Moderní "vymoženosti" nám ale dovolují si perlivou vodu doma připravit naprosto běžně. Výrobníky perlivé vody pro domácnosti jsou cenově dostupné a v zajímavém designu. Můžete si vybrat podle barvy, obsahu i tvaru. 

Ani příchutě ve vodě nejsou žádný problém. Potravinářský průmysl i soukromí výrobci vám nabídnou skutečně nepřeberné množství sirupů, práškových příměsí a nejrůznějších koncentrátů. Stačí si jen vybrat tu nejoblíbenější příchuť. 

I z obyčejné kohoutkové vody můžete vykouzlit chutný a zdravý nápoj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I z obyčejné kohoutkové vody můžete vykouzlit chutný a zdravý nápoj

V čem je ještě lepší kohoutková voda?

Už jsme si řekli, že srovnání cen u vod balených a vody kohoutkové hovoří jasně ve prospěch vody kohoutkové. Druhé a neméně důležité kritérium je, že voda balená se prodává v plastových, případně skleněných lahvích. Samozřejmě z obchodu si takovou vodu v kapse neodnesete. Avšak právě plast a sklo jsou zcela zásadním problémem. 

Pokud hovoříme v současné době o nutnosti šetření vodou, musíme nutně zmínit i šetření při výrobě obalových materiálů. Domníváte se, že minerální nebo pramenitá voda v plastových lahvích je zdravotně kvalitnější než voda kohoutková? Není tomu tak. Zásadní problém, který může snížit kvalitu balené vody, může nastat už při jejím skladování u obchodníka. 

Ukázaly to i výsledky testování, které před nedávnem provedlo občanské sdružení spotřebitelů Test – ve zkouškách kvality prošly jen čtyři z osmnácti balených vod, zatímco uspěly všechny vzorky vody z kohoutku. V balených vodách lze totiž nalézt i látky cizorodé a také takové, které mohou ve vyšší míře poškodit lidské zdraví.

Jedná se PCB látky, dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další. Jak je vidět, balená voda může být docela zajímavým koktejlem, který ovšem našemu organismu zrovna radost neudělá.

Kvalita kohoutkové vody je přísně hlídána
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalita kohoutkové vody je přísně hlídána

A pokud nejste zastánci klasické kohoutkové vody a z vod balených nakupujete výhradně vody ochucené, limonády a další slazené přípravky, může vás za čas čekat malý šok, když se postavíte na váhu nebo při konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem. Kohoutkovou vodu můžete kromě zmíněných sirupů ochutit přidáním čerstvého ovoce nebo si připravit ovocný či zelený čaj. Tyto nápoje pak lze pít i zastudena a budete možná překvapeni, jak lehce díky nim zaženete žízeň.

Zdroj informací: szu.cz; nase-voda.cz; dk-voda.cz; vitalia.cz, sodastream.cz

Publikováno: 6. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová