reklama

Toužíte po papouškovi? Proč ne, ale uvědomte si, že to není pejsek nebo kočička

Papoušci prosluli svou inteligencí a mnozí z nás podlehli jejich kouzlu. I oni se mohou stát okouzlujícími domácími mazlíčky, ale je nutno si uvědomit, co všechno tito nevšední ptáci potřebují a zda jim jsme skutečně schopni zajistit ty správné životní podmínky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak je to s chovem papoušků? Jsou stejným mazlíčkem, jako je třeba pes či kočka? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než si některého z papoušků pořídíte, seznamte se s tím, jakou má povahu, co potřebuje k životu a také to, jak se bude chovat jako dospělý jedinec. Uvědomte si také, že některé druhy se dožívají stejného věku jako lidé a na své majitele jsou hodně fixováni: třeba takový žako neboli papoušek šedý se velmi často upne na jediného člověka v rodině.

Zvažte rovněž, kolik času budete moci svému opeřenému kamarádovi věnovat a jestli mu můžete nabídnout dostatečný životní prostor. Pro papoušky chované doma se člověk vlastně stává členem jejich „hejna“ a často mu nahrazuje i životního partnera.

Papoušek šedý, kterému se také říká žako, je podobně jako řada psů fixován na jednoho pána
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Papoušek šedý, kterému se také říká žako, je podobně jako řada psů fixován na jednoho pána

Papoušek není pes

Papoušci chovaní v zajetí žijí především v klecích a voliérách. Menším druhům, jako jsou andulky nebo korely, postačí menší „obydlí“, ale takový kakadu nebo ara, kteří se řadí k velkým druhům, potřebují nejen velkou voliéru, ale také vyžadují hodně létat. Klec, kde papoušky chováme, by měla být vždy dostatečně prostorná, aby v nich mohli volně mávat křídly. Nicméně každý den jim zajistěte také dostatečný prolet po bytě nebo domě.

„Papoušci, které chováme doma, mohou létat i venku, ale potřebují být pochopitelně dostatečně vycvičení. Tento odborný výcvik je mnohem náročnější, než je tomu u psů a koček. Pokud ho ale zvládnete, pak prožijete krásné chvíle, když uvidíte svého opeřeného přítele kroužit na svobodě a on se k vám pak vrátí. Navíc bude nesmírně spokojený,“ říká Magdalena Žohová ze záchranné stanice pro papoušky v pražské Botanické zahradě.

Kakadu je pěkný tyran

Většina papoušků se stane během let skutečným rodinným mazlíčkem a mnozí z nich se i naučí mluvit. Ale třeba takový kakadu je v mládí roztomilou mazlivou kuličkou, která se v pubertě a během dalšího dospívání mění často v domácího tyrana, který chce všem šéfovat, a nejsou výjimečné případy, že napadne i svého pána.

Kakadu patří k nejdéle žijícím papouškům vůbec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kakadu patří k nejdéle žijícím papouškům vůbec

Problémy mohou nastat také ve chvíli, kdy se v rodině objeví dítě, které se papoušků bojí nebo k nim nemá potřebný vztah. Stejně jako ostatní domácí zvířata potřebují papoušci občas veterinární péči, takže je dobré počítat i s těmito finančními náklady. Je pak smutné poslouchat o osudech papoušků, kteří skončí v záchranné stanici třeba proto, že si s nimi jejich majitelé už nevědí rady nebo nechtějí platit za jejich léčení a nechtějí se o ně starat, když onemocní.

Jakého fešáka si vybrat

Papoušci jsou krásní a inteligentní, ale než si nějakého pořídíte, popřemýšlejte, jestli je pro vás vhodným mazlíčkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Papoušci jsou krásní a inteligentní, ale než si nějakého pořídíte, popřemýšlejte, jestli je pro vás vhodným mazlíčkem

Nejčastěji se v zajetí chovají menší druhy, většinou andulky a korely, protože jsou vhodné i pro začínající chovatele a dají se snadno ochočit. Andulky se dožívají někdy i 14 let, korely až 20 let. Zkušenější chovatelé mají v oblibě papoušky žako, kteří jsou inteligentní a dokáží si vytvořit silné citové pouto ke svému chovateli.

Dožívají se až 60 let, ale potřebují hodně pozornosti a také denní dávku volného pohybu. Ara nebo kakadu jsou sice krásní a nesmírně chytří, ovšem jejich pořizovací náklady nejsou zrovna zanedbatelné. Potřebují denní kontakt s majitelem i prolet na svobodě a mají také vysoké nároky na výživu. Při dobré péči se dožívají se až neuvěřitelných 75 let.

Zdroj informací: Veterinární poradna; superzoo.cz

Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová