reklama

I pes může trpět alergií, jak mu s ní pomoci?

Různou formou alergií netrpí jen lidé, ale čím dál tím častěji i naši mazlíčkové. Psi často trpí alergickými projevy z nekvalitní potravy, roztočů nebo vlivem různých chemikálií. Není výjimkou i alergie dle ročního období na pyly z rostlin. Jak poznat, že jde o alergii a jak našemu čtyřnohému kamarádovi pomoci? Poradíme, co s tím.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Alergie u psa je stále častější problém (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Alergeny

  • plísně
  • pyl (trávy, plevele, stromy)
  • roztoči (blechy, trudník, svrab, roztoči z domácího prachu, roztoči v jídle, ušní roztoči)
  • chemikálie (chemické postřiky rostlin, kosmetika…)
  • potrava (potravinová intolerance – obilí, živočišná bílkovina, vejce…)

Nejčastější příznaky alergie

  • svědění
  • drbání
  • neklid
  • zarudlá kůže
  • lupy nebo strupy na kůži
  • zarudlé oči
  • lysiny
  • záněty kůže na různých částech těla
  • střevní problémy
  • nespavost
  • podrážděnost
Podrážděná kůže u psa bývá při alergii zarudlá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podrážděná kůže u psa bývá při alergii zarudlá

Základem je psa pravidelně kontrolovat. Pokud u psa pozorujeme delší dobu některý z výše uvedených příznaků, určitě nebudeme otálet s návštěvou veterinárního lékaře, který provede sérii vyšetření, aby zjistil typ alergie a případně nasadil vhodnou léčbu. Dokázání alergií je velmi složité, dříve se používaly výhradně kortikosteroidy, které nebyly pro psa při dlouhodobém užívání příliš vhodné (vedlejší účinky – váhový přírůstek, pocit hladu, žíznivost, ochablost svalů apod.). Dnes nové účinné metody, preparáty a testy jistě pomohou psovi ulevit od trápení bez nežádoucích účinků.

Projevy alergie u psa jsou rozdílné oproti člověku. Téměř všechny alergie mají stejný průběh. Nejčastěji se jedná o problémy kožního charakteru. Podrážděná zarudlá kůže, záněty kůže nebo svědivý ekzém se u psa může projevit na různých částech těla - hlava, tváře, spodní strana krku, meziprstí, nadprstí, podpaží, třísla nebo břicho, někdy i v okolí řitního otvoru. Alergie se může projevit i zánětem uší, protože paří ke kožnímu systému. Často bývá postiženo jen jedno ucho, které je zarudlé a má zhrublý ušní boltec.

Alergická dermatitida je zánět kůže spojený se silným svěděním. K léčbě se používají preparáty – tablety nebo injekční roztok na bázi léčivého přípravku s účinnými látkami, které jsou léčivem určeným ke změně činnosti imunitního systému u psa. Blokádou enzymů přípravek omezuje zánět a svědění spojené s onemocněním. Povětšinou působí do 8 hodin po podání.

Často bývá poškozeno jen jedno ucho
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Často bývá poškozeno jen jedno ucho

Alergie na potravu, tedy konkrétní složky v ní, především se jedná o přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězího, vepřového, drůbežího, či rybího masa, na vejce, obilniny, sóju nebo průmyslová krmiva. Obvykle se začne projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Projevuje se svěděním, které vede častým drbáním ke ztrátě srsti na zadní části stehen. 10- 15 % psů má i potíže trávicího ústrojí, které se projevují zvracením žlutavých hlenů, průjmy a často bývají postižena játra. Jedná se o velmi častou alergii a zjišťuje se pomocí eliminační diety, která trvá 8 týdnů. Základem jsou bílkoviny rozložené tak, že nepůsobí jako alergeny.

Rovněž může veterinář provést kožní alergologické testy, kde se alergen zjišťuje stejně jako u člověka. Aplikuje se přímo na kůži a sleduje se konkrétní reakce kůže zvířete. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit alergeny, je cíleným rozborem krve. Psovi se odebere malé množství krve, které se odešle do specializované laboratoře, která sérií testů zjistí konkrétní druh alergenu. Pomoci může hypoalergenní krmivo, které obsahuje jen jeden druh bílkovin.

Alergie na pyly se projevuje rovněž kožní reakcí. Důležitá je prevence v častém sečení trávníku v zahradě a omezení pohybu psa ve vysoké trávě. Přípravky na bázi přírodních produktů, které aplikujeme na srst zvířete, jsou velmi vhodnou prevencí před těmito roztoči.

Alergie na roztoče trápí až třetinu psů. Velmi častým příznakem, že psa trápí některý druh roztoče, je těžké svědění a časté škrábání. Prvotní pomocí může být pročesání srsti hřebenem, někteří roztoči jsou však velmi malého rozměru a pouhým okem nejsou viditelní. Tímto způsobem velmi dobře poznáme blechy. Alergie na ně se projevuje svěděním v zadní části nad kořenem ocasu psa, kde začne postupně vypadávat srst.

Dalším typický znakem jsou lysiny, lupy nebo strupy na kůži, které značí alergii na roztoče. Včasné vyhledání veterinární pomoci zamezí rozvinutí dalších onemocnění, jakým je anémie nebo demodikóza. Důkladné vyčištění a dezinfekce všech míst, kde pes odpočívá (přikrývky polštáře, ale i kartáče), jsou základem pro předcházení problémů s roztoči. 

Alergie na chemické přípravky se projevuje po styku psa, např. s čistícími prostředky (nevhodné šampony nebo přípravky proti hmyzu). Pes může být alergický i na průmyslové postřiky venkovních plodin (obilí, pícniny). Alergie se projevuje v místech, kde je kůže bez srsti, nejčastěji se jedná o vyrážky. Používáme na mytí šampony určené pro alergické psy a vyhýbáme se při venčení míst s chemickým postřikem.

Jak doma pomoci našemu mazlíčkovi, který má alergické projevy na kůži?

Nejprve se provádí lokální léčba postižených míst cíleným oplachováním, kdy se odstraní postupně všechny alergeny. Druhou možností je léčba zánětlivých ložisek kůže speciálním medikovaným šamponem, který nám předepíše veterinář. Tento preparát má speciální složení léčivých látek podle určené diagnózy psa.

Šamponem potíráme postižená místa
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šamponem potíráme postižená místa

Šampon v doporučené dávce nalijeme do nádobky a napěníme. Namočíme v roztoku gázu nebo čistý látkový kapesník a vzniklou pěnou potíráme psovi důkladně postižená místa: packy, bříška prstů, meziprstí, břicho, krk, okolí čumáku, místa pod bradou. Necháme působit 5 -10 minut, takto má účinná látka dostatek času v postiženém místě reagovat.

Šampon je důležité řádně opláchnout a postižená místa dokonale osušíme ručníkem, případně můžeme místa dosušit fénem. Na takto postižená místa můžeme použít i přírodní produkty, jakým je např. odvar z heřmánku, který kůži zklidní. Vnitřní užití lososového oleje dodá psovi nasycené mastné kyseliny, důležité pro hojení. Vhodný je i pupalkový olej, který ocení všichni majitelé, kteří vědí, že jejich čtyřnohý miláček ryby nemiluje.

Léčba alergie je běh na dlouhou trať. Povětšinou se jen zmírní příznaky, ale alergie samotná se nevyléčí. Léčba, trpělivost, dostatečná hygiena (vyhýbání se alergenu, užívání hypoalergenního krmiva, doplňků stravy podporující imunitní systém, dostatek mikroživin a aminokyselin) a psychická vyrovnanost nejen psa, ale i chovatele jsou klíčem k pohodovému životu s tímto problémem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 30. 4. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská