reklama

Správný květináč do interiéru, na balkon, terasu nebo zimní zahradu

Už jste zakoupili rostliny, kterými si chcete vyzdobit a oživit interiér, balkon, terasu nebo zimní zahradu, ale máte pocit, že výběr květináčů není vůbec jednoduchý? Přinášíme užitečné rady a tipy, které vám pomohou zorientovat se v pestré nabídce a usnadní rozhodování.

Jak vybrat ten správný květináč? (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Sortiment nádob pro pěstování živého porostu je v dnešní době opravdu velmi bohatý a možností na výběr je bezpočet. Jak se v rozmanité škále zboží vyznat a které květináče budou nejlépe odpovídat vašim představám a požadavkům?

Sortiment nádob pro pěstování živého porostu je v dnešní době opravdu velmi bohatý
Sortiment nádob pro pěstování živého porostu je v dnešní době opravdu velmi bohatý (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Jak se v rozmanité škále zboží vyznat?
Jak se v rozmanité škále zboží vyznat? (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Jaký je účel

Univerzální volbou jsou výsadbové květináče s otvorem ve dnu, které se hodí téměř pro jakoukoli rostlinu. Objemné výsadbové nádoby na velké rostliny pomohou optickému rozdělení prostoru. Skvěle vypadají v kombinaci s popínavou zelení a podpěrami. Používají se také u domovních vchodů, vjezdů a přístupových cest. „Pro výsadbu více druhů rostlin lze zvolit možnost květináče s větším množstvím vnitřních nádob. Tuto variantu umožňuje například samozavlažovací truhlík Lechuza Trio Cottage pro tři různé porosty,“ radí odborník na výsadbu.

Kbelíky a truhlíky na rostliny jsou dobrou volbou pro mrazuvzdorný porost. Zatímco květinové truhlíky jsou vhodné především jako dekorace na parapety, terasy a balkony, okrasné květináče jsou ideální pro pokojové rostliny a nemají otvor ve dnu.

Univerzální volbou jsou výsadbové květináče s otvorem ve dnu
Univerzální volbou jsou výsadbové květináče s otvorem ve dnu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Objemné výsadbové nádoby na velké rostliny pomohou optickému rozdělení prostoru
Objemné výsadbové nádoby na velké rostliny pomohou optickému rozdělení prostoru (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Naopak, výsadbové misky nejsou vhodné pro trvalé osázení. Kořeny mají díky malé výšce nádoby pouze málo prostoru, což většině rostlin nevyhovuje. Využívají se proto nejčastěji pouze pro dekorativní účely. Výsadbové vázy skvěle poslouží jako dekorační prvky, které lze používat rozmanitým způsobem, například ke vstupům a vjezdům. Velmi dobře se v nich pěstují růže, kbelíkové nebo mrazuvzdorné rostliny.

Když si nejste jisti, zda se o květiny zvládnete správně starat, usnadněte si péči chytrým samozavlažovacím květináčem. Velmi oblíbený je třeba truhlík s originálním systémem zemního zavlažování.

Kbelíky a truhlíky na rostliny jsou dobrou volbou pro mrazuvzdorný porost
Kbelíky a truhlíky na rostliny jsou dobrou volbou pro mrazuvzdorný porost (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Při výběru květináče je nutné řídit se potřebami rostliny
Při výběru květináče je nutné řídit se potřebami rostliny (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Tvar a velikost

Při výběru květináče je nutné řídit se potřebami rostliny, pro kterou jej vybíráte. Nejčastější je kulatý nebo válcovitý tvar, protože rostlinám se v nich mohou kořeny rozrůstat rovnoměrně do všech stran. Větší výsadbové nádoby se nabízejí také v hranatých variantách. Jejich výhodou je, že je lze postavit blíže k sobě, pokud v nich rostliny rostou kolmo do výšky a nejsou nakloněné do strany.

„U většiny květináčů průměr přibližně odpovídá výšce. Tento poměr má rádo mnoho rostlin. Některé druhy však potřebují na své kořeny více místa do hloubky. Například růže se v mělkých miskách necítí dobře, ale ve vysokých, úzkých květináčích se jí bude líbit,“ zdůrazňuje odborník.

Je zapotřebí ještě vybrat správný materiál květináče
Je zapotřebí ještě vybrat správný materiál květináče (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Oblíbeným materiálem současnosti je také polyratan
Oblíbeným materiálem současnosti je také polyratan (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Výběr materiálu

Pokud jste se již rozhodli pro vhodnou nádobu, je zapotřebí ještě vybrat správný materiál. Ty mají různé vlastnosti, a ne každý je vhodný pro jakýkoli účel. Květináče z pozinkovaného ocelového plechu jsou velmi lehké, mají dlouhou životnost, jsou chráněny před rezavěním i znečištěním a obsažený zinek představuje důležitou živinu pro rostliny. Většinou v nich ale nejsou vyvrtané žádné otvory, takže může docházet k hromadění vody. Tento typ nádob se ohřívá na slunci a odevzdává teplo do země, což některým rostlinám nevyhovuje.

U většiny květináčů průměr přibližně odpovídá výšce
U většiny květináčů průměr přibližně odpovídá výšce (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Skvěle vypadají v kombinaci s popínavou zelení a podpěrami
Skvěle vypadají v kombinaci s popínavou zelení a podpěrami (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

U dřevěných truhlíků existují dvě varianty – s vyraženou fólií nebo plastovou vložkou. Díky vysoké hmotnosti mají dobrou stabilitu. Nádoby s tlakovou impregnací jsou chráněny před houbami a hnilobou. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní produkt, je nutné počítat s tím, že se jeho povrch může měnit v důsledku působení povětrnostních vlivů. Potřebuje větší údržbu a svěží vzhled mu dodá lazura na dřevo. Rozhodně volte pouze dřevo z certifikovaných a trvale obhospodařovaných lesních porostů.

Truhlíky z umělé hmoty jsou nenáročné na údržbu
Truhlíky z umělé hmoty jsou nenáročné na údržbu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Různé varianty těchto výsadbových nádob i obalů na květináče dovedou skvěle doladit styl a atmosféru prostoru
Různé varianty těchto výsadbových nádob i obalů na květináče dovedou skvěle doladit styl a atmosféru prostoru (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Pálená hlína a terakota jsou materiály odolné vůči UV záření, vodě i mrazu. Po pár měsících se na povrchu vytvoří patina. Pálenou hlínu je nutné vždy udržovat vlhkou – voda na povrchu by se mohla z hlíny vypařit. Vodní kámen z okrajů odstraníte octovou vodou nebo sodou. Věčnou klasikou je také keramika. Tyto květináče se většinou se používají v interiéru, aby se zabránilo hromadění vody. Navíc je lze zcela bez problémů postavit na nábytek. Tento praktický a robustní univerzální materiál lze snadno čistit.

Lze vybírat z obrovského množství barev a tvarů
Lze vybírat z obrovského množství barev a tvarů (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Nádoby z umělého kamene se díky nízké váze snadno přepravují
Nádoby z umělého kamene se díky nízké váze snadno přepravují (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Nádoby z umělého kamene se díky nízké váze snadno přepravují a mají předvyražené otvory, které lze v případě potřeby provrtat. Nabízí se pestré paletě barev a tvarů. Hlavní místo použití je venku, i když jsou k dostání i do interiéru. Umělý kámen je velmi odolný, ale v zimě je nutné zabránit hromadění vody. Oblíbeným materiálem současnosti je také polyratan. Je odolný vůči UV záření a působení povětrnostních vlivů, nenáročný na údržbu. Je vhodný pro exteriér i interiér a velmi lehký. Pro vysázení rostlin slouží zinková nebo plastová vložka.

Usnadněte si péči chytrým samozavlažovacím květináčem
Usnadněte si péči chytrým samozavlažovacím květináčem (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Nádoby s tlakovou impregnací jsou chráněny před houbami a hnilobou
Nádoby s tlakovou impregnací jsou chráněny před houbami a hnilobou (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Truhlíky z umělé hmoty jsou nenáročné na údržbu, vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru a nedochází v nich k rychlému odpařování vody. Lze vybírat z obrovského množství barev a tvarů. Zároveň jsou lehké, nerozbitné, elastické, mrazuvzdorné, odolné vůči chemikáliím a změnám teplot.

Různé varianty těchto výsadbových nádob i obalů na květináče dovedou skvěle doladit styl a atmosféru prostoru. Sáhnout můžete jak po trendy masivním hranatém truhlíku s předvrtanými otvory pro možnost venkovního využití, tak například po retro kulatém obalu na květináč v zářivém odstínu okrové barvy.

5 tipů zahradníka

  1. Základní pravidlo říká, že kořeny by měly mít přibližně 5 až 10 cm odstup od okraje nádoby.
  2. Při prvním přesazení se lze řídit pravidlem, že nová nádoba má mít ideálně zhruba o 3 cm větší obvod než ta, ve které jste rostlinu koupili.
  3. Pokud byste chtěli vysázet porost, kterému rostou kořeny do hloubky, například růže nebo orchideje, vyberte si vysoký květináč. Pro trávy nebo jiné rostliny s kořeny do strany jsou vhodné výsadbové misky nebo podobné ploché truhlíky.
  4. Pro rostliny rostoucí do výšky se hodí masivní, široké nádoby, protože ty vytvářejí protiváhu a zajišťují stabilitu – například výsadbová koryta nebo kbelíky.
  5. Kulaté nebo hranaté sloupky a vázy lze ideálně osázet malými, středně vysokými nebo svěšenými rostlinami.
U dřevěných truhlíků existují dvě varianty – s vyraženou fólií nebo plastovou vložkou
U dřevěných truhlíků existují dvě varianty – s vyraženou fólií nebo plastovou vložkou (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)
Některé druhy potřebují na své kořeny více místa do hloubky, některé méně
Některé druhy potřebují na své kořeny více místa do hloubky, některé méně (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o)

Podívejte se, jak si můžete vyrobit vyvýšený záhon:

Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: Karel Radecký, Profil autora: Karel Radecký