reklama

Staré záclony nevyhazujte, ochrání vás před obtížným hmyzem

Máte doma staré záclony? Obtěžuje vás hmyz? Vadí vám mouchy, co sedají všude kolem a zanechávají lepkavé stopy? Komáři, kteří svým bzučením a následným štípnutím nenechají nikoho v noci spát? Nekonečné používání plácačky na mouchy vás již unavuje a mucholapky jsou nevzhledné. Poradíme vám, jak si vyrobit moskytiéru, která vás tohoto problému zbaví, a dokonce bude dobře vypadat jako dekorace.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré záclony využijeme na výrobu moskytiéry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sériově vyráběné moskytiéry nebo sítě proti hmyzu se dají koupit a sestavit. Můžeme si také objednat specializovanou firmu, která nám vše na míru vyrobí a namontuje, ale bude nás to stát nemalé náklady. Pokud chceme ušetřit, vyrobíme si ji z dostupných materiálů sami.

Potřebný materiál a nástroje:

  • čistá stará záclona
  • čtyři latě
  • barva na dřevo do interiéru
  • 4 vruty do dřeva
  • hřebíky do dřeva
  • nůžky
  • metr
  • štětec
  • pilka na dřevo
  • kladívko
  • aku šroubovák
Potřebný materiál a nástroje na výrobu moskytiéry
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebný materiál a nástroje na výrobu moskytiéry

Na výrobu moskytiéry použijeme starou záclonu. Nejprve ji vypereme a zbavíme nečistot. Vybíráme takovou, která nemá velká oka. Většími otvory by mohl hmyz snadno prolétnout. Dáme pozor i na poškozenou záclonu, svůj účel by moc nesplnila. Začneme změřením vnitřního obvodu okna, ve kterém bude moskytiéra umístěna.

Podle těchto rozměrů budeme zkracovat pilkou dřevěné latě. Budou sloužit jako konstrukce moskytiéry a zároveň jako pevná opora v okně. Nezapomeneme odečíst na každé straně šíři kolmé latě, jinak bude rám moskytiéry širší, než je samotný obvod okna. Jednotlivé rohy konstrukce zpevníme dřevěnými vruty a aku šroubovákem.

Latě v potřebné délce pevně spojíme k sobě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Latě v potřebné délce pevně spojíme k sobě

Délku a velikost vrutů zvolíme přiměřenou k šíři latí, aby se nám konstrukce nerozpadla. Dřevěný rám natřeme štětcem - barvou v odstínu, který se nám hodí do interiéru, a necháme cca 2 hodiny zaschnout. Ideální jsou interiérové, vodou ředitelné barvy. Pokud je okno umístěno ve směru časté nepřízně počasí, zvolíme barvu univerzální, vhodnou jak do interiéru, tak i do exteriéru. 

Podle velikost rámu upravíme rozměry záclony, kterou pevně napneme a připevníme hřebíčky k rámu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podle velikost rámu upravíme rozměry záclony, kterou pevně napneme a připevníme hřebíčky k rámu

Záclonu napneme přes natřený rám moskytiéry, nezapomeneme zachovat na všech čtyřech stranách přesahy na založení. Ostrými nůžkami odstřihneme a založíme okraje dospodu k rámu konstrukce. Záclonu připevníme kladívkem dostatečně dlouhými hřebíky do dřeva. Rozestupy mezi jednotlivými spoji záleží na velikosti rámu. Důležité je, aby záclona byla pevně přichycena bez zbytečných mezer. Nakonec postačí moskytiéru umístit do okna z interiérové strany.

Řešení pro klidné večery v klidu domova ve městě nebo na venkově máme hotové. Obtížný hmyz nebude naším každodenním hostem a můžeme si konečně při otevřeném okně vychutnávat svěží vzduch. Záclona nijak nenarušuje výhled z okna a je zároveň i prostředkem k zachování soukromí. Toto řešení ocení jistě všichni chovatelé papoušků, které můžeme vypustit z klece a nikam neuletí.

Tip:

  • Pokud máme doma zvídavé domácí mazlíčky, kteří rádi pozorují dění z okna, postačí rám předělit další latí. Bude sloužit jako opěrná příčka záclony.
  • Moskytiéru můžeme v okně pevněji přichytit pomocí suchých zipů, které umístíme na rám okna a konstrukci moskytiéry, vítr ani průvan nám ji už neshodí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 4. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská