reklama

Odhalili jsme pro vás tajemství psího ocasu

Psí oháňka neslouží jen k pohybu a odpočinku, ale je důležitým prvkem v různých životních situacích. Člověk se od psa vyznačuje především tím, že umí mluvit. Zejména hlasem si lidé dávají najevo své emoce, nálady, ale mnohdy i úmysly. Psi nemluví, ale ocas je pro ně jakousi řečí těla, kterou nám psi něco sdělují.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí ocas, jaké je jeho tajemství? (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pokud pes vrtí ocasem, máme automaticky vžito, že se jedná o znak přátelství, podvědomě máme pocit, že nám nehrozí od psa žádné nebezpečí. Je tomu často právě naopak. Jaké signály nám pes svým ocasem vysílá?

Volně visící ocas

Pokud se pes nachází v klidu, má ocas volně svěšený a v přirozené poloze. Když necítí žádné nebezpečí, nachází se v klidu a je vyrovnaný. Málokterý pes dokáže být v klidové poloze dlouho, snad jen pokud spí, a proto je velká náhoda vidět ocas v této poloze, neboť i sebemenší zvuk, pohyb nebo pach probudí v psovi emoce. A klidný ocas je rázem pryč.

Volně visící ocas značí klid
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Volně visící ocas značí klid

Strnulý ocas

Přikrčený postoj psa, strnulý ocas, případně zježené chlupy na hřbetě jsou znakem agrese, obrany nebo útoku. V žádném případě se k takto připravenému psovi nepřibližujte. Zježením chlupů zvětšuje pes opticky svůj objem k zastrašení protivníka. V strnulé poloze či plížení vpřed vyčkává pes momentu překvapení, aby mohl zaútočit, nebo se naopak bránit. V případě loveckých psů můžeme pozorovat tyto projevy ještě obohacené pokrčením jedné nohy, což značí vystopování kořisti.   

Postoj loveckého psa při vystopování kořisti
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Postoj loveckého psa při vystopování kořisti

Ocas schovaný mezi nohama

Strach a nepohoda se u psa projevuje staženým ocasem (mnohdy až k břichu). Pes může cítit nebezpečí například z neznámých prostor či povrchů, projevuje se u něj strach z cizích nebo nepříjemných zvuků. Takto vystrašený pes reaguje často podrážděně nebo může dojít i k obranné agresi. K neznámému psovi se určitě nepřibližujeme, zásadně na něj nesaháme. Pro majitele je vhodné psa uklidnit například změnou prostředí, klidným a vlídným slovem nebo pohlazením. Velmi často se toto jednání u psa projevuje při návštěvě veterináře.

Ocas schovaný mezi nohama
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ocas schovaný mezi nohama

Ocas vztyčený nahoru

Ocas vztyčený nahoru, jistý krok, hlava vzpřímená, někdy ocasem může pes i vrtět. Ale pozor - nejsou to znaky přátelství, ale dominance. Takto se pohybuje pes, který je ve svém teritoriu, je si jistý a dává najevo ostatním psům, že tady je jeho prostor.

Tento postoj značí dominanci
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Tento postoj značí dominanci

Vrtící se ocas

Pokud pes vrtí rychle ocasem ze strany na stranu, tak je vzrušený ze hry nebo z vašeho návratu. Běžně se předníma nohama přikrčí, zadní část těla zvedne nahoru a mává ocasem jako na přehlídce. Tato emoce značí přátelství a dobrou náladu, někdy ale může znamenat i nejistotu nebo varování. Záleží, která mozková hemisféra emoci vysílá. Pokud pes vrtí ocasem spíše doprava, jedná se o radost, tedy pozitivní emoci. Když vrtí ocasem více vlevo, jedná se o negativní emoci.

Při hře pes ocasem rychle mává ze strany na stranu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Při hře pes ocasem rychle mává ze strany na stranu

Ocas není jen řečí těla

Pes ocas potřebuje nejen k projevu určitých emocí, ale je důležitou součástí při různých druzích pohybu. Při plavání slouží ocas jako kormidlo.

Při plavání slouží ocas jako kormidlo
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Při plavání slouží ocas jako kormidlo

Při nerovnostech v terénu nebo při běhu podporuje ocas stabilitu a pes se může snadněji a rychleji pohybovat.

Při agility je ocas důležitý
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Při agility je ocas důležitý

Pokud je psovi zima, dokáže mu ocas při ležení nebo spaní posloužit jako zahřívací prostředek. Pes se schoulí do klubíčka, ocasem si obtočí celé tělo jako velikou a teplou šálou. Ocas je důležitým komunikačním prvkem také mezi ostatními psy. Na stranách řitního otvoru se u psa nachází speciální sekreční žláza vylučující tekutinu, kterou pomocí zvednutého ocasu (se silným pohybem) roznáší po celém obvodu svůj zápach. Toho pes využije, pokud potřebuje upozornit na svou přítomnost jiného psa. Tímto způsobem také označuje své území. Snížením ocasu se sekrece tekutiny uzavře.

Ocas psa při spánku
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ocas psa při spánku

Druhy psích ocasů

Co plemeno - to jiný typ ocasu. Některým psům se i dle daného standardu ocasy zkracují. Rovný, vodorovně protáhlý typ ocasu (tzv. „protokol“), tím se vyznačují labradoři nebo novofundlandský pes. Snížený a mírně ohnutý ocas (tzv. „šavle“) ve vzrušeném stavu stoupá vodorovně nad zadní linii. Typickým představitelem je maďarský ohař, dalmatin nebo kolie. Bedlington (též kavkazský ovčák) má ocas podobný předcházejícímu typu (tzv. „háček“), jehož spodní prohnutí je silnější.

Tzv. „srst“ má špic nebo husky, tento ocas se ohýbá přes záda, ale nespadá na ně. Dalším typem ocasu je „ring“, který je plně ohnutý. Leží na zadní straně psa. Typickým představitelem jsou severská plemena, jako je malamut. Mops má naopak ocas ve tvaru dvou zatáček. Ještě zajímavější má ocas akita inu, který je ve formě spirály. Ocas ve formě vývrtky lze vidět u francouzského buldočka. 

Zdroje informací: wikidog.cz; idress-cs.techinfus.com

Publikováno: 15. 1. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská