reklama

Pozor! Tihle emoji na vás budou skákat ze šuplíku či poličky

Hrajte si rádi s plastelínou? Pak zkuste ke svému tvoření použít i Fimo hmotu. Tu totiž můžete vytvrdit, a pak si ji užívat dosyta v nejrůznějších podobách – je libo ozdobu na lžičku, na hrneček, originální náušnice nebo přívěsek, magnetická zvířátka, jídlo pro panenky nebo jiné figurky nebo zrcátko? To vše můžete mít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fimo hmotou si můžete ozdobit příbory, nádobí nebo vytvořit originální šperk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jen tak pro radost, nebo abyste si lžičku poznali, si na její rukojeť můžete vyrobit ozdobu z Fimo hmoty. Může to být zvířátko, postavička nebo třeba smajlík. Ten podle tohoto návodu vám rozzáří den. Kousek žluté hmoty propracujte v ruce. Udělejte z ní kouličku. Tu pak dejte na podložku a válečkem ji vyválejte na placku.

Hmotu propracujte a vyválejte válečkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hmotu propracujte a vyválejte válečkem

Na placku položte rukojeť lžičky tak, aby konec nepřesahoval ze hmoty.

Rukojeť lžičky vmáčkněte do vyválené placky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rukojeť lžičky vmáčkněte do vyválené placky

Vyrobte ještě jednu placku a položte ji na tu první tak, aby lžička zůstala mezi nimi. Po krajích je přimáčkněte k sobě.

Druhou vyválenou plackou přikryjte a upravte tvar
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Druhou vyválenou plackou přikryjte a upravte tvar

Z červené a černé hmoty si vyrobte oči a pusu. Oči budou červené ve tvaru srdíček, pusa ve tvaru úsměvu z černé hmoty. Lžičku pak dejte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby. Pečte na 110 °C asi 20 až 30 minut. Nechte vychladnout a můžete si zamíchat kávu. Jen pozor, výrobky omývejte pouze v ruce, do myčky nepatří.

Co je Fimo?

Fimo je hmota z polymerů, kterou můžete používat k modelování. Stejně jako obyčejnou modelínu. Najdete tady ale i tak rozdíly. Hotový výrobek necháte vytvrdit v troubě (případně existuje už i varianta vytvrzující na vzduchu). Výběr barevných variant je mnohem, ale opravdu mnohem širší než u klasické modelíny. Krom klasických najdete i pastelové, třpytkaté, perleťové i svítící ve tmě. Některé řady jsou měkčí a vhodnější pro začátečníky a děti – nemusí se před použitím prohníst.

Vytvrzené výrobky můžete dále upravovat – třeba leštit nebo pískovat, ale také barvit nebo lakovat. Barvy mezi sebou můžete míchat a tvořit si tak nové odstíny přesně sobě na míru. Pracují s ní i opravdoví profesionálové – vytvářejí z ní nejrůznější figurky a jiná díla s velkými detaily. Můžete pracovat i s dalšími pomůckami – strojkem, který vytváří nudličky, extrudérem, který vyrobí tenké pravidelné válečky na další tvoření. Do hmoty můžete samozřejmě vytlačovat nejrůznější textury, přidávat třpytky nebo ji pokrýt metalickou fólií.

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová