reklama

Některé jedlé houby můžete úspěšně pěstovat i doma, když jim vytvoříte vhodné podmínky

Pěstování hub můžeme realizovat i v domácích podmínkách. Kromě, sadby hub, které je možné zakoupit na internetu, existují také houbové zahrádky, které jsou připravené k pěstování. Jak se připravit na takové pěstování a co nám houby vlastně přináší?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování hub doma je oblíbené a úroda chutných kusů zajisté potěší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Většina jedlých hub má pro lidské zdraví několik důležitých pozitivních vlastností, které byste neměli rozhodně přehlédnout. Jde hlavně o obsah aminokyselin, vitaminu B a D. Tedy podporují dobrou obranyschopnost organismu, podporují snížení hladiny cholesterolu a redukci krevního tlaku. Jsou vhodné i v rámci zdravého systému redukce váhy, protože při trávení dochází k zajímavému jevu, kdy tělo spotřebuje více energie, než dostane.

Houby se nejčastěji zpracovávají vařením, pečením nebo smažením. Je možné si také vytvořit drobné zásoby tím, že sklizené houby z domácí zahrádky usušíte pomocí sušičky nebo v horkovzdušné troubě, která je nastavená na 50 °C a proces schnutí zde probíhá několik hodin. Sušení je zapotřebí provádět opravdu důkladně, špatně vysušené houby začnou během několika dní ve sklenici často plesnivět.

Hlíva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlíva je oblíbená jako posilovač imunity

Nejjednodušší na pěstování je houževnatec, který je známý více jako shiitake. Ten roste na houbové zahrádce úplně bezproblémově, stačí mu teplota do 20 °C a je zapotřebí vysoké vlhkosti vzduchu. Jsou-li podmínky splněny a houby začnou růst, sklízejte je postupně. Nikdy nedávejte houbovou zahrádku na přímé světlo, dobře prospívá na světle rozptýleném nebo v polostínu. Podobné nároky má hlíva jen s tím rozdílem, že prorůstání substrátu probíhá více než jeden měsíc, ale opakovaná násada hub je po sklizni možná také. Jen se musí celá "kostka“ nechat necelý měsíc odpočinout.

Náročnější na pěstování jsou žampiony. Nejprve je zapotřebí zajistit, aby se vyvinulo mycelium, pro to udržujte teplotu nad 20 °C  a vyšší vlhkost. Po třech týdnech, kdy se mycelium vyvine, je vhodné povrch pěstební kostky z jedné strany odkrýt, zlehka nakypřit a pokrýt substrátem. Růstu žampionů pomáhá například přikrytí substrátu tmavým slabým pytlem na odpad a první kusy sklízejte za dva týdny. U všech tří druhů hub v případě vyplození jejich substrátu materiál uložte do kompostu.

Žampiony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žampiony se v domácích podmínkách obvykle pěstují brzy zjara

Kromě pěstování doma je možné celou řadu jedlých hub pěstovat venku na zahradě. Můžete například pořídit sadbu a využít starý pařez, který houby využijí ke svému růstu a zároveň také pomohou s jeho úspěšnou likvidací.

Publikováno: 19. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček