reklama

Jak nejlépe uchovávat potraviny? Zkuste sušení, zavařování i vakuování

Uchovávání potravin na pozdější čas je tradiční už po mnoho desítek let. Sušení, zavařování nebo mražení fungovalo už za časů našich babiček. Dnes si ještě můžeme pomoci k zachování čerstvosti vakuováním. Máte svého favorita mezi těmito metodami?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak na uchovávání potravin? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sušení potravin

Jeden z nejstarších způsobů konzervování potravin je jejich sušení. Jde o proces, kdy se sníží množství vody a nemohou se tak množit plísně a bakterie. Prostředí bez vody jim totiž neprospívá. Sušením získáte produkt se zachovanou typickou vůní a chutí a s velmi dlouhou trvanlivostí. Dříve se sušily potraviny na velkých sítech. To ale můžete koneckonců i dnes. Slunce, vítr a na noc třeba vyhřátá půda udělají své. Jen je třeba hlídat, aby si na nich nepochutnával hmyz a nedostaly se k nim nečistoty ze vzduchu.

Dnes už si můžete pořídit elektrickou sušičku, která usuší ovoce rychleji a můžete ji využít i v paneláku. Vybírejte ji podle toho, jak často a kolik toho chcete sušit. A také to, co chcete sušit – pak je vhodná sušička, u které můžete regulovat teplotu sušení. Domácí sušení má své výhody – ovoce nebude plné zbytečných cukrů, které se obyčejně přidávají, ani oxidu siřičitého, který se používá jako konzervant. Někoho může nadýmat nebo způsobovat bolesti žaludku.

Sušení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jablka i další ovoce a zeleninu pohodlně usušíte v sušičce

Zavařování

Dalším způsobem, jak dlouho uchovat přebytky ze zahrady, je zavařování. Kompoty byly tradiční součástí obědů v mnoha domácnostech. Během procesu sterilizace se organismy způsobující rozkladné procesy usmrtí. Ve sklenici vznikne podtlak a drží víčko pevně na sklenici. Tímto způsobem si můžete uchovat zeleninu i ovoce... to třeba ve formě marmelád. Ovoce ve sladkém nálevu pak můžete použít při pečení koláčů a buchet v době, kdy už bude po sezoně. Můžete zavařovat, jako kdysi naše babičky, v prádelním hrnci nebo si vypomoci modernějším pomocníkem – zavařovacím hrncem.

Zavařovat se dá také v troubě, a to velmi jednoduše. Plné sklenice uzavřené víčkem dejte na pečící plech, nalijte zhruba 2 cm horké vody a dejte trouby na cca 95 °C na zhruba 35 minut, podle druhu zavařované potraviny. Máte-li doma myčku, můžete zavařovat dokonce i v ní. Výhodou je, že se tam vejde opravdu velké množství sklenic. Stačí vložit sklenice s ovocem nebo zeleninou zalitými studeným lákem a zapnout nejdelší program a nejvyšší teplotu. I mikrovlnka vám může posloužit k zavaření... například masa, polévky apod.

Zavařování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zavařit můžete takřka cokoliv

Mražení

Vhodné k uchování potravin je také mražení. Zvláště vhodné je to pro mrkev, petržel a celer, které pak můžete používat do polévek. Problémem ale může být samozřejmě kapacita mrazáku.

Vakuování

Ideální pro uchování potravin je vakuování. Můžete díky němu udržet potraviny déle čerstvé v lednici, uchovají si svou chuť i barvu, zachovají si i své výživové látky a vitaminy. Odsátím vzduchu se omezí tvorba plísní a růst mikroorganismů. Můžete používat vakuové dózy nebo vakuovací sáčky. Můžete je kdykoli otevřít a zase uzavřít bez nutnosti vše spotřebovat. Ideální je na čerstvé ovoce, jako jsou borůvky a jahody, které rychle podléhají zkáze.

Vakuování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vakuování ušetří místo i čas

Tento způsob uchování potravin omezí i zápach – ryby ani česneková pomazánka v ledničce pak nebudou problém. Ve vakuovací fólii můžete uložit potraviny i do mrazáku, kde vydrží i 3 roky. A zaberou minimum místa. Stejně tak ji můžete tepelně upravit metodou sous vide. Zavakuovat můžete i pečivo, které bude po vyjmutí zase jako čerstvé.

Zdroj:

www.mujpramen.cz/vakuovaci-balicky-potravin-co-jeste-nevite; www.alza.cz/vakuovani-potravin; www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-na-domaci-zavarovani; www.decodoma.cz/5-zpusobu-jak-zavarovat/; www.elektroefekt.cz/clanek/?suseni-potravin-jako-nejstarsi-zpusob-uchovavani-potravin; https://blog.mall.cz/lifestyle/susene-mlsani-vse-co-potrebujete-vedet-o-suseni-nejen-ovoce-513.html; www.g21-vitality.cz/magazin/vse-co-jste-chteli-vedet-o-suseni-ovoce.html

Vyrobte si podle naše honávodu jednoduchou vakuovačku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová