reklama

Vyrobte si doma závěs na květináč technikou drhání macramé

Drhání, neboli macramé, je v módě a vy si pomocí něj můžete vytvořit vlastníma rukama stylové boho doplňky a pomocníky. Takový závěs na květináč ušetří místo na okně a ještě bude krásně vypadat. Pustíte se do něj?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si originální macramé závěs na květináč (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co je macramé?

Macramé je česky drhání a je tím označován způsob svazování šňůrek. Původ slova i celá technika pochází z arabských zemí, odkud se dostala do Evropy někdy ve 13. století. Touto technikou si můžete vyrobit nástěnné dekorace, povlaky na polštářky, ale také přívěsky na klíče i náušnice, pásky a závěsy na květináče. K vázání můžete použít různé typy uzlů. Každý je jinak složitý a vytvoří jiný efekt. Podle libosti je pak můžete kombinovat. Hodí se zejména do bydlení ve stylu boho. Drhání je v současnosti velmi oblíbené a seženete na něj provázky v mnoha tloušťkách a barvách. Můžete je dozdobit korálky, perličkami i dřevěnými prvky – korálky, kroužky. Nástěnné dekorace je pak nejlepší pověsit na větev zbavenou kůry.

Nachystejte si:

  • dřevěný kroužek, třeba záclonový
  • jutový provázek
  • nůžky

Na závěs, který budeme vyrábět, potřebujeme počet šňůrek v násobku 4. Bude to tedy v tomto případě 12 provázků, každý o délce zhruba 2 m.

Nastříhání provázků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve nastříhejte provázky

Spojíme vždy 4 provázky k sobě a uvážeme je na kroužek tzv. liščí smyčkou. Uvážeme všechny 3 čtveřice vedle sebe stejným způsobem.

Uvázání liščí smyčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvažte liščí smyčku

Na pravých 4 nitích začneme vázat točitý uzel. Postupně se kvůli typu uzlu začne práce samovolně natáčet doleva. Pak celou částí tímto směrem ještě pootočíme a pokračujeme. Délku zvolíme podle toho, jak bude velký květník, který do závěsu budeme dávat. U větší květiny vypadá lépe, pokud je část tvoření točitým uzlem delší, působí totiž velmi dekorativně. Ale samozřejmě můžeme udělat tímto způsobem jen část délky a zbytek nechat volné provázky.

Uvázání točitého uzlu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na pravých 4 nitích začneme vázat točitý uzel

Stejným způsobem a do stejné délky zapleťte všechny 3 části.

Točité uzly na všech třech částech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na všech čtyřech částech uvažte točité uzly

Pak si vezmeme květináč, volně visící provázky vyrovnáme a podle něj si na provázcích vyznačíme, kde budou další uzlíky.

Naměření výšky dalších uzlíků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naměřte si vzdálenost dalších uzlíků

Vezmeme vždy 2 krajní provázky z bočních částí a 2 ze střední části. A v místě, kde jsme si vyznačili místo pro květináč, vytvoříme plochý uzel. Měl by být minimálně dvojitý, ale klidně i vícenásobný. Stejný uzel pak musíme vytvořit i mezi dalšími prameny tak, aby byly všechny části vzájemné spojené.

Spletení uzlíků pod květináč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V místě, kde jsme si vyznačili místo pro květináč, vytvoříme plochý uzel

Stejným způsobem si vytvoříme další patro, aby tam květináč hezky sednul.

Další patro uzlíků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stejným způsobem si vytvoříme další patro

Nakonec dole pod uzlíky udělejte na všech provázcích uzel. Pak už jen pověste závěs na dřevěnou tyč a vložte do něj květináč.

Uzel pod květníkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec dole pod uzlíky udělejte na všech provázcích uzel

Při uzlíkování dejte pozor, abyste všechny uzlíky vázali stejným směrem. Pokud děláte první uzlík zleva, začínejte stejně i všechny ostatní uzlíky.

Publikováno: 8. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová