reklama

Pokojové květiny a nábytek by měly ladit podle stylu interiéru

Moderní interiér, stejně jako ten klasický, vybavený třeba starožitným nábytkem, by vypadal smutně, kdyby v něm nebyly pokojové rostliny. Jsou dokonalým doplňkem, který dotváří útulnou atmosférou a zároveň čistí vzduch. Většinou si je vybíráme podle našeho vkusu, ale napadlo vás někdy, že výběr ovlivňuje i styl zařízení?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K nábytku inspirovanému exotickými kraji se hodí rostliny s bohatým listovím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr správných druhů podtrhne celkový dojem, protože ke starému nábytku se hodí jiné květiny než k tomu modernímu. Nebojte se, že budete muset shánět nějaké exotické a finančně náročné rostliny, dobře si vyberete z běžně dostupných. Obecně platí, že do moderních interiérů, kde je například hodně minimalistický nábytek, jsou vhodné rostliny s velkými listy. Ke starožitnostem se spíše hodí pokojovky menšího vzrůstu nebo ty, které bohatě kvetou.

Sedačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uprostřed zeleně se krásně odpočívá

Vyzkoušejte banánovník

Kde převažují moderní materiály - sklo, kov a hladké dřevo, tam patří rostliny, jako jsou dracény, juky, monstery nebo velkolisté druhy fíkusu.

Můžete ale vyzkoušet i exotický banánovník. K jeho pěstování je vhodný propustný substrát s dostatkem živin. Má rád světlo a svěží vzduch, ale nikoliv průvan. Nejlépe se mu daří na místech orientovaných na jih nebo jihovýchod, kde tolik nehrozí sluneční úpal, který mu nedělá dobře. Banánovník potřebuje během vegetační doby bohatou zálivku a alespoň jednou týdně hnojení. Občas rostlinu otočte, aby se při hledání světla nenakláněla setrvale k jedné straně. S tím byste měli přestat, když začne kvést a vy se můžete těšit na vlastní úrodu banánů. Ale chce to trochu trpělivosti, protože banánovník nasadí na květ, až když má 50-60 listů.

Banánovník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Banánovník je zajímavá a neokoukaná pokojovka do moderního bytu

Osvědčené klasiky

V bytech se starožitným nábytkem dokreslí atmosféru osvědčené květiny, které pěstovaly už naše prababičky – břečťany, azalky, begónie nebo bramboříky. Na oknech s rozptýleným světlem, včetně těch severních, se dobře daří gloxínii. Existuje mnoho druhů s nejrůznějšími variantami květů. Nesnášejí ostrý sluneční svit a přehnanou zálivku, v zimě je nemusíte zalévat vůbec. Pokud se o ně správně staráte, odmění se přemírou květů, které po odkvetení odstříhejte. V zimě jim dopřejte klid v chladné a tmavé místnosti, kde je teplota kolem 10 °C. Během února je pak přemístěte do teplejších prostor a pomalu je začněte zalévat.

Brambořík
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambořík je klasika, která ocení chladnější místnosti nebo dvojitá okna

Neokoukané krásky

Ve větších starších bytech a starých domech je dostatek prostoru pro jednu z nejkrásnějších květin – pro kamélii. Někdy se jí také říká zimní čajová růže, protože pochází z chladných hor dalekého Japonska. Potřebuje tedy chlad a dostatečnou vlhkost vzduchu, jen tak se dočkáte jejích půvabných květů, které se na rostlině objevují od ledna do března. Většinou jsou v odstínech červené nebo růžové, existují ale i dvoubarevné varianty. Kdysi byly oblíbené bílé kamélie, ale o ty dnes není takový zájem. Dorůstat mohou až do výšky 125 cm a nesnášejí prudké změny, jako jsou výkyvy teplot nebo náhlý průvan. Ty škodí především jejich květům, které opadají, a to včetně poupat.

Kamélie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamélie připomínají růže. Jsou krásné a tajemné…

Vůně dálek

K exotickému, například ratanovému nábytku, vyberte exotičtější druhy, například bromélie, orchideje nebo palmy. Do menších místností se pak hodí mučenky a maranty. Maranta existuje v několika druzích, liší se hlavně velikostí listů a jejich kresbou. Vyberte pro ni světlé stanoviště, kde ale nedopadá prudké slunce, jinak jí začnou blednout listy. Ideální je pro ně teplota kolem 20 °C, ale zvládnou i o něco chladnější vzduch. Požadují hodně vlhka, nejlepší je postavit květináč do misky s vlhkými kamínky. Během vegetačního období byste je měli dvakrát týdně hnojit, v zimě pak postačí jednou za měsíc.

Maranta
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro marantu jsou typické výrazné žebrované listy

Mučenka je u nás jednou z nejdéle pěstovaných exotických květin. Pokud pro ni zvolíte středně lehký substrát a nenecháte ji v přílišném vlhku, aby jí neuhnívaly kořeny, odmění se bujným růstem a nádhernými květy. Během vegetační doby potřebuje více vody a také dostatek hnojiva. To dávkujte podle návodu, protože jinak bude mučenka rychle růst, ale nenasadí na květ. V létě můžete mučenku umístit ven, protože snese i přímé slunce. Vzhledem k neustálému růstu, potřebují mučenky oporu v podobě jednoduché konstrukce nebo prohnutého drátku, na které se budou navíjet.

Mučenka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květ mučenky vypadá tak trochu jako posel z cizí planety

Tip pro rustikální interiéry:

Na chalupy nebo do domů zařízených nábytkem v selském stylu se hodí bramboříky, kalanchoe, kaktusy, parožnatky či šeflery.

Sukulenty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sukulenty nejlépe vyniknou ve spojení s rustikálním nebo proutěným nábytkem

Zdroj:

www.osiva-semena.cz; www.jaktak.cz; www.ceskastavba.cz; www.pestik.cz; www.bauhaus.cz

Osaďte si aerárium

 

Publikováno: 5. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová