reklama

Není štěně jako štěně. Poradíme jak si správně vybrat a nenechat se napálit

Rozhodnutí pořídit si štěně je zásadní krok a ovlivní všechny členy domácnosti, váš rozpočet i váš čas. Je nutné se o něj opravdu starat, zajímat se o jeho potřeby a živit ho. Navíc časem sice vyroste, ale neosamostatní se, bude na vás po celý svůj život plně závislé. Pokud se ale rozhodnete, že si přeci jen nového člena domácnosti a parťáka pro život pořídíte, je důležité vybírat pečlivě.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak si vybrat štěně a nenaletět množírně (Zdroj: Depositphotos)

Štěně z kvalitního chovu a v dobré kondici vám ušetří nejedny starosti a nemalé finance. Vyhněte se obloukem neprofesionálním množírnám.

Na co si dát pozor při koupi štěněte

Myslíte si, že je samozřejmé, aby pořízení štěněte bylo bezproblémové? Bohužel to tak není. Často jsou štěňata nemocná, neočkovaná, odstavená v nevhodné době od matky, nebo jsou dokonce porušována zákonná ustanovení pro chov či předání štěněte.

  • Vždy chtějte vidět matku štěněte a prostředí, ze kterého pochází.
  • Předání štěněte na veřejnosti je zakázáno novelou zákona o ochraně zvířat proti týrání – Zákon č. 501/2020 Sb.
  • Pokud najdete více inzerátů se stejnou fotkou štěněte (většinou na velkých inzertních serverech), je lepší se jim vyhnout.
  • Dejte si také pozor na skutečné stáří štěněte. Zákonem stanovená doba je min. 50 dnů. Příliš mladé štěně poznáte podle zachovaného sacího reflexu, bude sát váš prst.
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud je štěně příliš malé, bude vám sát prst

Množírny často štěňata, která se jim nedaří prodat, nabízejí zdarma. Buďte proto obezřetní, pokud narazíte na inzerát typu: “Daruji půlroční štěně do dobrých rukou.” Podle nové zákonné úpravy musí být každé štěně opatřené mikročipem buď při odchodu od chovatele, nebo nejpozději do stáří tří měsíců podle toho, co nastane dřív. Štěňata také často mívají v nepořádku očkování anebo jsou nemocná. Vyžádejte si proto k nahlédnutí očkovací průkaz a ideálně i zprávu od veterináře. Pokud chcete udělat dobrý skutek, vyberte si štěně nebo pejska z útulku nebo z dočasné péče. Množírny jsou protizákonné a není dobré je podporovat. Navíc byste měli takovou skutečnost nebo podezření nahlásit policii.

Pes na procházce na vodítku
i (Zdroj: Depositphotos)
Psa je potřeba vychovat a naučit pravidelnému venčení

Štěně z kvalitního profesionálního chovu

Pokud chcete zdravé a čistokrevné štěně se známým původem a předpokladem ideální povahy, zvolte profesionálního chovatele. V tomto případě máte zaručeno, že bude váš nový parťák řádně očkovaný a vitální, vše je v mezích zákona a dobrý chovatel s vámi zůstane v kontaktu i nadále. Zajímá se o to, jak se zvířeti u vás vede a je připravený vám v případě potřeby poradit s výchovou. S péčí o něj vám může ze začátku pomáhat třeba po telefonu nebo e-mailem. Také, pokud byste z jakéhokoliv důvodu nemohli dále o psa pečovat, jsou často připraveni si pejska vzít zpátky a situaci vyřešit. Navíc mají právo se přijít podívat a zkontrolovat podmínky, ve kterých psa budete vychovávat.

V tomto případě byste tedy měli akceptovat podmínky chovatele, je to známka toho, že se o psa opravdu zajímá a měli byste také akceptovat částku, kterou si za štěně chovatel řekne, i kdyby se vám zdála vyšší. Pokud je chov kvalitní, zaručí vám snadnější a levnější péči. Ušetříte totiž za případné léčení a péči o nemocného nebo nezvladatelného psa. A v případě, že chcete psa pro chov a účastnit se například výstav a soutěží krásy, je to více než důležité.

Očkování štěněte
i (Zdroj: Depositphotos)
Každý pes musí být pravidelně očkován

Před pořízením zvířete také pečlivě zvažte svá očekávání a nároky jak na sebe, tak na psa. Důležité je zvážit také vaše finanční i časové možnosti. Pokud často cestujete do zahraničí, tak pro vás pořízení psa není rozhodně dobrá volba. Pokud jste sportovec, tak se k vám může skvěle hodit stejně naladěný pes, který potřebuje právě hodně pohybu a běhání. Poohlédněte se například po štěněti dobrmana. Pokud jste spíš klidný kavárenský typ a rádi byste chodili na výstavy, bude se k vám hodit společenské plemeno.

Od profesionálního chovatele můžete získat také speciální osvědčení, nebo vám s tím může pomáhat a celým procesem vás provést. U pracovních plemen se dělají pracovní zkoušky, tedy testy, zda je pes schopný provádět potřebné úkony, například u psů pro práci u policie, hasičů, psů pro slepce a jiných asistenčních psů.

Chovatelský klub je pak autoritou, která zhodnocuje, zda jedinec splňuje požadavky na to, aby byl chovný a mohl se účastnit soutěží a výstav. Tato autorita psa prohlédne a zhodnotí, zda vypadá tak, jak má pro tyto účely vypadat. Psa změří, prohlédne, jakou má srst, jakou má povahu a podle toho vydá certifikát, zda je chovný. Navíc k tomu doloží výsledky zdravotních testů, které se liší podle druhu plemena.

i (Zdroj: Depositphotos)
Speciálním výcvikem se stává pes nepostradatelným pro slepce

Pokud chcete získat průkaz původu, musí být rodokmen štěněte čistý. To znamená, že pouze spojením dvou chovných, tedy čistokrevných jedinců s potvrzením původu, můžete získat štěně, které bude mít průkaz původu. Štěňata jako vrh musí absolvovat přejímku klubem (chovatelský klub), kde se opět zhodnocuje, zda štěňata splňují kritéria pro svůj druh plemene. Pokud ano, dostane takové štěně osvědčení o původu.

Co vše se promítá do ceny štěněte od chovatele

  • cena feny
  • cena krytí – pokud se jedná o zahraničního psa, je to velmi zásadní položka
  • certifikáty o zdravotní způsobilosti psa
  • veterinární péče (odčervení, čipování, očkování)
  • startovní balíček od chovatele (pelíšek, krmení na první týdny, hračky apod.)
i (Zdroj: Depositphotos)
Někteří psi jsou chovaní pro účast na výstavách

Dále byste od chovatele měli dostat očkovací průkaz psa, kontakt na veterináře pro případnou konzultaci ohledně dosavadní péče (najdete v očkovacím průkazu), registraci čipu, číslo, pod kterým je štěně vedené u Českomoravské kynologické unie – později to bude číslo průkazu původu psa, a v neposlední řadě kupní smlouvu.

Jak krmit štěňata podle velikosti plemene?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná