reklama

Víte, které rostlinky vám mohou ozdobit prostor mezi okny?

Dvojitá okna byla výsadbou chalup, chaloupek a starších staveb. Najdeme zde specifické mikroklima, které vyhovuje některým rostlinám. Je zde většinou chladněji než v bytě, ale nemrzne zde jako například v zimních dnech venku. Dalším faktorem pěstování může být i průvan, pokud okna úplně netěsní. Na první pohled se to zdá jako nehostinné místo, ale mnohé rostliny zde budou prosperovat velmi dobře. Samozřejmě sem neumístíme teplomilné orchideje ani jiné tropické nádhery, jako je například kroton. Vybíráme druhy, které jsou na podmínky adaptované.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bylinky pěstované mezi okny dobře prospívají (Zdroj: Daniela Dušková)

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Je sice známý spíš jako venkovní popínavá rostlina, která vyžaduje dostatek místa. Břečťan se ale pěstuje i jako pokojovka a dokonce v mnoha nově vyšlechtěných kultivarech, které se pyšní zajímavou barvou a kresbou listů. V interiéru břečťan zpravidla nekvete, ale pestré listy doženou svoji dekorativností mnohé kvetoucí rostliny. Břečťan můžeme nechat volně růst nebo mu nabídnout oporu z bambusových tyček či ho případně tvarovat okolo drátu. Je také jako dělaný pro nejrůznější závěsné květináče. Známá věc, že se břečťan také velmi dobře množí, takže zajistit si dostatek mladých sazenic není nic složitého.

Břečťan můžete množit řízkováním kdykoliv. Odebíráme krátké řízky o délce 5-10 cm nejlépe se třemi listy. Řez vedeme asi 1-2 cm pod místem, kde list nasedá na stonek. Odebrané řízky dejte do sklenice s vodou tak, aby voda sahala  nad místo, kde list dosedá na stonek. Řízky po několika dnech začnou ve vodě pouštět kořínky. Zasadíme je v době, kdy napočítáme 3-4 dlouhé kořeny (asi 3-5 cm). Pokud chceme mít co nejdřív  hustě rozvětvené rostliny, vysadíme do jednoho květináče 3-5 řízků s kořeny. Pro začátek postačí květináč o průměru 9-10 cm. nejvhodnější směsí pro výsadbu je  listovka s rašelinou a pískem (2:2:1).

Břečťan v nádobě
i (Zdroj: Depositphotos)
V nádobě mezi okny se daří i břečťanům

Břečťan je symbolem věčného života. Patří totiž ke starým posvátným rostlinám a věnce, které se z něj dají velmi dobře uplést a dokonce i zlatit, symbolizují manželskou věrnost, slávu, družnost a přátelství. První křesťané jej považovali za symbol věčného života.

Bylinky

Ano, mezi okny se dají pěstovat i mnohé bylinky, kterým toto stanoviště může výrazně prodloužit jejich trvanlivost v bytě. Mnohé vytrvalé druhy jako pažitka, rozmarýn a tymián nemají rády teplé interiéry, a pokud je koupíme v zimě a v předjaří, mohou v teplém bytě předčasně ukončit vegetaci a to by byla škoda. Bylinky doma přesadíme do většího dekorativního květináče, nejlépe jim sluší terakota, a umístíme je mezi okna. Sklízíme tak, aby rostliny stále vypadaly dobře, to znamená, že výhonky pažitky odstřiháváme u země a ostatní druhy sklízíme odstřižením celé větvičky. Lístečky z nich odrolíme před použitím v kuchyni.

Zálivka je důležitým faktorem a pamatujeme, že nikdy nezaléváme mnoho. Samozřejmě nenecháme zcela suché po několik týdnů, ale zaléváme mírně  a mezi zálivkami by půda měla vždy vyschnout. Mezi okny můžeme klidně i některé vytrvalé druhy nechat přezimovat. Právě rozmarýn zde většinou přečká zimu výborně.

Zvonky ženich a nevěsta

Pokud přeci jen toužíte po květince, která kvete jako o závod, zkuste zvonek stejnolistý (Campanula isophylla). Pěstuje se nejčastěji ve dvou formách s modrými nebo bílými květy. Modré zvonky najdeme pod označením "ženich“, bílé "nevěsta“. Tento zvonek nemá rád úpalná stanoviště a preferuje spíše severní stranu. Může se stát, že se mu u  nás bude dařit přes zimu, ale v létě ne pokud je orientace na jih a je okno stále zalito sluncem. Říká se jim i květiny našich babiček a velmi dobře se jim dařilo mezi okenicemi venkovských chaloupek. Pokud máme zahradu a víme, že v létě by se mu nemuselo dařit, přesadíme jej stejně jako prvosenky po odkvětu na záhon nebo do skalky. Tento zvonek preferuje dostatek vláhy. Zaléváme pravidelně, ale nepřemáčíme.

Zvonek se srdcem
Zvonek nemá rád úpalná stanoviště. (Zdroj: Depositphotos)
Zvonek na stole
Zvonek stejnolistý v modré verzi je pro pěstování mezi okny jako dělaný (Zdroj: Depositphotos)

Brambořík

Bramboříky jsou do meziokenních prostorů jako dělané. Můžeme je pěstovat jednotlivě nebo je sesadit pohromadě do větší misky. Bramboříky mají specifické pěstební nároky a podmínky, a meziokenní prostor je dobře splňuje. V naprosté většině bytů, kde je vyšší teplota, brambořík rychle chřadne, odkvétá a poupata mu usychají. Pamatujeme také na to, že se brambořík tradičně pěstuje pro kvetení od podzimu do jara, protože pro pěkné dlouhé kvetení vyžaduje nižší teploty. Pokud je tepleji než 19 °C, velmi rychle odkvétá. Mezi okny, kde je teplota okolo 15 °C pokvete po dlouhou dobu. Žádná speciální péče není potřeba, pouze pravidelná zálivka a občasné přihnojení organickým tekutým hnojivem.

Bílý brambořík
i (Zdroj: Depositphotos)
Bílá forma bramboříku

Brambořík tvoří hlízu, která zčásti vykukuje nad povrchem. A podobně jako jiné hlíznaté rostliny potřebuje po odkvětu speciální péči. Jakmile bramboříky odkvetou, přestaneme postupně zalévat, listy začínají žloutnout a zasychat. Postupně všechny opadají a hlíza se zatáhne. Zaléváme jen občas a velmi mírně. Přes léto můžeme i s květináčem vynést ven a založit na záhonek do polostínu, občas zalijeme. Koncem léta, kdy se začne brambořík probouzet a rašit, začneme zalévat více. Na podzim, kdy již má rostlinka pěkně vyrašené mladé lístky, přeneseme zpět do bytu mezi okna. Brambořík můžeme i přesadit, vždy používáme vododržnou zeminu s přídavkem rašeliny. Hlízu nezahrneme zeminou úplně, vršek necháme koukat nad povrchem.

Listy bramboříku
Drobnolisté bramboříky jsou okrasné, i když nekvetou (Zdroj: Daniela Dušková)
Růžový brambořík
Krásné květy bramboříku vydrží mezi okny po dlouhou dobu (Zdroj: Depositphotos)

Mechová zahrádka

Pokud rádi tvoříte a zkoušíte různé zajímavosti, může být tím pravým tipem pro vás mechová zahrádka. Nebo řekněme jakákoliv skleněná nádoba, kterou osadíme mechem. Může to být velká sklenice, láhev, malé akvárium, apod. Spodek sklenice tvoří štěrk a rašelina nebo listovka. Výška není přesně stanovena, můžeme i vytvářet zajímavé vrstvení. Bereme celou věc spíše jako tvorbu aranžmá. Na povrch umístíme běžné druhy mechů, utlačíme a dozdobíme kameny a větvičkami. Zaléváme rozprašovačem s dešťovou vodou. Otvor nádoby zakryjeme víčkem či kouskem skla. Mechy většinou pěkně porostou po celou zimu.

Mechy ve skle
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Mezi okenicemi dobře porostou i nejrůznější okrasné mechy

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková