reklama

Pro zahrádkáře úporný plevel, pro bylinkáře nedoceněné léčivky: Nenáviděná i milovaná trojka

Plevel nám přidělává práci od časného jara až do pozdního podzimu a jeho likvidace je nikdy nekončící činností. Nevadí mu ani vyšší teploty, ani méně vláhy a má-li příznivé podmínky, roste až neuvěřitelně rychle. Na druhou stranu mají mnohé z úporných plevelů léčivé účinky, kterých si všimli a využívali je naši předkové.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivky najdeme i mezi vytrvalými plevely (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Vytrvalý plevel je opravdu houževnatý. Vyhovují mu stanoviště vlhká, polostinná, bohatá na živiny, zvláště na dusík. Vytváří tenké, dlouhé, větvené, plazivé podzemní oddenky. Lodyha je přímá, květenství je složený okolík. Kvete od května do srpna. Rozmnožuje se oddenky i semeny. Semena se rozšiřují hlavně vodou a větrem. Bršlice je jen velmi obtížně vyhubitelná. Regulace spočívá především v prevenci, tedy zabránění zavlékání semen na zahrádku. Množení potlačuje časté sekání.

Bršlice kozí noha
i (Zdroj: nabla.cz)
Bršlice kozí noha

Jako léčivka se sbírá oddenek (od dubna do září) a listy mladých rostlin. Obsahuje především silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a tanin. Bršlice kozí noha působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, což pomáhá hlavně lidem trpícím revmatismem a dnou. Dvě vrchovaté lžíce oddenku přelijte půl litrem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pak přeceďte a popíjejte po doušcích během dne. Denně připravujte čerstvý nálev. Tato kúra nesmí přesáhnout dva týdny, pak si dejte stejně dlouhou pauzu. Rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran, horké kašovité obklady listů i oddenků jsou vynikající na bolavé klouby.

Pýr plazivý (Elytrigia repens)

Vytrvalý plevel do půdy vylučuje látky, které brzdí růst ostatních rostlin, a proto je tak nepříjemný. Rostliny vytvářejí vzpřímená stébla dlouhá až 1 m, na jednom se může vytvořit až sto obilek, které pak klíčí už z hloubky 1 cm. Rostliny vzešlé v srpnu a září vytvářejí do zimy kořenový systém schopný vegetativní reprodukce. Pýr je citlivý na hluboké zpracování půdy, které zabraňuje klíčení semen. Vůči mechanickým zásahům je vzhledem k vysoké regenerační schopnosti velmi odolný, takřka imunní.

Pýr plazivý
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pýr plazivý

Pro léčivé účely se využívá oddenek, který se sbírá v září a rychle suší. Obsahuje slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselinu křemičitou, cukry a organické kyseliny. Sbírá se v září a rychle suší. Působí jako antirevmatikum, pročišťuje a odvodňuje organismus, snižuje hladinu cholesterolu. Odvar pomáhá při hubnutí, především ale posiluje imunitu. Z pýru se připravuje odvar – 2 lžičky sušeného oddenku zalijte 250 ml vody a asi 8 minut povařte.

Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

K nám byl zavlečen během napoleonských válek, ale hodně rychle se přizpůsobil novým podmínkám a zdomácněl tu. Je jedním z nejúpornějších jednoletých plevelů kvete až do zámrazu. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat až 30 tisíc nažek, které jsou klíčivé ihned po dozrání. Vytváří i několik generací za rok. Šíří se větrem, vodou, kompostem. Je sice citlivý na mechanické zásahy, ale jeho záludnost spočívá v téměř nepřetržitém množení.

Pěťour maloúborný
i (Zdroj: nabla.cz)
Pěťour maloúborný

Jako léčivka se sbírá kvetoucí nať, která se suší. Obsahuje bílkoviny, flavonoidy, silice, pryskyřičné látky, saponiny a vitamin C. Většinou se používá ve formě tinktur, odvarů, zábalů i koupelí při kožních chorobách a na špatně se hojící rány. Kašovité obklady z čerstvé kvetoucí natě působí protirevmaticky a mírní bolesti kloubů. Žvýkání čerstvě utržených listů dezinfikuje ústní dutinu a pomáhá při parodontóze.

Zdroj informací: autorka článku; celostnimedicina.cz

Publikováno: 4. 3. 2023, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová