reklama

Zkuste si vypěstovat česnek doma na balkoně nebo v truhlíku za oknem

Česnek patří k nejoblíbenějším rostlinám, které můžete na zahradě pěstovat. Je to především z důvodu jeho blahodárných účinků na lidský organismus. Věděli jste, že jej můžete vypěstovat i doma v květináči nebo na balkoně v truhlíku? Má to však svoje zásady, které přibližujeme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování česneku v domácích podmínkách (Zdroj: Depositphotos)

Česnek je v našich podmínkách pěstován především pro vlastní spotřebu. Podporuje zažívání a látkovou výměnu, pomáhá při odkašlávání i v boji proti rýmě, která patří do skupiny běžných onemocnění vznikajících při prochladnutí. Je superpotravinou, která omezuje vznik křečových žil a podporuje zdraví krevního oběhu včetně stabilizace hladiny cholesterolu. 

Stroužky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sázejte zásadně velké stroužky, z nich bude největší úroda

Česnek můžete pěstovat i tehdy, kdy nemáte vlastní zahrádku – jde to i na balkoně v truhlíku nebo dokonce doma v květináči. Na balkoně je vhodné využít klasický model pěstování: na podzim, těsně před příchodem mrazů, zasadíte do hlinité půdy s přídavkem písku silné stroužky se slupkou do hloubky zhruba 2 cm. Jednotlivé kusy by od sebe měly být vzdáleny alespoň 10 cm, aby bylo zajištěno, že se rostoucí zeleň řádně vyvine a daruje svému pěstiteli řádnou úrodu. Pro tu je také zapotřebí, aby byla věnována řádná péče výběru pěstebního prostředí. Česneku se nejlépe daří na úrodných a hlubokých půdách, které ale nikdy nehnojte chlévskými hnojivy. Tato rostlina přímé hnojení chlévským hnojem nesnáší. Mnohem vhodnější je vyhnojení vrstvou trávy a listí doplněnou dalším organickým materiálem.

Sazeničky
i (Zdroj: Depositphotos)
Mladé výhonky česneku

Přes zimu potom chraňte nádoby proti přílišnému vymrznutí například zakrytím pomocí chvojí. Od jara pravidelně zalévejte, česnek má rád dostatek vláhy, aby palice řádně narostly. Pokud se vám zdá, že listy rostlin začaly žloutnout, nebývá to indikace ke sklizení, ale nedostatkem živin. Většinou postačí přidat rozleželý kompost a opatrně jej zapravit do povrchové vrstvy půdy. Živiny se ke kořenům začnou vyplavovat s každým zalitím. Rostliny jsou připravené ke sklizni zhruba za 9 měsíců od výsadby.

Česnek
i (Zdroj: Depositphotos)
Česneku v květináči vyhovuje stejná půda jako na záhonu

V domácnosti je možné pěstování česneku celoročně. Například v truhlíku, květináči nebo dokonce seříznutých PET lahvích. Stejně jako v případě pěstování na balkoně věnujte náležitou přípravu na pěstování hlavně tím, že česneku dopřejete velmi kvalitní půdu, ve které bude růst. Při zasazení silných stroužků a dobré péči se za tři čtvrtě roku můžete těšit na úžasnou domácí sklizeň. A pokud chcete mít přísun čerstvých stroužků neustále, pak si naplánujte postupnou výsadbu, třeba každý měsíc pět stroužků. Při pěstování česneku doma i na balkoně dávejte pozor na pravidelnou zálivku, v chladnějších dnech naopak trochu s vodou přibrzděte. Přelití může znamenat hnilobu kořenového systému a úhyn budoucí úrody. 

Publikováno: 25. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček