reklama

Jak se vybavit pro fotografování ptáků ve volné přírodě

Fotografovat volně žijící zvířata není pro nikoho snadné. Víme, jak je náročné vyfotit hezkou momentku psa či kočky, o čemž už psal krásně kdysi Karel Čapek. Chceme- li vytvořit mimořádné záběry ptačích výrazů, soubojů, krmení či dokonce koupelí z nejmenší možné vzdálenosti, musíme se pro takové fotografování vybavit. Návod k tomu nám poskytl známý fotograf krajiny z České Lípy Tomáš Čmuchálek, který se v posledních letech zaměřuje zejména na focení zvířat ve volné přírodě.

i (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
Jak se vybavit pro fotografování ptáků ve volné přírodě (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)

Naučte se fotografovat ptáky a zvěř v přírodě

Známý fotograf krajiny z České Lípy Tomáš Čmuchálek se v posledních letech zaměřuje zejména na focení zvířat ve volné přírodě. Jeho fotografie jsou zcela jedinečné a je zřejmé, že je pořídil člověk, který fotografováním zvířat žije.

Autor strávil mnoho  dní v přírodě pozorováním výskytu ptáků a zvěře, výrobou stylových krmítek z kůry nerušících volnou přírodu či v úkrytech vlastní výroby v lese a u vodní hladiny na „fotočíhané“, a to i v třeskutých mrazech focením vzácných dravců na sněhu. Za takové nepohodlí získává dary fotografických skvostů.  Podělil se s námi o svá doporučení a praktické rady, jak se pro takové účely obléknout a postavit si vhodné úkryty.

a
Větší nadšenci si mohou pro focení volně žijících zvířat pořídit maskovací oblek (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
b
Jako rychlý úkryt nám poslouží fotografický stan. Na trhu je pestrý výběr fotostanů (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)

Jsou fotografové, kteří si do své „fotokuchyně“ nikoho nepustí a zrod jejich fotografií je opředený tajemstvím. Není na tom nic divného mít své tajné receptury focení. Tomáš Čmuchálek je sdílný a přátelský člověk, i když velmi skromný. Nerad slyší přehnaná slova chvály, kterou si ale jeho fotografie jistě zaslouží. Byl ochotný poradit „jak na to“ těm, kdo začínají. Měla jsem to štěstí jeho doporučení a rady pro tento článek získat včetně návodných fotografií, za což mu patří velké poděkování. Věřím, že i úplným začátečníkům v tomto oboru pomohou speciální instrukce dostat se blíže k mimořádným fotoúlovkům zázraků přírody.

Základní vybavení

Budeme potřebovat dobrý teleobjektiv, lepší fotoaparát zvládající vyšší ISO (citlivost snímače - focení za horších světelných podmínek), stabilní stativ s „gimbal hlavou“ a paměťovou kartu s rychlým zápisem dat. Na začátek stačí objektiv o ohniskové vzdálenosti 400 mm, pak lze dokupovat lepší. Pro začátek stačí objektiv koupit v bazaru, samozřejmě po vyzkoušení. Základní ceny objektivů v bazaru začínají na 20 tisících. Není to málo peněz, ale získáme nejen vlastní krásné fotografie, ale také další důležitý bonus. Radost z pohybu ve volné přírodě ozdravné pro tělo i duši.

c
Stan je vybavený nejrůznějšími užitečnými vychytávkami, které zpříjemňují fotografování (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
d
Zkusme si postavit jednoduchý improvizovaný kryt v blízkosti výskytu vzácných ptáků (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)

Ideální je pořizovat fotografie většiny volně žijících ptáků v zimním období, kdy je jejich přirozená potrava pod sněhem, mají hlad a rychle se začnou zajímat o lákavé krmení. Jestliže se při focení chceme v lese pohybovat a neplašit ptáky a další zvěř ve volném oblečení bez maskování  (běžná procházka po lese nebo louce), tak u této činnosti nepotřebujeme žádné pomůcky (pokud máme dobrý zrak a sluch). Je dobré použít dalekohled, který nám umožňuje pozorovat zvěř na delší vzdálenost. V parku si stačí sednout na lavičku a za pár minut si na nás ptáci zvyknou a přestanou nás vnímat.

Pokud jim někde na vyvýšené místo nasypeme nějakou laskominu (oblíbená slunečnicová semínka) během chvilky tam přiletí a začnou se živit. Větší nadšenci si mohou pořídit maskovací oblek (3d maskování) tento model lze sehnat vcelku levně v zahraničním e-shopu. Lze jej navléknout přes normální oblečení a pak se v něm pohybovat v zalesněné oblasti. Fotograf má vyzkoušeno, že si ho po určité době při procházkách v tomto oblečení přestanou ptáci všímat a dostane se k nim na velmi malou vzdálenost. Je nutné ovšem nedělat prudké pohyby, kterých se ptáci i ostatní zvířata nejvíce leknou.

e
Ve druhém typu úkrytu byly využity vzrostlé stromy jako přirozené stavební prvky (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
f
Stavba pevného úkrytu pro dlouhodobější fotografování z daného místa (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)

Pokud podlehneme vášni fotit zvířata s ještě větší dokonalostí, což se dá v okouzlení jejich blízkou přítomností předpokládat, máme možnost si zakoupit jako rychlý úkryt fotografický stan. Výhodou je snadná přemístitelnost stanu, většinou váží okolo 3,5 kg. Variací stanů je mnoho, stejně tak výrobců. Stačí se se porozhlédnout na internetu. Většina stanů je vybavena „vychytávkami“, které zpříjemňují focení. Jde zejména o různé nástavce (rukávy), které se navlékají na objektiv, aby byl dostatečně maskován a neplašil fotografovanou zvěř. Lze do něj skládací židličku či křesílko, abychom neseděli zejména v chladu na zemi. Stan bývá většinou pružinové konstrukce. Složení je o něco složitější. Jako rychlý úkryt nám poslouží fotografický stan. Na trhu je pestrý výběr fotostanů. Stan je vybavený nejrůznějšími užitečnými vychytávkami, které zpříjemňují fotografování.

Nejbytelnějším typem je pevný úkryt (stacionární přístřešek) vybudovaný přímo v lese. Stavebním materiálem přístřešku jsou větve z okolí, kde je kryt stavěn, případně donesené latě. Potah bývá vytvořen z plachtoviny (lze volně koupit v prodejně pro kutily). Nejdůležitější v tomto případě je postavit kryt v místě, kde se vyskytují zvířata, která chceme fotit (pozorovat). Tomu předchází často dlouhá doba, kdy je třeba chodit trpělivě po krajině a pozorovat, kde se zvířata pohybují. Teprve pak je vhodné postavit kryt v blízkosti jejich výskytu. Je důležité se zaměřit na přední část krytu, odkud budeme fotit (pozorovat).

Zde zkušený fotograf doporučuje použít maskovací síť případně černou netkanou textilii. Jak už bylo uvedeno výše, většina ptáků reaguje na pohyb, objektiv je proto třeba mít co nejvíce schovaný v krytu. Ptáky přilákáme pravidelným krmením v místě, kde potřebujeme fotografovat. Pokud v krytu delší dobu nejsme, lze umístit před pozorovací otvor zavařovací sklenici otočenou dnem směrem k zvířatům. Zvyknou si prý na odlesky a nebudou se pak lekat objektivu. Chytrý nápad objevený v praxi! Celý kryt můžeme po čase rozebrat a přemístit na jiné místo pozemku.

Strakapoud
i (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
Strakapoud malý pijící z uměle vybudovaného „fotojezírka“ a jeho fantastické zrcadlení na vodní hladině

Ve druhém typu úkrytu byly využity vzrostlé stromy jako přirozené stavební prvky. Nejnáročnější finančně i časově je stavba stacionárního, tj. pevného úkrytu. Je většinou pevné konstrukce na předem vytipovaném místě. Pokud nemáme to štěstí a nejsme majiteli lesa či zahrady, je vhodné se předem na stavbě krytu domluvit s majitelem či správcem lesa, abychom se vyhnuli nepříjemnostem. Stěny vyrobíme z dřevěných prken a přístřešek je vhodné zateplit na zimní focení. Kryt libovolně zamaskujeme dle potřeby větvemi nebo maskovací látkou.

Krmítko
i (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
Strakapoud prostřední a dlask tlustozobý na hostině ve vkusném kůrovém krmítku z autorovy dílny

Tato pozorovací a fotografická stanoviště je ideální vybavit ještě jednou dokonalou vychytávkou  - uměle vybudovaným jezírkem s množstvím dekorací pro focení ptáků a drobných savců. Kryt je vhodné vybudovat tak, aby byl objektiv při focení zhruba na úrovni hladiny jezírka. Tím dosáhneme efektu zrcadlení fotografovaných objektů ve vodní hladině. Technických možností, jak toho dosáhnout, je více a je dobré využít možnosti terénu, každý trošku zručný kutil si jistě poradí. Mělké jezírko (cca 50 mm) lze vyrobit vcelku snadno pomocí dřevěného rámu, do kterého vložíme bazénovou folii a celé pak zapustíme do země.

Výrobu si lze též objednat u výrobce plastových nádrží dle vlastního návrhu (finančně náročnější verze). Odměnou nám za tuto veškerou snahu a výdaje budou zcela unikátní momentky založené na zákonu fyziky, tj. úhel odrazu je roven úhlu dopadu. Ptáci si brzo oblíbí jezírko, kam je poblíž hladiny před fotografováním opět navíc nalákáme krmením. Naskytne se nám pohled na fantastické vodní zrcadlení ptáčků i drobných savců, kteří si pítka a lázně užívají s obdobnou koupací radostí jako lázeňští šviháci

Fotografování zvířat z blízké vzdálenosti, které nám bylo poodhaleno díky radám a fotografiím Tomáše Čmuchálka, je přírodním divadlem.  Možná se stane i  posedlostí  pro ty z nás, kdo v přírodě hledáme krásu, spojenectví a léčivou energii, kterou bychom měli umět s vděčností také vracet.  

Modřinka
i (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
Unikátní záběr přistávání sýkory modřinky ke krmítku

Pomoci v zimě můžeme krmením ptáčků či výrobou vkusných krmítek, v létě pak  jezírek a pítek pro ptáky trpící horkem. V zimě je žádoucí a vlastně i nutné ptáky přikrmovat. Česká společnost ornitologická doporučuje přikrmovat ptáky po celý kalendářní rok. Nejvhodnější je sypat do krmítek slunečnicová semínka, případně je možné objednat v e-shopech i speciální směsi, ale dle zkušenosti fotografa je ze směsi nejdříve vyzobaná slunečnice. Výborné jsou i lojové koule a určitě i pár kousků nesolené! podzemnice olejné (buráky). Nakrájeným jablkem taky nic nezkazíme. Důležité je, aby byl obsah krmítka chráněn proti dešti a sněhu.

Více autorských fotografií naleznete na instagramu Tomáše Čmuchálka.

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Jana Hanšpachová, Profil autora: Jana Hanšpachová