Jak lepit kámen na plech aneb dvorek jako malovaný

Původní nehezký dvorek je vydlážděn štípaným kamenem. Působí to moc hezky, jen byla potřeba schovat i kryt na šachty na vodu. Dlažba se z krytu olupuje, protože nebyla zvolena správná technologie. Ale všechno se napravit, tak do toho.

Jak budeme postupovat

1. krok

Staré lepidlo se utrhlo od nesoudržné barvy a rzi na víku. To je i vidět ze spodní strany špatně přilepené dlažby.

Jak lepit kámen na plech 2
Jak lepit kámen na plech 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Nejprve je nutné z kovového víka mechanicky odstranit staré zbytky lepidla a kamene. Očistíme je nejlépe ocelovým kartáčem. 

Jak lepit kámen na plech 3
Jak lepit kámen na plech 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Aby lepení mělo smysl, musí jít o pevné víko, které se neprohýbá, jinak by kameny odskákaly samy. Naše víko bylo zpevněno ze spodní strany kovovými profily.

Jak lepit kámen na plech 4
Jak lepit kámen na plech 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Aby kámen na kovovém podkladu držel, využijeme minerální adhezní můstek. Ten zajištuje vysoce pevné spojení s podkladem podobně jako penetrace pod barvou.

Jak lepit kámen na plech 5
Jak lepit kámen na plech 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Adhezní můstek ( knauf GB 120 ), stejně jako potom lepidlo, rozmícháme pomocí metly ve kbelíku. Můstek po aplikaci pevně přilne ke kovovému rastrovému podkladu.

Jak lepit kámen na plech 6
Jak lepit kámen na plech 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

 6. krok

Pomocí štětce nebo válečku naneseme rozmíchanou směs na očištěné kovové víko. Pak ji necháme zaschnout. S následně použitým lepidlem GB 600 tvoří systém. 

Jak lepit kámen na plech 7
Jak lepit kámen na plech 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Před samotným lepením kameny pečlivě očistíme od zbytků starého lepidla a nečistot a zkusmo si je vyskládáme na víko. Pak je ve stejné skladbě posuneme mimo víko.

Jak lepit kámen na plech 8
Jak lepit kámen na plech 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok

Ve kbelíku rozmícháme flexibilní cementové lepidlo GB600 určené pro lepení cihlových a kamenných obkladů a dlažeb. Naneseme ho na kryt zubatou špachtlí.

Jak lepit kámen na plech 9
Jak lepit kámen na plech 9 (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok

Začneme lepit kámen za kamenem. Vyzkoušíme je položit do lepidla. Každý kámen má jiný tvar i sílu a bude potřebovat jinou vrstvu lepidla. Musí sedět v celé ploše a nesmí se houpat.

Jak lepit kámen na plech 10
Jak lepit kámen na plech 10 (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok

Pro spárování jsme využili flexibilní lepidlo, kterým se lepil kámen, opravili jsme i spáry v okolí krytu. Spárování provádíme pomocí malé špachtle. Po mírném zaschnutí lepidla otřeme přebytečné lepidlo.

Jak lepit kámen na plech 11
Jak lepit kámen na plech 11 (Zdroj: Pavel Zeman)

Tak to je paráda, co říkáte?

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu