Sáček na potraviny na vícero použití
Háčkované sáčky naleznou uplatnění v každé domácnosti. Ovoce a zeleninu již není nutné nakupovat v igelitovém pytlíku, ale přímo v obchodě potraviny vložit do pratelných sáčků. Zvolený materiál je navíc vhodný i do ledničky, jelikož je odolný proti vlhkosti, a tedy i proti plísním. Šetříme (nejen) přírodu.

Materiál na háčkovaný sáček na potraviny
Háčkovaný sáček na potraviny je vyroben z příze Provázková od české firmy Ariadne s.r.o. Provázková je 100% polyamid a prodává se v 50 gramovém klubíčku. Jedná se o perličkovým zákrutem setkaný chemlon v různém barevném provedení. Materiál je pevný, vhodný pro síťování a výrobu tašek. Výrobek lze prát na 40 °C.

Na jeden sáček o rozměru 27 cm x 19 cm spotřebujete pouze jedno jediné klubíčko, takže je lehoučký. Do pytlíku uložíte minimálně kilo jablek, pomerančů či svazek banánů. Pokud zvolíte tmavou přízi, můžete v něm skladovat i zeleninu.
Co se týče střihu, sáček je zakončen tunýlkem k provlečení šňůrky, takže lze prakticky stáhnout, případně zavěsit. Věříme, že u vás doma tento praktický pomocník nalezne uplatnění, případně jím můžete obdarovat své blízké.
Návod
Sáček Provázkový, 27 x 19 cm
Příze: Chemlonka Ariadne Provázková s perličkovým zákrutem, spotřeba 1 klubíčko, k zakoupení na www.chemlonka.cz
Háček: 3.5 mm
Spínací špendlík, označovač, 1 metr mašle/klouzavého provázku, brzdička na šňůrky, štítek, jehla, nit
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO - pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS - polodlouhý sloupek do mezer
DS - dlouhý sloupek
3DS - 3xnahazovaný dlouhý sloupek - 3 x nahodíme přízi na háček, s nahozením zpracujeme první dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky a s posledním nahozením zpracujeme poslední dvě nitky
Pracovní postup
Začínáme řetízkem, který obháčkujeme po obou stranách. Dále háčkujeme po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou "N", tj. 1 ŘO místo prvního KS, 2 ŘO místo prvního PDS nebo DS, 5 ŘO místo prvního 3DS. Poslední řady sáčku tvoří základ pro tunýlek, kdy háčkujeme po řadách tam a zpět.
Video návody, jak háčkovat jednotlivé sloupky, naleznete na www.krampolinka.cz.
Provázková, háček 3.5 mm
1. řada: Uháčkujeme 42 ŘO.


2. řada: Háček vedeme do třetího očka od háčku, uháčkujeme DS a vložíme sem označovač, dále háčkujeme DS do stejného očka a odtud DS do následujících oček, na konci řetízku, do posledního očka uháčkujeme 5 DS a pokračujeme háčkováním na protilehlé straně, kdy háčkujeme DS do mezery, tj. háček vedeme mezi sloupky. Do posledního očka, tj. tam, kde máme označovač, uháčkujeme 3 DS, v řadě máme celkem 85 oček, řadu končíme PO.


3. řada: N za KS, dále háčkujeme řetízek 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka), do čtvrtého očka od náhrady uháčkujeme KS, pokračujeme vzorem +9 ŘO, do pátého očka od háčku PO, dále 4 ŘO a KS do pátého očka+, vzor mezi znaménky + opakujeme 7x, poté jednou háčkujeme KS do čtvrtého očka a opět opakujeme vzor mezi znaménky 8x. U posledního vzorku háčkujeme opět KS do čtvrtého očka, řadu končíme PO. Máme základ pro 18 sloupců.

4. řada: N za 3DS, 4 KS do smyčky z předchozí řady, 3DS do KS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO.

5. řada: N za KS, 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka) KS háčkujeme do 3DS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO.


6. - 20. řada: opakujeme řady vzorku dle řady čtyři a pět.

TUNÝLEK
21. řada: N za PDS, dále háčkujeme PDS do KS a PDS do 3DS. Uháčkujeme 39 PDS, a poté 5 x sháčkujeme po dvou PDS a pokračujeme v háčkování PDS do konce řady, na konci řady práci otočíme a háčkujeme zpět. V této řadě máme 85 PDS.



22. - 27. řada: N za PDS, háčkujeme 84 PDS do mezer, háčkujeme po řadách tam a zpět až do spotřebování příze. Pokud utahujete jinak než já, nebo použijete jiný materiál, je možné, že uháčkujete jen 25. - 26. řad, nebo naopak více.


DOKONČENÍ
Horní lem sáčku přeložíme napůl, pomocí špendlíků přichytíme a jehlou a nití přišijeme. Vznikne nám tunýlek, kterým provlečeme buď ozdobnou mašli, nebo šňůrku, kterou zakončíme tzv. brzdičkou. Zapošijeme volné konce, přišijeme cedulku nebo knoflík.




