reklama

Tucet jednoduchých triků, jak doma šetřit nejen peníze, ale i přírodu

Stačí se naučit několik nenáročných věcí a za rok můžete na energiích ušetřit docela pěknou sumičku. A v podstatě to nevyžaduje žádnou velkou námahu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Doma lze šetřit jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Pohodlí dost draze vykoupené

Spotřebiče, které nemusí běžet celých 24 hodin, jako je televize, vypínejte ze zásuvky, pokud je nepotřebujete. Situaci, kdy je spotřebič připravený reagovat na povel z ovladače, a stále tedy odebírá proud, se říká stand-by model čili klidový režim. Ten se stará o vaše pohodlí, které ale je draze vykoupené. Spotřeba elektroniky v pohotovostním režimu představuje zhruba 3–5 Wh. To nevypadá tak zle. Ovšem pokud sečtete spotřebu veškerých přístrojů v pohotovostním režimu za celý den, nebo dokonce rok, dostanete se na částky ve výši stovek až tisíců korun.

2. Počítač versus notebook

Notebooky jsou méně energeticky náročné než stolní počítače. Počítač také vypínejte, pokud na něm zrovna nepracujete.

3. Než na čas odjedete

Před dovolenou nebo víkendem, který trávíte mimo domov, vytáhněte kabel televize, rádia a přehrávače ze zásuvky.

4. I nabíječka ladem "žere"

Nabíječky nenechávejte v zásuvkách, ale po nabití přístroje je z nich vždy vytahujte.

I nepoužívaná nabíječka v zásuvce spotřebovává proud
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I nepoužívaná nabíječka v zásuvce spotřebovává proud

5. Při praní zbytečně neplýtvejte

Perte jen plnou pračku a navíc stačí pro efektivní vyprání prádla i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom stačí jen 30–40 °C. Myslíte, že když snížíte teplotu praní, musíte použít o mnoho více pracího prášku? Omyl. Pokud do pračky nasypete víc prášku, než je třeba, nevyužije se a zbytečně „proteče trubkami“. Prací prostředky navíc zatěžují životní prostředí, takže i z tohoto důvodu není rozumné jimi plýtvat.

6. Nebojte, zima vám nebude

Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až 6 % energie. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 16–18 °C a na chodbách 15 °C.

7. Jak jste na tom v ložnici?

V této části bytu lze ušetřit hlavně na topení (dostačující teplota na spaní je kolem 17 °C) a osvětlení. Do ložnice se hodí například LED žárovky, které jsou nejúspornější variantou osvětlení vůbec. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 80 % energie.

8. Radiátory nepřekrývejte záclonami ani oblečením

Znemožňujete jim možnost místnost efektivně a levněji vytopit. Umístěte za radiátory reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepla.

Topná tělesa nezakrývejte!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Topná tělesa nezakrývejte!

9. Větrejte rychle a intenzivně

Okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.

10. Ušetřit se dá i vhodným vymalováním

Například když použijete termoizolační malířskou barvu. Podle malířů pokojů takové stěrky nebo nátěry zlepší tepelnou pohodu v místnosti. Pomocí mikrokuliček odrážejí tepelné vlny zpět a stěna je na pocit teplá, nesálá z ní chlad a díky tomu se může méně topit. Nákladnější variantou je pořízení kvalitních oken, která nepustí teplo ven.

11. Pozor na kapající kohoutky a protékající WC

V případně neutěsněného kohoutku může za měsíc zbytečně protéct až 170 l vody. U protékající toalety to pak může být až tisíc litrů za den.

12. Pořiďte si úsporné žárovky

Oproti největším žroutům elektřiny – tedy klasickým žárovkám – jsou úspornější halogenové, kompaktní zářivky nebo LEDky. Přičemž nejméně energie spotřebovávají právě LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností. Nevadí jim časté spínání a zapínání, vydrží několik let plného provozu i v náročnějších podmínkách (vlhko). Známější a více využívané kompaktní zářivky (úsporné žárovky) také ušetří spoustu energie (oproti klasickým jsou úspornější asi o 60 %), hodí se ale pouze do místností, kde víte, že budete svítit delší dobu (tedy obývák, pracovna, kuchyně). Těmto typům žárovek nesvědčí časté zhasínání. Nedoporučují se třeba na toaletu.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková