Nejčastější opravou v domácnosti je lepení a z hlediska ceny je také nejúspornější. Je to jednoduché: nanést, přitisknout, sevřít svěrkou. Přeteklé nebo vytlačené disperzní lepidlo postačí otřít vlhkým hadříkem a je to, po vyschnutí je lepidlo čiré a neviditelné. Pojďme si ukázat opravu dřevěné židle disperzním lepidlem krokem za krokem.
Dřevěná barová stolička je rozlámaná opravdu důkladně, budeme ji tedy muset slepovat po částech. Jak na to?
Jak při opravě dřevěné židle postupovat
Nejprve slepíme části nohou a trnoží a pak sedák, ten se totiž zlomil v místě, kde je ukotvena jedna noha, musíme tedy toto místo lepit zároveň s plochou sedáku.
Části, které budeme slepovat, očistíme od prachu a případné mastnoty. Lepidlo naneseme štětcem nebo hrdlem tuby na jednu z částí, pečlivě rozetřeme.
Příslušné části k sobě k sobě přitiskneme a přeteklé lepidlo otřeme vlhkým hadříkem nebo houbičkou.
Lepené spoje zajistíme svěrkami nebo páskou. Svěrky si můžeme podložit. Pásku použijeme v případě, že jde o zaoblené spoje, které se do svěrek nedají chytit.
Stejným způsobem slepíme polámanou trnož. Nejprve si nachystáme všechny spoje a pak trnož slepíme a zajistíme svěrkami nebo páskou.
Sedák praskl v místě, kde je do něj zasazená noha, musíme tedy plochu sedáku a vlepení nohy opravit najednou.
Konce trnoží, nohou i otvor pro vložení nohy v sedáku očistíme od starého lepidla pomocí pilníku a smirku.
Naneseme lepidlo na jednotlivé lepené části, přesně spasujeme k sobě a nasuneme nohu a trnož, kam patří. Otřeme přeteklé lepidlo, stáhneme svěrkami.
Po zatvrdnutí lepidla a povolení svěrek přebrousíme lehce smirkem místa spojů a případně opravíme nátěr bezbarvým lakem.
Prima tip: židli nechte schnout nejméně 6 hodin
I když podle návodu na tubě jde o rychleschnoucí lepidlo, funkční pevnost nastává cca po 6 hodinách, necháme tedy stoličku dostatečně dlouho zaschnout.
Zdroj: autor článku
Publikováno: 2. 8. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman