reklama

Chcete spát jako dudek? Natrhejte si rozkvetlou mateřídoušku!

Pronikavě aromatická mateřídouška obecná je všestranně použitelná léčivka – pomáhá při kašli, nadýmání i revmatismu, hojí pokožku i nervy. A pokud zrovna nemáte žádné zdravotní potíže, dejte si plátěný sáček se sušenou mateřídouškou pod polštář – a budete spát jako dudek.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum), nenápadná keříčkovitá bylinka s drobnými lístky, dorůstá do výšky zhruba 20 cm. Začátkem léta se porosty mateřídoušky ozdobí nachově fialovými až bledě růžovými kvítky. Celá rostlina je pronikavě aromatická, zvláště za slunného počasí. Pokud ji chcete pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanovištěm je mírný svah, pěkně se vyjímá ve skalce nebo suché zídce. Nevyžaduje zvláštní péči a na jednom místě vydrží mnoho let. Dá se pěstovat i jako hrnková rostlina. Mateřídouška se jako léčivka sbírá za slunečného počasí kolem poledne. Odstřihávají se vrchní nezdřevnatělé části rozkvetlé natě. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách. Správně usušená mateřídouška by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) má příjemnou vůni a mírně nahořklou chuť
i (Zdroj: istock.com)
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) má příjemnou vůni a mírně nahořklou chuť

Mateřídouška: proč a jak léčí

Nať mateřídoušky obecné obsahuje mj. silice (thymol, karvakrol, linalol), hořčiny, třísloviny a flavonoidy, v nichž jsou látky s dezinfekčním a mírně sedativním účinkem. Složení silic je závislé na druhu i místě původu, přičemž rostliny z chladnějších poloh mají jejich obsah nižší.

Mateřídouška proti kašli 

V lidovém léčitelství se používá zejména k léčbě zánětu průdušek a horních cest dýchacích, protože podporuje vykašlávání – oblíbený je hlavně sirup. Pomáhá také při poruchách zažívání – nadýmání, kolikách, nechutenství, průjmu. Nálev: 3 lžičky sušené mateřídoušky přelijte 250 ml vroucí vody a zakryté nechte 10–12 minut vyluhovat. Sceďte, oslaďte medem a pijte 2–3 šálky denně při prvních příznacích nachlazení a při suchém kašli. Při současném vnitřním i zevním použití působí mateřídouška antirevmaticky a pomáhá při dně.

Mateřídouška na nervy

Mateřídouška má pozitivní vliv účinky na celkovou duševní pohodu – funguje proti stresu, špatné náladě, nespavosti a ulevuje při bolestech hlavy. Ranní nebo večerní nálev: 2 lžičky sušené mateřídouškové natě zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 8–10 minut vyluhovat a sceďte. Dejte si každé ráno jeden šálek pro duševní svěžest během dne nebo večer pro nerušený spánek. Neužívejte dlouhodobě!

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum): nálev proti kašli i duševní pohodu
i (Zdroj: istock.com)
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum): nálev proti kašli i duševní pohodu

Mateřídouška hojí rány

Výrazných antiseptických účinků mateřídoušky se dá využít při léčení (obklady a koupele) špatně se hojících ran, některých vyrážek, ekzémů a vředů. Silnější nálev se používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Odvar do koupele: do 4 litrů vody vložte 250 g sušené natě, krátce povařte, přeceďte a slijte do lázně. Hojí zejména zanícené rány a spáleniny od slunce.

Mateřídouška v kosmetice

Mateřídouška se užívá v kosmetice v přípravcích pro citlivou mastnou pleť s akné, rozšířenými póry a se sklonem k drobným zánětům. Zkuste domácí hojivý  obklad na pleť: 2 lžíce sušené natě přelijte 150 ml vroucí vody, nechte 15–20 minut vyluhovat, sceďte. Obklad z gázy namočené v nálevu nechte působit 30 minut. Nakonec opláchněte nejprve vlažnou a potom studenou vodou. Obklad z mateřídoušky čistí a zjemňuje mastnou pleť se sklony k akné; dá se použít i na mastné vlasy.

Recept na domácí mateřídouškový olej
i (Zdroj: istock.com)
Recept na domácí mateřídouškový olej

Prima tip: recept na mateřídouškový olej

Kvetoucí nať nasbíranou v poledne za slunečního dne (ideálně 24. 6.) vložte volně do láhve a zalijte olivovým nebo slunečnicových olejem tak, aby byl dva prsty nad bylinkami. Nechte stát dva týdny na slunci. Potom sceďte, dejte do lahviček a uložte v chladu a temnu. Používá se k potírání postižených míst při revmatismu a dně, výborný je na spáleniny od slunce.
 

Publikováno: 26. 6. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová