reklama

Meruňky, letní ovoce v barvě slunce: Jak sklízet plody a starat se o stromy

Lahodné, krásné a zdravé jsou meruňky, oblíbené letní ovoce v barvě slunce. Prozradíme, kdy a jak sklízet zralé plody i jak se správně starat o stromy. Meruňka obecná (Prunus armeniaca) je jedno z nejvíce pěstovaného ovoce na světě a vlastně se není ani co divit.

Meruňka obecná (Prunus armeniaca) patří spolu s třešní, broskvoní nebo švestkou k rozsáhlému rodu slivoní (Prunus). Plody, kulaté plstnaté peckovice o průměru 4 až 7 cm se žlutě oranžovou až načervenalou barvou, obvykle dozrávají od července až do září.

Meruňky: kdy a jak sklízet plody

Se sklizní meruněk je vhodné začít, když jsou plně vybarvené, ale stále na dotek pevné. Optimální dobu sběru zjistíte mírným pootočením meruňky směrem k větvičce. Pokud se snadno oddělí, ovoce je připraveno na sběr. Zralé plody jsou hodně náchylné k mechanickému poškození, proto je sklízejte velice opatrně. Čím hruběji budete s meruňkami zacházet, tím snadněji dojde k otlakům a následnému rychlému kažení ovoce. Pozor musíte dát také na zbytky větviček, které snadno poškodí ostatní plody. Pokud máte v úmyslu meruňky využít na marmelád, nechte je na stromě přezrát, aby měly výraznější aroma a vyšší cukernatost.

Optimální dobu sběru zjistíte mírným pootočením meruňky směrem k větvičce
i (Zdroj: istock.com)
Optimální dobu sběru zjistíte mírným pootočením meruňky směrem k větvičce

Meruňky: jak se starat o stromy

Meruňky jsou na pěstování poměrně náročné, mají rády teplé, světlé a slunečné stanoviště, proto se jim daří zejména v nadmořských výškách kolem 350 metrů nad mořem, kde se roční teplotní průměr pohybuje kolem 8,5 °C.  Dají se pěstovat i ve vyšších polohách do 450 metrů nad mořem s průměrnou roční teplotou minimálně 7 °C, ale je nutné zvolit odolnou odrůdu a chráněnou jihozápadní nebo západní stranu, kde teploty nejméně kolísají. V každém případě se vyhněte otevřeným větrným místům a mrazovým kotlinám. Meruňky preferují sušší, záhřevnou, lehčí až středně těžkou půdu s neutrální pH reakcí. Těžká, studená a zamokřená půda příliš zatěžuje kořeny meruněk.

Meruňka obecná (Prunus armeniaca) patří spolu s třešní, broskvoní či švestkou k rozsáhlému rodu slivoní.
i (Zdroj: pixabay.com)
Meruňka obecná (Prunus armeniaca) patří spolu s třešní, broskvoní či švestkou k rozsáhlému rodu slivoní.

Stromy se vysazují na podzim nebo na jaře. První zásah do tvaru koruny byste měli udělat nejpozději třetí rok po výsadbě. Zmlazování, ani každoroční udržovací řez většinou není nutný. Pokud se pro řez přeci jen rozhodnete, tak ho udělejte bezprostředně po sklizni a každý řez, každou ránu ihned pečlivě ošetřete stromovým balzámem. Po sklizni odstraňte jen suché a nemocné dřevo a do středu rostoucí a křižující větve a výhony. Po sklizni plodů strom pohnojte dobře vyzrálým kompostem. Strom nesmí být přemokřený, proto pozornost zálivce věnujte jen ve výrazně suchém období.

Meruňky: existuje mnoho odrůd

Jde o poměrně choulostivé ovoce na pěstování, ale dnes už existují nejodolnější odrůdy, které je možné na chráněném místě vysadit i ve vyšších polohách. Největší úrody meruněk se dočkáte u odrůd středně raných a pozdních.

Meruňka obecná (Prunus armeniaca): odrůda Velkopavlovická je jedna z nejkvalitnějších
i (Zdroj: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy)
Meruňka obecná (Prunus armeniaca): odrůda Velkopavlovická je jedna z nejkvalitnějších

Odrůda Velkopavlovická, jedna z nejoblíbenějších i nejkvalitnějších, je středně raná, obvykle dozrává kolem 20. července. Sytě oranžová šťavnatá dužnina je snadno oddělitelná od pecky. Plody jsou velké, pravidelné, kulovitě oválné. Slupka je oranžová s růžovým až načervenalým líčkem.  Alfons je česká, středně raná odrůda s velkými, kulovitě oválnými šťavnatými plody. Slupka je oranžová s načervenalým líčkem. Dozrává přibližně ve stejnou dobu jako Velkopavlovická.

Meruňka obecná (Prunus armeniaca): česká odrůda Alfons má velké plody
i (Zdroj: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy)
Meruňka obecná (Prunus armeniaca): česká odrůda Alfons má velké plody

Maďarská je velmi raná odrůda, má velké kulovitě oválné plody žlutě oranžové barvy s červeným líčkem, dužnina je středně pevná, dobře oddělitelná od pecky, chuť navinule sladká. Bergeron je pozdní odrůda původem z Francie, netrpí chorobami, je velmi dobře odolná vůči mrazu. Oranžově žluté plody se světle červeným líčkem dosahují střední velikosti a mají hladký povrch. Dužnina je sytě oranžová, lehce odlučitelná od pecky a chuťově výrazná.

Publikováno: 4. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce