Vyrobte si přírodní rám zrcadla z větviček stromů

Přírodní materiály jsou velmi oblíbené. Pokud jste navíc alespoň trochu zruční, dokážete si podle našeho návodu z větví, které nashromáždíte při jarním prořezu stromů, vyrobit krásný rám na zrcadlo. Prořezem stromů si zajistíte dobrou úrodu ovoce a odřezané větve letos nebudou muset skončit v drtičce zahradního odpadu nebo na ohništi. Takový rám na zrcadlo vnese kousek zahrady i přímo k vám domů.

Materiál z prořezu stromů využijte k dekorování

Každý ovocný strom potřebuje na jaře ozdravnou kůru v podobě prořezu. Vhodným zahradnickým nářadím odstraňte větve, které zbytečně zahušťují korunu a brání dostatečnému průchodu světla. Také výhony rostoucí přímo do výšky, jsou označovány také jako vlky, je potřeba odstranit. Strom se tak nebude vyčerpávat vyživováním nepotřebných větví a veškerou svou energii vloží do budoucí úrody. S materiálem, který z prořezu získáte, můžete letos naložit méně obvyklým způsobem, než jak jste zvyklí. Využijte ho na výrobu dekorativního přírodního rámu zrcadla.

nářadí na prořez stromů
nářadí na prořez stromů (Zdroj: archiv FTV Prima)
prořez stromů
prořez stromů (Zdroj: archiv FTV Prima)

Jediným požadavkem je, aby nashromážděné větve byly co nejvíce rovné a přibližně stejné tloušťky. Všechny větvičky z prořezu nastříhejte na stejné dlouhé díly. Nejprve pomocí zahradnických nůžek odstaňte z větví všechny tenké boční větvičky. Takto připravený materiál pilkou nebo nůžkami nakraťte na délku 10 centimetrů. Aby nám šla práce rychleji od ruky, tak jsme si vyrobili jednoduché měřítko pomocí dorazu. Až budete mít takových špalíčků dostatečné množství, můžete se pustit do výroby vlastního rámu zrcadla nebo je použít k dekorování třeba staršího rámu, který máte doma nebo na chalupě. Připravené špalíčky na rám jednoduše připevníte tavnou pistolí. Díky větvičkám získá rám zcela neotřelý přírodní design.

materiál na výrobu zrcadla
Materiál na výrobu zrcadla s dekorací z větviček (Zdroj: archiv FTV Prima)

Co budete na výrobu rámu zrcadla z větviček stromů potřebovat:

  • stejně dlouhé špalíčky z větví z prořezu stromů
  • dřevěné hranolky na výrobu rámu zrcadla
  • lepidlo na dřevo
  • tavnou pistoli
  • bezbarvý fixační lak
  • kruhové podložky
  • vruty do dřeva
  • zrcadlo

Jak na výrobu rámu zrcadla

My jsme z dřevěných hranolků vyrobili jednoduchý rám na zrcadlo. Tento rám bude sloužit jako základna k nalepení špalíčků z větví. Při výrobě rámu, nebo využití rámu staršího bychom si měli uvědomit, že větvičky by měly být přibližně tak dlouhé, jako je tloušťka rámu. V našem případě je to právě těch 10 centimetrů.

krácení větviček stromů
Řezání větviček na potřebnou délku 10 cm (Zdroj: archiv FTV Prima)

Délku dřevěných hranolků, stejně jako skosení bočních stran, upravíte na pokosové pile. Důležité je pracovat přesně, aby rám pěkně seděl. Jednotlivé díly slepte lepidlem a zafixujte popruhy. Při použití kvalitního lepidla na dřevo je doba čekání, než se jednotlivé díly rámu dostatečně spojí, rámcově v minutách. Jakmile je rám hotový, můžete se pustit do zdobení.

řezání pokosovou pilou
Jednotlivé díly rámu přesně nařežte na pokosové pile (Zdroj: archiv FTV Prima)
výroba rámu zrcadla
Díly rámu sesaďte k sobě a slepte lepidlem na dřevo (Zdroj: archiv FTV Prima)

Dekorování rámu zrcadla

Vlastní dekorování je velmi jednoduché – od kraje postupně nalepujte pomocí tavné pistole jednotlivé špalíky. Ze špalíčků lze vytvořit jednoduchou mozaiku – my jsme je postupně skládali do pravidelných čtverců. Nezapomeňte také na vnitřní a venkovní lem zrcadla, který také ozdobte kulatinkami. Celý rám můžete nakonec zafixovat bezbarvým lakem.

dekorování rámu zrcadla
Špalíčky postupně nalepujte pomocí tavné pistole (Zdroj: archiv FTV Prima)
dekorace z větviček
Jednotlivé špalíčky skládejte do jednoduchého vzoru (Zdroj: archiv FTV Prima)
průhledný lak
Hotový rám přelakujte bezbarvým lakem (Zdroj: archiv FTV Prima)
připevnění zrcadla
Zrcadlo do rámu připevněte pomocí kruhových podložek (Zdroj: archiv FTV Prima)

Nakonec zbývá připevnit do rámu vlastní zrcadlo pomocí podložek, které připevníme do rámu pomocí vrutů, a ještě zbyde dostatek materiálu na přichycení plochy zrcadla.

zrcadlo s dekorací z větviček
Zrcadlo dekorované špalíky z větviček z jarního prořezu stromů (Zdroj: archiv FTV Prima)

Krásné zrcadlo s přírodním rámem s větviček je hotové za jedno odpoledne!

Související k tématu