Roubování citrusů: Jak zkrátit dobu od vysetí semínka po první sklizeň

Citrusy, které nám vyrostou z vysetého semínka, začínají prvně plodit teprve po osmi až deseti letech. Zahradník Petr Franc nám ukáže, jak s pomocí roubování tuto dobu výrazně zkrátit.

Podnož pro roubování citrusů

Jak nejvhodnější podnož pro pěstování v bytových, tedy teplejších místnostech se ukázal pomerančovník, na který můžeme roubovat citrony, mandarinky i samotné pomeranče. Pro pěstování v chladnějších podmínkách je vhodný citronečník. Podnož by měla být asi rok a půl až dva roky stará. Rouby odebíráme z plodných rostlin, tedy rostlin, které už kvetou, v období, kdy jsou dostatečně pevné, tedy před rašením nebo na začátku rašení.

Roubování citrusů: Jak zkrátit dobu od vysetí semínka po první sklizeň
Roubování citrusů: Jak zkrátit dobu od vysetí semínka po první sklizeň (Zdroj: Prima FTV)

Jak připravit podnož

Podnož očistíme od listů, zastřihneme a vyslepíme očka, aby nemohla rašit. Dále postupujeme stejně jako u roubování ostatních dřevin. Používá se roubování do rozštěpu, klasická kopulace nebo anglická kopulace či roubování do boku nebo na kozí nožku.

Podnož očistíme od listů, zastřihneme a vyslepíme očka
Podnož očistíme od listů, zastřihneme a vyslepíme očka (Zdroj: Prima FTV)

Roub musí být dlouhý na dva až tři listy a samotné listy zkrátíme na třetinu, aby se omezil výpar vody. Nakonec roub s podnoží pevně omotáme roubovací páskou. Je důležité, aby pod pásku nemohla proniknout voda. Srůstání roubu s podnoží trvá obvykle 3–4 týdny, pak by mělo dojít k rašení oček.

Roub musí být dlouhý na dva až tři listy a samotné listy zkrátíme na třetinu
Roub musí být dlouhý na dva až tři listy a samotné listy zkrátíme na třetinu (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Téměř všechny víkendy jsem v dětství prožila na chalupě, kde rodiče na zahradě pěstovali ovoce a zeleninu a tak jsem musela taky přiložit ruku k dílu. Abych byla upřímná, tehdy mě to vůbec nebavilo. Ale aniž bych si to uvědomila, bylo tím vlastně vyseto semínko mé současné lásky k zahradničení. Byl to pomalý proces proměny, kdy se z povinnosti stala radost. Získané zkušenosti předávám dcerám a doufám, že i u nich v srdci pomalu klíčí stejné semínko...

Související k tématu