Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit atraktivní lilie

Lilie přinesou do zahrady nádech exotiky, a to především díky velkým barevným květům. Navíc, sázení cibulek lilií je velice jednoduché a hravě ji zvládne každý, i naprostý začátečník.

Co budete potřebovat

  • cibule lilií
  • sázecí lopatku
  • podložku pod kolena

Jak budete postupovat

1. krok

Připravte si zdravé cibule lilií. Některé mohou vypadat trochu svraštěle. Nejedná se o žádný defekt. Uložte je na jeden den do vlhké zeminy, absorbují tak velké množství vlhkosti. Tím jim pomůžete do začátku.

Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 2
Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 2 (Zdroj: )

2. krok

Sázecí lopatkou udělejte do připraveného záhonu otvor. Půda pro lilie se musí zlepšovat dobře proleženým kompostem smíchaným s rašelinou a pískem.

Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 3
Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 3 (Zdroj: ibulb.com)

3.krok

Při sázení dbejte na to, aby špička cibule směřovala vzhůru a byla 10-15 cm pod zemí. V lehčích půdách může být ještě hlouběji, naopak v těžkých půdách ji umístěte o kousek výše. Zhruba platí, že se cibule se vysazují do hloubky, které odpovídá trojnásobku průměru cibule. Lilie sázejte v odstupech 20 až 40 cm.

Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 4
Když si pospíšíte, ještě stihnete zasadit lilie 4 (Zdroj: ibulb.com)

Kdy lilie vykvetou?

V zahradě kvetou lilie několik týdnů. Pokud zasadíte více druhů lilií, můžete se z jejich květů těšit více než čtvrt roku. Rozpuk barev začíná v červnu a trvá přes léto až do září. Uprostřed června vás budou těšit asijské hybridy, kterou jsou 2-3 týdny v plném květu.Asijské hybridy jsou z lilií nejpěstovanější skupinou v našich zahradách. Vynikají svou nenáročností, mrazuvzdorností, pestrou škálou barev květů a jejich dlouhou trvanlivostí i v horkém letním počasí. Lilie po obdržení co nejdříve zasaďte, případně do doby výsadby uskladněte v co největším chladnu. V teple cibule rychle raší a znehodnocují se. To platí pro všechny druhy. Sázíme 10-15 cm hluboko do dobré propustné mírně kyselé půdy na slunné až polostinné stanoviště. Spodní část rostliny s cibulí by se v létě neměla přehřívat na úpalu a v zimě by neměla být zamokřena. Zaléváme a přihnojujeme plnými hnojivy pouze do doby květu. 
 

Kultivar Giraffe
Kultivar Giraffe (Zdroj: ibulb.com)
Kultivar African Queen
Kultivar African Queen (Zdroj: ibulb.com)

Na začátku srpna vás začnou oslňovat orientální hybridy; kvetou 3-4 týdny.

Kultivar Tigerwoods
Kultivar Tigerwoods (Zdroj: ibulb.com)

Na začátku září se objevují květy hybridní lilie druhu speciosum, které vydrží 3-4 týdny.

Kultivar Flore Pleno
Kultivar Flore Pleno (Zdroj: ibulb.com)

Prima tipy

Elegantní lilie perfektně ladí s nízkými květinami, které mají rozložité listy. Lilie totiž mají rády, když je jejich květ v přímém slunci a spodní část ve stínu. Nesázejte je jen po jedné, ale vysaďte alespoň pět cibulek v těsné blízkosti. To pak bude krása!

Autor:

Jsem nadšená pěstitelka zeleniny, ovoce a květin, prostě všeho dobrého, užitečného a hezkého. A i když se mi ne vždy daří (třeba když salát sežerou plzáci), neztrácím optimismus a do zahradničení se pouštím znova a znova.  Mám ráda zvířata, všechna bez výjimky (i ropuchu, která k nám letos doskákala), i když přiznávám, že nejblíže mému naturelu jsou šelmy, konkrétně kočky. A taky vyměním žárovku, přitluču hřebík či opravím těsnění.

Související k tématu