Čemeřice, vilíny a bramboříky: Zářivé květy předjaří

Vždy na jaře žasneme nad neúhybnou silou prvních jarních výhonků. Jejich vehemence má snad sílu pneumatických kladiv, když se prodírají slunci vstříc. Jsou mezi nimi ale i velmi křehké květy, o kterých nám více poví zahradnice Markéta Zajíčková.

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Vykvétá už v průběhu prosince a kvete až do března. Má ráda mírné slunce, to znamená, že aspoň část dne by měla být rostlina osvětlená sluncem.

Čemeřice černá (Helleborus niger)
Čemeřice černá (Helleborus niger) (Zdroj: Prima FTV)

Růžovou barvou nás může potěšit čemeřice východní a čeměřice nachová. Obě kvetou trochu později než čemeřice černá. Svědčí jim i více vláhy a vápenitá půda. Čemeřice rostou pomalu, musíme být trpěliví, než rostlina pěkně naroste, potřebuje 2–3 roky klidu.

Čeměřice nachová
Čeměřice nachová (Zdroj: Prima FTV)

Brambořík (Cyclamen)

Venkovní bramboříky jsou mnohem drobnější než bramboříky pokojové. Brzy na záhonech vytvoří kobercový porost a na jednom místě vydrží dlouhou dobu. Pocházejí z východní Evropy, kde rostou na skalách, jsou tedy vhodné jako skalničky do polostínu. Vyžadují vápenitou a dobře propustnou půdu.

Bramboříky (Cyclamen)
Bramboříky (Cyclamen) (Zdroj: Prima FTV)

Vilín (Hamamelis)

Vítanou barvu do předjarních zahrad může vnést i vilín. Je to keř se žlutými květy, i když jsou již vyšlechtěni i zástupci s květy červenými.

Vilín (Hamamelis)
Vilín (Hamamelis) (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Téměř všechny víkendy jsem v dětství prožila na chalupě, kde rodiče na zahradě pěstovali ovoce a zeleninu a tak jsem musela taky přiložit ruku k dílu. Abych byla upřímná, tehdy mě to vůbec nebavilo. Ale aniž bych si to uvědomila, bylo tím vlastně vyseto semínko mé současné lásky k zahradničení. Byl to pomalý proces proměny, kdy se z povinnosti stala radost. Získané zkušenosti předávám dcerám a doufám, že i u nich v srdci pomalu klíčí stejné semínko...

Související k tématu