reklama

Zvířecí paraziti, kteří útočí na naše mazlíčky

Mnoho majitelů domácích mazlíčků čas od času musí řešit problém, kterým jsou paraziti. Pes, kočka, papoušek či hlodavec mohou mít různé druhy vnitřních či vnějších parazitů, které si mohou přinést z venku nebo se jim do těla dostanou společně s potravou. Tito parazité mohou být velmi nebezpeční v přenášení různých onemocnění a rovněž mohou způsobit nepříjemné následky v podobě vypadávání srsti nebo peří. Asi nejúčinnější je prevence v podobě preparátů proti různým druhům parazitů a také častá kontrola povrchu těla našeho mazlíčka. Není od věci návštěva veterináře, který po provedení testu rozboru trusu stanoví účinnou léčbu a následnou prevenci.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zvířecí parazité jsou velmi obtížní (Zdroj: Depositphotos)

Psí paraziti

Nejčastějšími vnějšími parazity u psa jsou klíšťata, blechy, všenky, ale i různé druhy roztočů, jako jsou například trudníci. Nejúčinnější je prevence, při které se užívají různé druhy obojků, které jsou k dostání u veterináře nebo v prodejnách pro domácí mazlíčky. Účinnost může být od jednoho do několika měsíců, záleží na dané značce a složení účinné látky. Mnoho chovatelů především loveckých nebo služebních plemen tyto obojky nepoužívá a raději volí pipety, které se kapou za hlavu, kam se pes nedostane a následně se dostanou do těla a tím chrání psa. Rovněž spreje s účinnou látkou mohu proti parazitům pomoci, musejí se však častěji aplikovat.

Vyšetření
i (Zdroj: Depositphotos)
Veterinář kontroluje psí srst a hledá parazity

Přemnožení blech u psa poznáme tím, že se častěji drbe, a pokud včas nezasáhneme, může jít o bleší invazi, která nemine ani nás. V tomto případě je velmi důležité psovi vyčistit srst pomocí speciálního šampónu a neměli bychom zapomenout i na vyčištění veškerých dek, pelíšků ale i spár, kde se mohou nacházet nakladená bleší vajíčka.

i (Zdroj: Depositphotos)
Umytí srsti antiparazitálním šampónem zbaví psa nežádoucích blech

Zakousnuté klíště vyndaváme opatrně jemný tahem speciálními kleštěmi nebo háčkem a nevynecháme dezinfekci. Nesmíme zapomenut, že infikované klíště je přenašečem nebezpečných onemocnění, jakým je klíšťová encefalitida nebo borelióza.

Všenky jsou rovněž nepříjemní parazité, kteří žijí v srsti a velmi rychle se rozmnožují, především u dlouhosrstých plemen. Zabránit jejich množení můžeme pomocí speciálních kapek nebo injekce, které zvířeti aplikuje veterinář.

i (Zdroj: Depositphotos)
Při odstraňování klíštěte dáváme pozor

Demodex neboli roztoč trudník dokáže velmi potrápit štěňata, ale i dospělé psy tím, že se mu usadí v srsti a napadá vlasové váčky, a pokud je štěně oslabené očkováním nebo přezubováním, dospělý jedinec oslabený např. stresem, vytváří se malá či větší ložiska bez chlupů až po hnisavé záněty kůže. Určitě bychom tohoto parazita neměli podceňovat a při projevech, jakým je vypadávání srsti, červenání nebo šupinatění kůže, navštívíme veterinárního lékaře, který nám za pomoci seškrabu kůže určí druh parazita a účinnou léčbu, která je v těchto případech mnohdy zdlouhavá. Preventivně pomůžou antiparazitní šampóny. 

Kleštičky na klíšťata
Kleštičky na klíšťata zakoupíte v obchodě s potřebami pro mazlíčky (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pes venku
Psi si z venku mohou přinést soustu nezvaných hostí (Zdroj: Šárka Miškovská)

Vnitřními parazity u psů jsou nejčastěji škrkavky, měchovci nebo tasemnice. Velmi důležitá a účinná je prevence, a to v podobě pravidelného odčervování, které provádíme minimálně dvakrát do roka. Nejčastěji jsou to tablety, které se podávají společně s potravou. Ideální je tabletu vložit přímo do tlamy zvířete, máme tak jistotu, že ji pes skutečně spolkl. K dostání jsou v lékárnách nebo u veterináře. Množství, které budeme podávat, záleží na váze psa a druhu odčervovacích tablet. Nesmíme zapomínat, že jsou mnohdy tito červi přenositelní i na člověka. Postižený pes škrkavkou, měchovcem nebo tasemnicí většinou ztrácí na váze, má matnou srst, zvětšené břicho, může zvracet, kašle, štěně neprospívá a zaostává v růstu.

Kočičí paraziti

Stejně jako psi i kočky mohou trpět vnějšími nebo vnitřními parazity. I kočky trápí blechy, klíšťata, všenky, škrkavky, měchovci nebo tasemnice. Příznaky jsou obdobné jako u psů. Důležitá je prevence a použití antiparazitních přípravků v podobě obojků, sprejů, pipet, šampónů nebo tablet.

i (Zdroj: Depositphotos)
Mourovatá kočka si drbe místo, které ji svědí od pokousání blechou

Pravidelná návštěva veterináře a kvalitní strava mohou být také velmi důležité v předcházení zdravotních komplikací spojených s výskytem parazitů u koček. Pokud se již parazit projeví a kočka se drbe, ubývá na váze, má nafouklé břicho nebo zvrací, je nutná konzultace s veterinářem a nasazení cílené léčby na konkrétního parazita.

Paraziti papoušků

I chovatelé papoušků se mohou setkat s parazity, kteří trápí jejich opeřence. Mnohdy se napadený papoušek nijak neprojevuje, protože má zakódováno, že by mohl být snadnou kořistí predátorů. Po přemnožení se mohou dostavit různé formy chování, jako je trhání peří, škrábání, papoušek může být apatický nebo hubne.

Vnitřní parazité jako škrkavky nebo kapilárie mohou způsobit i úhyn, proto je vhodné jednou za rok nechat udělat vyšetření trusu. Trus je důležité sbírat několik dní, ne vždy se parazit vyloučí hned napoprvé. Následně se nasbíraný trus odnese na rozbor. Pokud je nález pozitivní, veterinární lékař doporučí odčervovací preparát pro daný druh papouška.

i (Zdroj: Depositphotos)
Papoušek napadený roztoči se často škrábe nebo vykusuje peří

Veterinární lékař může pomocí cytologického nebo mikrobiologického vyšetření (bakteriálním rozborem nebo rozborem plísní) odhalit nevítané parazity, kteří, pokud se rozmnoží, mohou způsobit vážné zdravotní komplikace našeho papouška. Jedná se především o různé druhy roztočů, kteří mohou vyvolat různá onemocnění, nebo napadají hnízdící papoušky a jejich potomstvo.

Důkladný úklid voliér nebo klecí i za pomoci horké vody zbaví prostory možných vajíček parazitů. Při koupi nového jedinec je dobré zvolit karanténu a případně mikroskopické vyšetření trusu a mikrobiologické vyšetření.  

i (Zdroj: Depositphotos)
Čistá voliéra je zdravým prostředím pro papoušky

Paraziti hlodavců

Ani morčatům, křečkům nebo domácím králíčkům se parazité nevyhýbají. Nejčastěji se bude jednat o vnější parazity například všenky, které mohou mazlíčka obtěžovat. Hlodavec se často drbe a ošívá. Nepomůže nám šampon ani sprej, ten je vhodný k dezinfekci klece nebo boxu. Návštěva veterináře je nejlepší volbou. Našemu mazlíčkovi lékař aplikuje speciální kapky nebo injekci. Léčba se po týdnu musí opakovat, aby se vyhubily i nově vylíhlé všenky. Vydezinfikovaná klec a čistá podestýlka je v tomto případě nutností.   

i (Zdroj: Depositphotos)
Čisté prostředí a zdravá strava jsou dobrou prevencí před parazity

O psích parazitech jsme si povídali i v Receptáři prima nápadů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská