reklama

Už jste slyšeli o Zero waste?

Zero waste můžeme chápat jako životní styl bez produkce odpadu. Je to ekologicky šetrná cesta, která vede k čistějšímu životnímu prostředí a zelenější planetě. ZW je ekonomická, ale i efektivní vize, která nás navádí zpět k přírodě a k základním principům. Vše je znovupoužitelné či zrecyklovatelné, a to bez nesmyslného plýtvání.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud začneme používat metodu Zero Waste, budou takové obrázky minulostí (Zdroj: Depositphotos)

Filozofie Zero waste zahrnuje 5 základních pravidel. Jsou jimi:

  1. Odmítni, co nepotřebuješ
  2. Zredukuj to, co potřebuješ
  3. Znovu použij či oprav
  4. Recykluj
  5. Kompostuj zkompostovatelné

Tato pravidla jsou poměrně jednoduchá a je snadné je pochopit.

bio odpad
Naučte se používat domácí kompostárnu (Zdroj: Depositphotos.com)
Potraviny v sáčcích
Nepoužívejte igelitové, ale látkové sáčky (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak začít

I když máme ty nejlepší úmysly, opravdu začít nemusí být vůbec snadné. Doporučuji přecházet na Zero waste styl postupně. Na nákupy začneme používat látkové tašky, na zeleninu a ovoce textilní sáčky nebo síťky. Dají se koupit nebo si je můžeme ušít z vyřazeného oblečení. Dále přestaneme kupovat balenou vodu. Voda z vodovodu je v našich podmínkách kvalitní a není potřeba se bát ji pít. Pokud máme v blízkosti dobrý přírodní vodní zdroj, začneme pít vodu z něj. Věci běžné hygieny nahradíme ekologicky šetrnými variantami. Mýdlo, sprchový gel, šampon a podobně lze nakoupit v bezobalových obchodech.

Přírodní materiály
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Spoustu předmětů denní potřeby můžeme mít z přírodních materiálů

Jednou z hlavních myšlenek Zero waste je i nakupovat jenom to, co skutečně potřebujeme. Neznamená to šetřit na sobě, ale nakupovat kvalitní přípravky a neplýtvat jimi. Přemýšlíme také nad tím, kde nakupujeme. Dobrou volbou jsou již zmíněné bezobalové obchody. Další možností jsou i farmářské trhy, které najdeme na mnoha místech, a to ve velkých i menších městech. Nakoupíme zde přímo od farmářů ovoce a zeleninu, ale i další produkty jako jsou sýry, sušené ovoce a oříšky, pečivo a sladkosti. Co všechno můžeme nakoupit nebalené, nakoupíme. Obalům se jistě není možné zatím zcela vyhnout. Při výběru ale vždy můžeme zvolit variantu papírového balení nebo vratného obalu. Spousta potřeb pro denní hygienu lze nakoupit v šetrné variantě. Kartáček na zuby s dřevěnou rukojetí, dřevěný hřeben, přírodní lufa na místo mycí houby a mnoho dalších.

Dřevěné nádobí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ani plastové nádobí nemusí zabírat místo v naší kuchyni

TIP

  • Nosit si na nákup látkovou tašku či sáčky na ovoce už je celkem běžné. Je tady ale i celá řada dalších předmětů, které místo jednorázového použití můžeme používat opakovaně. Tak například místo papírových kapesníků používáme látkové, klidně našité ze starého prostěradla, plastová brčka na jedno použití nahradíme kovovými brčky či brčky z bambusu, jednorázové jídelní hůlky na asijskou kuchyni nahradíme pěkným setem trvalých, které nosíme do restaurace s sebou, papírové a plastové hrnky na kávu nahradíme hrnky z rozložitelného materiálu. Plastové láhve na vodu vyměníme za skleněné. Sami určitě objevíme i celou řadu dalších předmětů. Zero waste tak může být i docela zábavné a objevné.
Síťovky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Používejte víceúčelové síťovky a látkové tašky
  • Do budoucna je velký prostor otevřen i novým technologiím, např. rozšíření používání obalů, které se po nějaké době samy rozloží.
  • Velkou eliminaci odpadů představuje i kompostování. Kompostovatelný odpad představuje až 40 % veškeré odpadové produkce domácností. Kompostování je přirozené tam, kde máme vlastní zahradu, ale existují i kompostéry na balkón, nebo kompostovací popelnice do měst. Stačí se jen poptat, je třeba být proaktivní a často stačí jen promluvit se sousedy a zažádat na příslušném oddělení dané městské části.
Recyklace plastů
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plasty patří k velké hrozbě, která ohrožuje nejen ekosystém
  • Zero waste není módní trend. Jedná se o filozofii, která by měla zakotvit v naší společnosti a nahradit nerozumnou a nadměrnou produkci odpadů.
  • Velmi důležitou částí celého procesu je i vzdělávání nejen sebe sama, ale i dětí. Vedeme je příkladem a již od mala jim vštěpujeme základy udržitelného životního stylu.

Publikováno: 13. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková

Mohlo by vás dále zajímat

Předcházení vzniku odpadu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Metoda zero waste vás naučí nakupovat bez zbytečných obalů, které jinak končí v koši.