Podzimní plody: Okrasné i užitečné ozdoby zahrad

Sněhobílé květy hlohu plné včel, nabízejí na jaře okouzlující podívanou. Jejich vůně sice nijak okouzlující není, zato plody jsou opět krásné a dokonce léčivé. Zahradník Stanislav Flek vám připomene i další nádherné dary podzimu, jako je okrasná jabloň, jeřáb nebo mišpule.

Podzimními barvami hýří každým rokem především listy stromů, ale neměli byste opomíjet ani plody. Často zůstávají na stromech i dlouho poté, co listy opadají a radost z nich mají i opeřenci, kterým velmi chutnají.

Červenými nebo žlutými plody dokáže potěšit okrasná jabloň. Jablíčka jsou především dekorativní, ale mají i příjemnou chuť. Takové jablíčkové jednohubky.

Podzimní plody 4
Podzimní plody 4 (Zdroj: Prima FTV)

Hlohy se dají využít jako neprostupné živé ploty a jejich plody pak těší ptactvo dlouho do zimy.

Podzimní plody 2
Podzimní plody 2 (Zdroj: Prima FTV)

Jeřáby jsou oblíbené stromy do parků i městské zástavby. Jejich plody, jeřabiny, pozná každé malé dítě. Ale znáte i jeřáb muk?

Podzimní plody 5
Podzimní plody 5 (Zdroj: Prima FTV)

Plody mišpule mají netradiční, až exotický vzhled.

Podzimní plody 1
Podzimní plody 1 (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Téměř všechny víkendy jsem v dětství prožila na chalupě, kde rodiče na zahradě pěstovali ovoce a zeleninu a tak jsem musela taky přiložit ruku k dílu. Abych byla upřímná, tehdy mě to vůbec nebavilo. Ale aniž bych si to uvědomila, bylo tím vlastně vyseto semínko mé současné lásky k zahradničení. Byl to pomalý proces proměny, kdy se z povinnosti stala radost. Získané zkušenosti předávám dcerám a doufám, že i u nich v srdci pomalu klíčí stejné semínko...

Související k tématu