reklama

Udělejte z péče o koženou obuv malý relaxační rituál

Kožená obuv je kvalitní, příjemná při chůzi a v neposlední řadě i krásná. Zároveň to není levná záležitost, proto se o ni dobře starejte, aby vám dlouho vydržela. Navíc v zimě ji ohrožuje sníh, mráz a různé agresivní posypové soli. Dopřejte kožené obuvi péči, výživu a dostatečnou ochranu. Neošetřované kožené boty začnou velmi brzy nepříjemně vonět.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Udělejte z péče o koženou obuv malý relaxační rituál (Zdroj: Depositphotos)

Péče o koženou obuv by měla být malým rituálem

Kdysi bylo čištění a leštění bot samozřejmostí. Často jste na ulicích viděli pána s křesílkem a stupínkem pro nohy, jak nabízí komplexní službu péče o koženou obuv. Kolemjdoucí gentleman se usadil, popovídali si nebo si četl noviny, a nechal si třeba cestou do práce vyčistit a naleštit své mokasíny. Teď máme obuv většinou syntetickou a maximálně ji otřeme houbičkou. Podle toho také naše obuv často vypadá a rychle se zničí. U kožených bot si bohužel také často vystačíme s hadrem a rychle je jenom přetřeme nějakým zázračným přípravkem. S leštěním a pořádnou péči to nikterak nepřeháníme, čímž často naděláme víc škody než užitku. Doba je rychlá a laxní ve všech směrech.

Péče o kožené boty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čištění bot na ulici bylo v minulosti samozřejmostí

Jak správně čistit kožené boty

Kožené boty toho vydrží docela hodně, není potřeba se čištění bát. Je to kůže, tedy přírodní materiál, a tak je potřeba se podle toho řídit. Stejně jako lidská kůže potřebuje živiny, hydrataci a ochranu, jednoduše celkovou péči. Navíc v zimním období trpí a strádá stejně jako naše pleť. Pro muže městského se to nakonec může stát i osobním rituálem a následně zajímavou vizitkou. Upravené vousy, skvěle padnoucí oblek a naleštěné boty. Špinavé a matné by celkový vzhled rozhodně zkazily.

1. Drobné nečistoty a prach. Očistěte celý povrch kartáčem na boty. Odstraníte tak nalepené nečistoty a prach. Pokud najdete větší cákanec nebo špínu a kartáč nestačí, vezměte si na pomoc vlhký hadřík. Nečistotu navlhčete a takto uvolněnou špínu pak snadněji odstraníte kartáčem.

Kožená obuv
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Povyšte pravidelnou péči o kožené boty na malou událost

2. Větší nečistoty a bláto. Pokud jsou boty hodně znečištěné, třeba právě vrstvou bláta, nebo vám upadla hořčice z hot dogu a pořádně na botě zaschla, vezměte mokrý hadřík a vrstvu špíny jednoduše setřete. Můžete použít i mokrou houbičku a boty pořádně umýt. Pak je ale nutné je nechat volně a dostatečně uschnout. Kůže má tendenci vlhkost hodně nasáknout. Nenechávejte je u zdroje tepla, proces se nesnažte urychlit. Zbytečně kůži prosušíte, což jí nesvědčí. Uložte je proto dál od zdroje tepla a dopřejte jim čas. Na mokrou kůži krém ani vosk nedávejte, nebude to fungovat.

3. Odolná špína. Pokud nestačí teplá voda, hadr a kartáč, vezměte si na pomoc chemii. Zvolte vždy takovou, která je vhodná pro styk s koženými výrobky. Dávejte pozor také na stálobarevnost. Nejdříve přípravek vyzkoušejte na malém kousku, ať si boty hned nezničíte celé. Pokud je vše v pořádku a přípravek se vám osvědčil, držte se ho a zbytečně neexperimentujte. Vaše boty se vám odvděčí krásným vzhledem a dlouhou trvanlivostí.

4. Vyčistěte podrážky. Nezapomínejte také na podrážky. Značná část špíny se samozřejmě nalepí na spodní část, kterou neustále našlapujeme na různé povrchy. Všechno, co cestou potkáme, se nám může nalepit na spodek boty. Bláto, žvýkačky, exkrementy, štěrk a posypové soli. Vše z podrážky odstraňte a omyjte. Pro zimní období můžete i podrážku impregnovat speciálním ochranným přípravkem.

5. Tkaničky. Nic tak nezkazí celkový dojem jako špinavé a otřepené tkaničky. Boty můžete mít v perfektním stavu, ale potřebují také perfektní doplněk. Pokud jsou tkaničky znečistěné, vyndejte je, properte a nechte vysušit. Ideálně je sundejte při každém čistění. Pokud jsou zničené, vyměňte je za nové. 

Kartáče na boty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Základními pomocníky jsou kartáč a houbička pro péči o obuv

Nejlepší péče o kožené boty

Kožené boty potřebují podobnou péči jako naše pleť. Musíme jim dodat výživu a vrchní ochranu, aby se nevysušovaly, netrpěly chladem a mrazem, a nošením pak nepraskaly. Potřebujeme docílit, aby zůstaly vláčné, měkké, pružné, a samozřejmě hezky lesklé. Kožené boty jsou v zimním období vystavené prudkým změnám prostředí a velkým výkyvům mezi přechodem z tepla do zimy. Část dne se totiž pohybujeme venku, kde můžou být teploty kolem nuly a pod nulou, a pak ve vyhřátých kancelářích a domovech, kde je najednou o 20 a více stupňů tepleji. Venku navíc můžou číhat také různé chemické prostředky v podobě posypových solí proti náledí na chodníku. To vše našim botám dává hodně zabrat a snižuje to jejich odolnost a životnost.

1. Pravidelně kožené boty zbavujte nečistot. Jak jsme si popsali, vyčistit od prachu a větší špíny, nebo také zbavit odolné špíny pomocí chemických prostředků a vždy nechat volně a přirozeně dostatečně proschnout.

2. Zbavení prachu před leštěním. Před samotným ošetřením a leštěním je vždy ještě jednou zbavte prachu a drobných nečistot kartáčováním. Ideální jsou přírodní štětiny a dřevěná rukojeť. Bude se vám s tím příjemněji pracovat. A ke kůži se hodí přirozeně.

Krémování bot
i (Zdroj: Depositphotos.com)
O koženou obuv se musíte starat s láskou

3. Samotné leštění. Na čistý povrch naneste vrstvu krému nebo vosku a krouživými pohyby vtírejte přípravek do kůže. Můžete použít bavlněný hadřík, ale lepší výsledky dosáhnete hadříkem z jelenice. Je to jemný materiál a pěstící přípravek s ním rozetřete rovnoměrně. Krém dodá obuvi jemný sametový lesk, voskem docílíte naopak zrcadlový lesk. Výběr je na vašem vkusu. Krém i vosk vybírejte kvalitní a vyživující.

Leštění voskem je trochu pracnější

Při použití krému máte práci snadnější. Stačí na čistý povrch nanést malé množství krému, rozetřít a vyleštit. Pokud zvolíte vosk, tak pro dosažení vysokého lesku potřebujete trochu víc času a trpělivosti. Na čistý povrch naneste jemnou vrstvu vosku. Poté střídejte vosk a kapku vody. Hadřík střídavě lehce namočte do vlažně vody a povrch leštěte až do doby, než dosáhnete požadovaného vysokého lesku. Střídáním malého množství vosku a vody dosáhnete nejlepšího výsledku. Pokud bude jednoho nebo druhého příliš, leštění se nepovede. Proto buďte trpěliví a dejte si na čas. Udělejte si z péče o kožené boty pravidelný odpočinkový rituál.

Krém na boty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Leštění voskem je pracnější, ale výsledkem je vysoký zrcadlový lesk

Sušení a nepříjemný zápach

Pokud vám kožené boty hodně promokly, nechte je vysušit a nespěchejte na ně. Vždy je natáhněte na speciální nástavec, aby se vám nedeformovaly. Nechte je na suchém a teplém místě, ale ne přímo u topení či kamen a už vůbec ne v troubě. Nezkoušejte je raději ani sušit fénem.

Další nepříjemností jsou pachy. Naše nohy se potí, ať se nám to líbí nebo ne, a i kožené boty, byť přirozeně větrají, můžou časem nasát nepříjemné pachy. Rychlou pomocí je pravidelně do nich vložit namačkané noviny, které vysají vlhkost po celém dni nošení. Babskou pomocí je nastříkat octovou vodu. Ocet dezinfikuje, čistí a také pohlcuje nepříjemné pachy. Můžete nastříkat na noviny a nechat působit přes noc.

Další šikovnou možností jsou speciální přípravky ve formě sprejů, které obsahují molekuly stříbra. Ty jsou hodně dezinfekční a také eliminují nepříjemné pachy. Jednoduše po nošení boty očistěte a dovnitř nastříkejte tento přípravek. Seženete ho v prodejnách obuvi a není nijak předražený. Některé navíc velmi příjemně voní.

Sušení bot
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Koženou obuv nikdy nesušte přímo na topení

Lakovky a semišky

Samozřejmě i tady platí výjimky. Stejný postup nebude vhodný například pro dámské lakované lodičky nebo pro kožené boty bez hladké povrchové úpravy, například pro semišovou obuv.

Lakované lodičky – nečistěte je kartáčem, ale jenom jemným hadrem. Použijte přípravek vhodný pro lakovaný povrch, můžete také využít oživovače barvy a lesku. Lakovaná obuv je velmi náchylná na mechanické poškození, i sebemenší škrábanec je okamžitě vidět a je těžké se ho zbavit. Do sněhu a mrazu vhodné nejsou. Nechte si je na teplejší období, nebo se přezujte až v divadle či restauraci.

Dámské lodičky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lakované a semišové lodičky si nechte raději na léto

Semišová (velurová) obuv – používejte pryžový kartáč, tím povrch zdrsníte a ponecháte obuvi právě tento specifický vzhled, kdy není povrch kůže hladký. Na suchý povrch naneste impregnaci vhodnou pro vlasovou useň, prodloužíte tak životnost a odolnost i v zimním období.

Semišovou obuv nikdy nekrémujte. Zničila by se!

Publikováno: 27. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná