reklama

Stolek může být zajímavým prvkem v místnosti

Renovací stolku můžeme docílit zcela nového vzhledu. Stoly nejsou určené jen ke společnému stolování, mohou sloužit i jako malá odkládací plocha. Nanesením určité malby můžeme docílit zajímavého vzhledu.

i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Stolek můžete zrenovovat do zajímavého designu (Zdroj: Marcela Rybecká)

Hladký jednoduchý stolek zůstane i po naší renovaci stále jednoduchým kusem nábytku. Můžeme tedy popustit uzdu své fantazie a pustit se do zdobení. Zajímavé kousky nábytku, které jsou vhodné k dalšímu dekorování, naleznete v různých bazarech či ve výprodejích.

Materiál potřebný na renovaci stolku

  • barva Decor Paint Soft
  • vosk
  • smirkový papír
  • štětec
  • papírová předloha
  • kopírovací papír
  • tužka

Jak postupovat při renovaci stolku

Protože starý stolek je řádně špinavý, musíme ho zbavit nejen nánosu prachu, ale také mastnoty, která na něm za ty roky ulpěla. Pomůžeme si vodou s jarem, povrch důkladně omyjeme a necháme oschnout. 

Starý zašlý stolek
i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Stolek před renovací nevypadá nijak pohledně

Pokud někde musíme vybrousit nerovnosti, nezapomeneme prach odstranit a stolek znovu otřít vlhkým hadříkem. Po uschnutí můžeme přistoupit k nanášení barvy. Použijeme bílou barvu Decor Paint Soft, která se velmi hodí k vytvoření vintage stylu. Jedná se o tzv. křídovou barvu, která je po aplikaci matná a na dotyk měkká a hladká. Povrch se dá po zaschnutí dobře brousit smirkovým papírem. Naneseme 2 - 3 vrstvy podle potřeby, mezi každou vrstvou necháme dobře proschnout. 

Nátěrová barva Dekor Paint Soft
i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Pro vrchní nátěr zvolíme barvu Dekor Paint Soft

Smirkovým papírem obrousíme hrany stolku a vytvoříme patinu. Pokud si nejste jisti svým výtvarným uměním, dekor ciferníku si můžete stáhnout na internetu a předem vytisknout. Protože vzor je velký, je potřeba jej vytisknout na víc kusů papíru a ty si pak poskládat na stolek. Pro přenos vzoru na desku stolu použijeme kopírovací papír, kdo nemá, pomůže si trochu primitivním, nicméně účinným způsobem. Z rubové strany obyčejnou tužkou obarvíme vše vytištěné. Poté otočíme, rozložíme na stůl, pro jistotu přichytíme páskou a tužkou obtáhneme kontury číslic. 

Rozložení šablony
Šablonu přesně umístíme na stolek a zajistíme páskou (Zdroj: Marcela Rybecká)
Překreslení vzoru na desku stolu
Vzor překreslíme obyčejnou tužkou (Zdroj: Marcela Rybecká)

Celý dekor nejprve obkreslíme tenkým štětcem vybranou akrylovou barvou, poté plně vybarvíme a necháme opět zaschnout. Lehce přebrousíme smirkovým papírem a odstraníme prach. 

Vykreslení ciferníku barvou
i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Jednotlivé prvky obtáhneme slabým štětcem a poté vybarvíme

Na závěr celý povrch stolu navoskujeme, popř. naneseme závěrečný lak, který může mít různý styl (např. mat či superlesk).

Nakreslený vzor na stolku
Výsledný vzor ciferníku na desce stolku (Zdroj: Marcela Rybecká)
Vytvoření vintage stylu
Díky použité barvě jsme mohli vytvořit vintage styl (Zdroj: Marcela Rybecká)

Stejně jako malý odkládací stolek můžete zrenovovat třeba i židličku ke klavíru. Zvolený vzor kláves je vkusný a velmi příhodný. Pro nohy jsme zvolili černou barvu, stejnou jsme natřeli okraj židličky. Klávesy doplňují sem tam vykreslené noty.

Stará židlička ke klavíru
Stará židlička ke klavíru moc parády nenadělá (Zdroj: Marcela Rybecká)
Zrenovovaná židlička ke klavíru
Při renovaci jsme vybrali dekor kláves (Zdroj: Marcela Rybecká)

Publikováno: 10. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce