Je čas na cibulky krokusů, narcisů, hyacintů aneb Květy, bez nichž jaro není

Byla by velká škoda, abyste se ochudili o první svěží barvy, které po zimě každý s nadšením vítá. Co chcete, aby vám na jaře vykvetlo, musíte na podzim zasadit. Je čas na cibulky krokusů, sněženek, narcisů, hyacintů, modřenců a dalších.

Jarní cibuloviny jsou takový malý zázrak

V rostlinné říši patrně nenajdete skupinu s tak rozmanitou paletou barev a tvarů, která má navíc tak malé nároky na život! Vždyť jednou vysázené si samy regulují vegetační cyklus a vystačí si s malou cibulkou – podzemním zásobním orgánem, odkud čerpají živiny a odkud po odkvětu nechávají vyrůst mladé nástupkyně.

Kdy a kam jarní cibuloviny zasadit 

Od září vysazujte hlavně bledule, sněženky, kandíky, řebčíky, hyacinty, okrasné česneky, modřence, ladoňky, talovíny a narcisy, které pro výsadbu žádají teplotu okolo 12 °C. Cibulka si do zimy stihne vytvořit dostatečně husté kořeny a jarní květy budou krásné a vitální.

Sněženky patří k první poslům jara
Sněženky patří k první poslům jara (Zdroj: ibulb.com)

Výsadba cibulovin do trávníku se hodí zejména u raně kvetoucích druhů, konkrétně bledulí, sněženek a krokusů. Tyto rostliny vykvétají dříve, ještě než si připravíte sekačku k prvnímu posekání trávy.

Krokusům to nejvíc sluší v trávě
Krokusům to nejvíc sluší v trávě (Zdroj: Pixabay)

Cibulky krokusů, modřenců, snědků a sněženek se možné vysadit i pod stromy. Nemusí být příliš hluboko, stačí mírně zakrýt zeminou. Oblíbené krokusy vyžadují lehčí půdu, ve které prospívají bez dalších nároků.

Dekorativní hyacinty na zahradě příjemně voní
Dekorativní hyacinty na zahradě příjemně voní (Zdroj: Pixabay)

Nepřehlédnutelné jsou omamně vonící hyacinty, kterým se daří na slunných místech. Cibule se vysazují do hloubky 15 cm, půda by měla být dostatečně propustná.

Narcisy pro výsadbu žádají teplotu nad 10 °C
Narcisy pro výsadbu žádají teplotu nad 10 °C (Zdroj: Pixabay)

Velmi odolné a vděčné jsou narcisy, které dobře prospívají i v těžší půdě. Cibule narcisů se sází do hloubky 10 až 20 cm. Potřebují více vláhy, než ostatní cibuloviny.

Jak na výsadbu jarních cibulovin

1. krok

Úspěšné pěstování cibulovin je podmíněno vysazováním kvalitních, zdravých cibulí. Zvláště při nákupu bychom měli být pozorní a kontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé. Proti plísni je vhodné cibuloviny mořit Fundazolem.

jarní cibuloviny 2
jarní cibuloviny 2 (Zdroj: ibulb.com)

2. krok

Pro výsadbu cibulovin vybírejte dobře propustnou půdu bohatou na humus a slunné stanoviště. Na vhodném stanovišti připravte odpovídající prostor pro všechny cibule. Vyryjte jámu dostatečně hlubokou pro daný druh. Dno jámy rozrušte rycími vidlemi a k zemině přimíchejte trochu zahradního kompostu. Rozmístěte zdravé cibulky v patřičné vzdálenosti a správným směrem vzhůru.

jarní cibuloviny 1
jarní cibuloviny 1 (Zdroj: ibulb.com)

3. krok

Nakonec cibulky zakryjte zeminou, která musí být lehká, dobře propustná, opatrně přimáčkněte a zavlažte.

jarní cibuloviny 3
jarní cibuloviny 3 (Zdroj: ibulb.com)

Prima tip

Pokud chcete čerstvě vysazeným jarním cibulovinám poskytnout tu nejlepší péči, přikryjte je na zimu listím, chvojím nebo slámou. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.

Autor:

Psaní mě vždycky bavilo. Po vysoké škole zemědělské jsem pracovala v odborném časopise Mechanizace zemědělství, a abych byla v obraze, udělala jsem si ještě žurnalistiku - jsem tedy nejlepší novinář mezi zemědělci a nejlepší zemědělec mezi novináři. Od toho se odvíjí můj zájem o životní prostředí, zahrádkaření a zvířata. Inspirací mi je můj pejsek Yami, který mně pomáhá všechny aktivity zvládat.

Související k tématu