Jak s nenáročnou letničkou zažít nezapomenutelné letní noci aneb Pořiďte si tabák

Do Evropy se rostliny druhu Nicotiana dostaly spolu s bramborami a rajčaty v 15. století. Tabák dlouho sloužil ryze k praktickým účelům, než se ho chopili šlechtitelé a vypěstovali tabáky okrasné, které umí rozzářit terasy, parapety i záhony. Snad jediné mínus okrasných tabáků je, že jsou jedovaté.

Podle druhu nasazují květy většinou od července až do prvních podzimních mrazíků. Jsou odolné i proti vysokým teplotám. Z barev si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou. Asi nejzajímavějším druhem pěstovaným u nás je kříženec Nicotiana x sanderae. Dosahuje výšky jednoho metru, rozrůstá se doširoka a vyniká velkými nápadnými květy, které se otevírají až na noc a pronikavou vůní vábí noční motýly. Nejvyšší je pak Nicotiana silvestris, dosahující 1,5 metru. Má nápadně aromatické bílé květy a větší listy. V květináči ho můžete zkusit i přezimovat. Podle velikosti zvoleného druhu vysazujte tabáky do záhonu 30 až 50 centimetrů daleko od sebe. Rostlinám se dobře daří i v nádobách. Například odrůda Rosa Gnom je dokonce ideální i na skalky, dorůstá se totiž výšky pouhých 25 centimetrů. 

Okrasný tabák 1
Okrasný tabák 1 (Zdroj: Jan Kundera)

Milují přímé slunce

Okrasnému tabáku vždy dopřejte k růstu slunné místo chráněné před větrem. Libuje si v humózní a do hloubky zryté půdě. I když jde o nenáročnou letničku, vyžaduje pravidelnou zálivku, půdu nesmíte nechat vyschnout!  Růst květů se dá podpořit hnojením jednou týdně. Na záhonech si vystačíte s kompostem, pro pěstované v nádobách jsou tu hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pozor ale na ta dusíkatá! Ta v případě tabáků podporují naopak růst listů a květy brzdí.

Prima tip: Jak to dělám já

Okrasný tabák se klasicky – odborněji– množí semeny, setými do řádků od února do března do pařníku. Toto období ale obvykle propásnu, takže v létě sázím již zakoupené sazeničky a rostliny množím z odnoží. Jednoduše odříznu část stonku s květy, dám do vázy s vodou, kde většina po pár dnech začne kořenit. Pak je opět rozsadím a třeba věnuji sousedům.

Autor:

Po pražském dědovi jsem vyrážela do ulic s vodovkami a skicákem v kabelce, druhý mě zase jako lékárník ze „staré“ školy vedl ke znalostem přírodních léčiv, bylinek – po jeho boku jsem mohla za tárou míchat nejrůznější kapky, tinktury, masti, ale třeba i přírodní hnojiva nebo pesticidy. Od mala s nadšením pozoruji vše kolem sebe. Přirozené dětské nutkání zjistit, jak věci fungují, co se skrývá „pod obalem“, užít si i spálit se na vlastní kůži se mi postupně stalo obživou. Už dvacet let pozoruji svět očima reportérky v renomovaných českých médiích a dovednosti a vědomosti rozvíjené nutnými studii na školách i v praxi ráda předávám dál, třeba právě na webu Prima nápady. Nejlepší relaxací je pro mě práce – tvořím si, zdobím, zlepšuji, sázím, raduji se z vlastní úrody. Mám to štěstí, že tvůrčí nadšení sdílím s rodinou. S dcerou vaříme mýdla, s manželem pivo. 

Související k tématu