Vsaďte na nevadlec, letničku, která jen tak neuvadne: Čím více tepla a slunce mu dopřejete, tím lépe

Celosie, česky nevadlec, je nenáročná a velice dekorativní letnička, s níž hravě vytvoříte záhon v barvách duhy, nebo jí osázíte květináč či truhlík. V červenci a srpnu, kdy řada jiných okrasných květin už pomalu odkvétá, nevadlec květy jen překypuje.

Jde o nízkou rostlinu z čeledi laskavcovitých, původem z Indie a tropických oblastí Ameriky a Afriky. V Evropě se pěstuje ve třech základních formách. Tvoří bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu po bohaté pyramidální klasy. Dosahuje maximální výšky 30–40 cm. Na rozdíl od řady jiných se jí daří i na přímém slunci a v době květu nevyžaduje žádnou extra silnou zálivku. Naopak. Daří se jí v humózní půdě, nesnáší přemokření.

Nevadlec se množí semeny na jaře. Později jsou na trhu běžně k mání cenově velmi dostupné a již nakvetlé sazenice. S výsadbou tak lze začít na poslední chvíli i během léta a hned se můžete radovat ze záplavy výrazných květů.

Svůj letní život zvládne tato květina i bez přihnojování. Jak ale upozorňuje zkušený zahradník, bez přihnojování (tekutými hnojivy, ideálně 1x týdně) nedosáhnou vaše rostliny tak sytých barev květů a nejspíš budou mít i zažloutlé listy. 

Nevadlec 1
Nevadlec 1 (Zdroj: archiv redakce)

Prima tip

Z barevných kompaktních květů celosie-nevadlece se můžete těšit i po sezoně, když je ustřihnete a necháte je zavěšené ve větrané místnosti dobře vysušit. Vyniknou hlavně v aranžmá spolu s ostatními sušenými rostlinami. 

Autor:

Po pražském dědovi jsem vyrážela do ulic s vodovkami a skicákem v kabelce, druhý mě zase jako lékárník ze „staré“ školy vedl ke znalostem přírodních léčiv, bylinek – po jeho boku jsem mohla za tárou míchat nejrůznější kapky, tinktury, masti, ale třeba i přírodní hnojiva nebo pesticidy. Od mala s nadšením pozoruji vše kolem sebe. Přirozené dětské nutkání zjistit, jak věci fungují, co se skrývá „pod obalem“, užít si i spálit se na vlastní kůži se mi postupně stalo obživou. Už dvacet let pozoruji svět očima reportérky v renomovaných českých médiích a dovednosti a vědomosti rozvíjené nutnými studii na školách i v praxi ráda předávám dál, třeba právě na webu Prima nápady. Nejlepší relaxací je pro mě práce – tvořím si, zdobím, zlepšuji, sázím, raduji se z vlastní úrody. Mám to štěstí, že tvůrčí nadšení sdílím s rodinou. S dcerou vaříme mýdla, s manželem pivo. 

Související k tématu