+26
. Redakce Redakce

Zavařování v zimě? Proč ne! Zkuste domácí pomerančovou marmeládu

Že zavařování a zima k sobě příliš nejdou? Ale ano! Využijte sezony citrusového ovoce v obchodech a připravte si čerstvou a lahodnou domácí marmeládu z pomerančů. Výroba je jednoduchá a chuť úžasná. Přesvědčte se sami a uvařte si domácí pomerančovou marmeládu třikrát jinak – tady jsou recepty.

Recepty > Recepty
+26
. Redakce Redakce

Sedm třešňových týdnů: Proč jsou třešně zdravé, jak je česat a kdy stříhat stromy?

Užijte si sedm třešňových týdnů! První třešně dozrávají už koncem května, ale jejich hlavním časem je červen a začátek července. Nejdříve se červenají šťavnaté srdcovky s měkkou dužinou a tenkou slupkou nebo polosrdcovky se slupkou středně tuhou. Následují je sytě červené až černé chrupky s tuhou dužinou a pevnou slupkou. Víte, proč jsou třešní tak zdravé? Jak česat třešně a kdy stříhat stromy, aby příští rok zase přinesly bohatou úrodu? To všechno vám prozradíme.

Zahrada > Rady na zahradu
+26
. Redakce Redakce

Svatojánská bylina plná slunce a pohody: Třezalka tečkovaná

Svatojánská bylina číslo jedna je plná slunce a pohody. Třezalka tečkovaná se jako léčivka používá od nepaměti. Nabízí pomoc zejména při depresích a stresu, při hojení ran nebo potížích s trávením. Traduje se, že natrháte-li ji v poledne při plném slunci na svátek sv. Jana 24. června, potkáte svou životní lásku!

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Redakce Redakce

Barevné letní vitaminy: Rybíz je česká zahradní klasika

Rybíz patří k české zahradní klasice – nejoblíbenější jsou pikantní červený a vitaminy nabitý černý. Barevné letní vitaminy právě dozrávají. Šťavnaté drobné plody rybízu jsou skvělé právě utržené i doma konzervované. Abychom se i v příštím roce dočkali bohaté úrody, musíme se o rybíz po sklizni postarat, a my vám prozradíme, jak na to.

Recepty > Recepty
+26
. Redakce Redakce

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co pěstujete, chováte i vyrábíte – a bude vaše!

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se vaše fotky a rady, nápady i zkušenosti na adrese napady@iprima.cz. Paní Paula Stuchlíková z Vysokého Mýta nám poslala spoustu krásných obrázků dřevitých pivoněk a zároveň také poradila, jak je pěstovat, aby každý rok bohatě rozkvetly - a dostane od nás tričko Prima Nápady.

+26
. Redakce Redakce

Kam na výlet: Vydejte se za nejkrásnějšími růžemi letošního roku

Protože se stále šlechtí nové odrůdy růží, je třeba, aby byly jejich vlastnosti hodnoceny, tak aby se prosazovaly jen ty nejlepší. Takové hodnocení se provádí, mimo jiné, v soutěžních rozáriích. Vydejte se na výlet, na kterém se seznámíte s těmi nejkrásnějšími růžemi.

+26
. Redakce Redakce

Jak můžeme ochránit svého psa před komáry?

Ať už zůstáváme v létě doma, nebo se chystáme do světa, nechtěnou společnost nám budou dělat klíšťata, komáři a další bodavý hmyz. Zatímco u klíšťat si rizika s možným přenosem onemocnění víceméně všichni uvědomujeme, komáři zatím větší pozornosti unikají. Jak tedy můžeme ochránit svého psa před komáry?

Mazlíčci > Rady pro mazlíčky
+26
. Redakce Redakce

Růže z květináče: Jak sázet růže v kontejnerech

Sázet růže je nejlepší na jaře a na podzim… Platí to ještě? Vzhledem k tomu, že zahradnictví jsou plná nádherně nakvetlých růží v nádobách, tak vlastně ani ne. Ale určitě stále platí, že je třeba vybírat růže kvalitní a v perfektním zdravotním stavu. Víte, jak vám při výběru pomůže zkratka ADR na etiketě?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Redakce Redakce

Smrtelně jedovaté rostliny v zahradě: Naučte děti, aby je neochutnávaly

Zvídavé děti si samy chtějí ověřit chuť různých plodů, květů a listů, které nám rostou na zahradě. A protože léto letos přišlo dřív, tak kvetou a zrají i smrtelně jedovaté rostliny, které mají sezonu až koncem prázdnin, takže nám ani nedojde, že bychom měli děti před nebezpečnými rostlinami už teď varovat. Které to například jsou a co mohou způsobit?

Zahrada > Pěstujeme
+26
. Redakce Redakce

Bolševník a ti druzí: Rostliny, které zvyšují naši citlivost na sluneční záření

Některé rostliny vylučují šťávy, které při potřísnění pokožky zesilují účinek slunečního záření. Bolševník je z této skupiny rostlin určitě nejznámější a nejnebezpečnější, ale rozhodně není sám. V menší či větší míře jsou nebezpečné i zdánlivě neškodné rostliny, jako je třezalka tečkovaná, andělika lékařská nebo routa vonná.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Redakce Redakce

Kam na výlet: Den otevřených zahrad

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Nápad se postupně ujal po celé Evropě a získává si stále více nadšenců pro zahrady a zahradní tvorbu. V České republice se do projektu zapojují i běžně dostupná místa, ovšem s doplňkovým programem. Obvyklou formou je komentovaná prohlídka zahrady.

+26
. Redakce Redakce

Letní zahrada: Veselé hledíky nepodléhají módním trendům

Hledíky jsou tradiční veselé letničky, které nepodléhají módním trendům. Kvetou všemi barvami kromě modré od června do prvních mrazíků a dorůstají výšky od 15 až do 95 cm. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

Zahrada > Pěstujeme